Boh – Ježiš Kristus – Cirkev – Matka všetkých národov

Just another WordPress.com site

OTÁZKY a ODPOVEDE

195 comments on “OTÁZKY a ODPOVEDE

 1. Anonym
  28 júna, 2012

  Kto mi vysvetlí, prečo sú prekladaní kňazi, ak sú s nimi veriaci vo farnosti nadmieru spokojní, ba dokonca istým spôsobom zžitý. K akému- alebo čiemu dobru to pomôže, ak sú takýmto rozhodnutím biskupa zronení ba až strápení smútkom tak veriaci ako aj samotní preložení kňazi. Je zarážajúce, že napr. kňaz takmer v dôchodkovom veku po 34 rokoch pôsobenia vo farnosti je preložený! To nech vysvetlí kto chce a ako chce, dobrom to nedýcha a myslí že to nemôže mať ani dobé dôsledky.

  • emanuelbohsnami
   1 júla, 2012

   Drahé Božie Dieťa…
   Pokoj s Tebou,nech pokoj Ježiša krista prebýva v tvojom srdci i medzi nami, navzájom.
   Nie,ako svet dáva, ale aby sa naše srdce nestrachovalo.

   Tento svet ponúka falošné predstavy o Bohu a človeku, naplňa žiadosti tela a človek, ktorý to príjma – stáva sa telesným … ako hovorí sv.Pavol v Biblii. Preto hovorí aj Ježiš Kristus, že neprišiel na svet, aby človek žil len v mieri a pokoji, ale aby vedel prijať rozbroje a nepokoje, ktoré ctižiadostiví ľudia rozširujú. Ježiš kristus vedel, že aj ked On chcel, aby sme žili v mieri – predsa sami ľudia to nechcú a preto nám nedal falošné nádeje, že nič také sa nestane,ale naopak – poukázal na ne i ukázal nám ako im čeliť – varovať sa ich a bojovať s nimi v láske a poslušnosti

   Poslušnosť Bohu a Svätým… Cirkvi a pápežovi je zakladnou črtou človeka, ktorý úprimne žije v Bohu. To znamená, že kto sa riadi učením Svätých a Cirkvi, tak žije v Duchu Svätom a niet v ňom klamstva, ale kto ich neposlucha, neposlucha ani toho, ktorého poslal náš nebeský Otec.

   Poslušnosť Bohu a Cirkvi je ako poslušnosť detí,ktoré nerozumejú svojim rodičom a predsa ich musia počúvať vo viere, že im chcú najlepšie – lepšie ako by to deti vedeli.

   Drahé Božie Dieťa…
   Kňazi, ked prijali vysviacku sa stali zasvätenými Bohu, čo znamená – oddelení pre Boha od tohto sveta a tak aj od ľudí. Aj ked sú vo svete, už nepatria tomuto svetu, ale Bohu a službe v Cirkvi, čo znamená, že idú tam, kde ich pošle Boh, Cirkev a nie tam, kde oni chú alebo sa im páči. Aj sv.Petrovi povedal Ježiš, že ked sa obráti, tak pôjde tam kam nechce…

   Kňaz je podriadený svojmu biskupovi ako syn – otcovi a to do tej doby, pokiaľ je jeho podriadeným. Takýto syn – pokiaľ žije s otcom v jednej domácnosti – musí sa riadiť otcovými pravidlami, tak aj kňaz – pokiaľ je podriadeným biskupovi – tak dovtedy musí ísť tam, kde ho pošle biskup.

   Ale, akonáhle sa kňaz rozhodne byť rehoľným kňazom, že bud vstupi do rehole alebo založí novu reholu – vychádza z pod moci biskupa a už nemá nad kńazom také právomoci.

   Ďalšou možnosťou je stať sa biskupom a potom je takýto kňaz (biskup) podriadený priamo pápežovi.

   Všimni si postupnosť a logiku,prečo je tomu tak:

   Pokiaľ kňaz ostáva len diecéznym kňazom – musí byť podriadený svojmu biskupovi, ale akonáhle sa rozhodne byť vo vyššom stupni kňazstva, tak už nie len sa “vymyká” z pod právomoci biskupa,ale aj sám nadobúda viac právomoci. A to chce Boh – pozýva kńaza, aby jeho viera bola silnejšia a väčšia. Aby túžil po dobrom diele – biskupa, ako sa píše v Biblii, že kto túži byť biskupom – túži po dobrom diele. Napokon aj apoštili boli biskupi a ako tí, ktorí chcú nasledovať Ježiša a apoštolov, tak by mali túžiť po dobrom diele – biskupa.

   Nemusia, ak nechcú – majú slobodnu vôľu, ale potom sa nie lenže oberajú o vyššie právomoci, ale musia počítať s tým, že nadalej budú musieť podliehať právomociam biskupa a tak byť mu aj podriadení.

   Takže žiaden kňaz nemá výhorky alebo že by nemal príležitosť byť skutočne slobodný v Kristovi Ježišovi, našom Pánovi.

   Laici – farnící, pokiaľ toto nepríjmajú, sami zostávajú vo falošných predstavách a potom maju problém prijať skutočnosť,ked kňaza preložia. Rozumiem,že za ten čas prijali ale aj dali so svojho srdca do vzťahu s daným kňazom a tak, ked odchádza – s ním odchádza aj kúsom z nich. Podobne ako ked chceli preložiť Pátra Pia z Pietrialčiny, ale čo povedal P.Pio ?
   “Posluchnite mojich nadriadených!”, pretože vedel o svojom povolaní, do ktorého vstúpil dobrovoľne.

   Další problém u laikov je ten,že nedokážu vidieť v biskupovi – Ježiša krista (resp.vôľu Ježiša Krista), ked vidia chyby daného biskupa. Mali by sa radšej zamerať na skutočnosť, že pokiaľ kňaz nemá v záujme postupiť vyššie zo svojej pozícii, tak musí byť nadalej poslušný svojmu biskupi, pretože v opačnom prípade môže veľmi ľahko sklznuť do neposlušnosti a potom aj do herézy, ako sa stáva niektorým kňazom. Neskôr tozachádza až do takej miery, že vytváraju rozdelenie a sektu v Cirkvi.

   Tam,kde nie je poslušnosť laikov, ale aj klerikov (kńazov), tam nie je pokora,ale pýcha,ktorá skôr,či neskôr prerastie k väčším hádkam a rozbrojom. Podobne ako ked deti nedposluchaju svojich rodičov.

   Avšak pritom všetkom je ešte jedna možnosť a to v prípade zaujatosti biskupa voči kńazovi, ktorá môže byť na mieste, ale na to, aby sme sa o tom presvedčili, môžeme si byť istý až rozhodnutím pápeža. On môže rozhodnuť, či nariadenie biskupa je naozaj neopodstatnené so zaujatosťou voči kňazovi, alebo je správny. Pokiaľ toto rozhodnutie pápeža nemáme,tak laici ako aj klerici by mali byť opatrní vo svojich názoroch, či biskup koná nesprávne. Stále musíme mať na pamäti, že biskupi sú nastupcovia apoštolov.

   Drahé Božie Dieťa…
   Boh Ťa miluje a má s Tebou úžasný Plán.
   Ďakujem, že si … prijala Jeho pozvanie k svätosti

 2. Emanuela
  26 januára, 2014

  Pochvalen bud Jezis Kristus,
  Pred dvomi mesiacmi som mala birmovku. Tajila som uz dhsie tazky hriech a ani pred birmovkou som nenabrala odvahu sa z neho vyspovedat. No asi tak mesiac po birmovke (ked som mala velke vycitky svedomia) som sa z hriechu predsalen vyspovedala ako ajzo svatokradeze. Velmi velmi to lutujem nol uz to neviem vratit spat a aj ked aom z hriechu vyspovedana, nepovedala som knazovi ze som mala birmovku s tazkym hriechom lebo sa za to neskutocne hambim. Trapi ma svedomie a neda mi to spat. Je moja birmovka neplatna? Je mozne moju fatalnu chybu napravit?Dakujem vpred.

  • Admin
   13 marca, 2014

   Birmovku máš platnú, pretože táto sviatosť nie je podmienečná bezhriešnosťou a ani tvoj hriech nie je na prekážku, ktora by znemožnila platnosť birmovania.

   Ale ak chceš napraviť spomínaný hriech, hoc si sa už z toho vyspovedala, predsa by bolo dobré o tom sa porozprávať s Ježišom. Povedz Mu všetko, čo ťa trápi.
   Taktiež záleží aj na tom, čo ti dal za pokánie knaz na spovedi, aby si to splnila

 3. ika
  13 marca, 2014

  Mohla by som sa spytat, preco je tak prikazane povedat presny pocet tazkych hriechov? Ked hriechom je prestupenie, ci 8 ci 9krat sa stalo.Napr. Ked si spomeniem z minulosti davnej na 9. hriech, je toto podstatne, ved trest udeli knaz aj poucenie odlisne?Pre Pana urcite nie, je to uz len nasa ludska dohoda, kt.plati ´hore´. Alebo ano?Uz som sa spovedala, no a spomeniem si na dalsi v poradi, musim to znovu rozpitvavat na najblizsej spovedi? Vnutorne to cloveka prenasleduje a traumatizuje. Dakujem za odpoved teologa

  • Admin
   13 marca, 2014

   Drahé Božie Dieťa, Ika

   Presný počet ťažkých hriechov mi nie je známy a zaiste ani nie je tak dôležité poznať ich počet ako skôr ich význam. Čo z toho, ked niekto pozná počet hriechov (čísla) ked nepozná ich význam?

   Preto odporučam, najprv spoznať, aké su ťažké hriechy a ked sa pýtaš, či ich máš vo sv.spovedi “rozpitvávať”, tak nemusíš, pokiaľ to nevyžaduje spovedník, ale povedať ich treba určite, preto ked ich človek nevyzná z ľahostajnosti, tak ako môže očakávať rozhrešenie?

   Dalšia dobrá rada nad zlato. Traumatizuje a prenasleduje človeka len to, čo v sebe človek dusí a nevyznáva ako Bohu, tak ani knazovi aj vo spovedi. Preto je treba vyznať hriech najprv Bohu (v sukromí) a to poriadne do detailov a potom vo spovedi už stačí, že povie hlavný pojem, ktorý charakterizuje daný hriech.

   Napr. smilstvo, kradež, …

   Ludia a zvlášť ženy očakavaju väčší záujem o vypočutie od knaza, ako aj radu a to zvlášť vtedy, ked nemajú dobrých známych, s ktorými by o takýchto zaležitostiach porozpravali. Preto je dobre si najsť dobrých priateľov a zdieľať s nimi vieru.

   Taktiež chodiť na rôzne stretnutia s knazmi, kde sa rozoberaju otázky viery a diskutovať s nimi o tom. Potom, takto vzdelaní vo viere lepšie pochopia o čom je dobrá spoved, že to nie ani tak o vyrozprávaní sa, ale skôr o vyznaní hriechov a načuvaní rád knaza k lepšiemu pokániu (obráteniu) a zdokonalovaniu sa.

   Ak si niečo neporozumela, spokojne sa opýtaj

   • ika
    14 marca, 2014

    Dakujem za odpoved. Ved to pred Bohom ako moze byt problem, vie o mne. Skor pred knazom sa vyznavat z vnutornych pocitov, to nemusi zena ako ja. Tiez hola po ulici by som nebehala. Pred osobou, co by ma to neviazalo nejakym zatratenim, tak to asi potom hocikomu..

 4. Dalibor
  20 apríla, 2014

  Dobrý deň,
  Bol som na Bielu Sobotu na omši ale nečakal som takú dĺžku a tak počas krstu som si musel odskčiť vybaviť zopár vecí. Vrátil som sa na prímanie. Platí mi táto svätá omša?

 5. emanuelbohsnami
  20 apríla, 2014

  Pokoj s Tebou, Dalibor – nech Pokoj zmrtvychvstalého Ježiša Krista prebýva v tvojom srdci i medzi nami, všetkými+

  Netráp sa s tým, čo bolo v sobotu, ale čo je dnes.
  Včerajšok odovzdaj Bohu a nedeľu zasväť Pánovi.

  Na svätu omšu sa neide s tým, že človek absolvuje hodinu s Bohom a s ľudmi, ale že sa na nu pripraví hodinu pred a hodinu po… https://bohjeziskristuscirkevmatka.wordpress.com/2013/03/27/18-2100-17-2000-hod-vecerny-modlitbovy-program/

  Chápem, že máš toho veľa, takže to neber ako výčitku, žeby si mal ťažký hriech a preto ťa pozývam na dnešnú sv.omšu s tým, že ked na nu pôjdeš, tak sa priprav aspon hodinu pred nou a bolo by dobré, keby si venoval aj hodinu po…

  Posolstvo z Neba poznáš (z hore uvedeného zdroja) a tak či už pôjdeš v stanovený čas alebo v inom čase, podstatné je, aby si šiel na sv.omšu a prijímanie pripravený a neroztržitý nad svetskými záležitosťami.

  Pokus sa zrieknuť všetkého, čo ťa oberá o Pokoj a príjmi dnes výzvu z Neba – zasvätiť deň Pánovi.

  K tomu ti vyprosujem hojné nebeské požehnanie a lásku k Pravde
  Boh Ťa miluje a má s Tebou dnes úžasný Plán+

 6. Juraj
  10 novembra, 2014

  Mám pár otázok napríklad tu „Cti svojho otca a svoju matku, aby si dlho žil na zemi, ktorú ti dá Pán, tvoj Boh!“ (Ex 20,12) sa píše že Boh sľubuje dlhší život ale veď život na Zemi nie je až taký dobrý. A prečo sa tu píše “Lebo kde sú dvaja alebo traja zhromaždení v mojom mene, tam som ja medzi nimi.” – Boh je stále s nami.
  Ďakujem vopred za odpoveď tomuto nie jak nechápem 🙂

  • emanuelbohsnami
   14 novembra, 2014

   Pokoj s Tebou,Juraj

   1. „Cti svojho otca a svoju matku, aby si dlho žil na zemi, ktorú ti dá Pán, tvoj Boh!“ (Ex 20,12) sa píše že Boh sľubuje dlhší život ale veď život na Zemi nie je až taký dobrý.

   Zaleží na uhlu pohľadu, čo sa týka dobrého a lepšieho života.
   Je síce pravda, že v Nebi je krásne, dokonca krajšie ako na Zemi, ale čo je lepšie – lepší život? Azda beztarostný život v Nebi, alebo život na zemi, plný utrpenia ako aj šťastia, ale vo vedomí, že tu ma chce mať Boh?

   Tuto otazku si treba položiť, pretože, keby sme sa pozerali na dobrý a lepší život, eln z pohľadu na krasu, či bezhriešnosť, ktorá je v Nebi, tak by sme nepochopili zmysel života na zemi a ani to, prečo vôbec Boh prišiel na zem v Osobe Ježiša Krista.

   Lenže, ked sa pozrieme na Ježiša, môžeme pochopiť zmysel života a zaroven aj dôvod, prečo tu sme a prečo aj Boh nám dal prislubenie požehnania v dlžke života.

   Kto si nectí rodičov, naozaj si skracuje dlžku života a kto si ich ctí-váži si ich-ocenuje a je vdační..ten potom sa aj k Bohu tak správa ako Bohu milé Dieťa.

   Pred potopou žili ludia na zemi skoro 1000 rokov (Adam a Eva) ale zhrešili a preto sa nedožili 1000. Potom sa to zhoršovalo, lebo ľudia si nectili svojich rodičov.

   2.“Lebo kde sú dvaja alebo traja zhromaždení v mojom mene, tam som ja medzi nimi.”

   Spravne si napísal, že Boh je stále s nami, takže či už sa človek modlí alebo nemodlí, aj tak je Boh stále s človekom. Prečo potom Boh (Ježiš Kristus) zdôraznuje, že je medzi nimi (modliacimi sa)?

   Pretože to je ako s ľudmi, ktorí su v stave: “nevery”

   Napr. ked vidime, že človek má malu vieru, neverí si – svojim schopnostiam, ani svojim bližnym, že mu pomôžu, či Bohu, že ho vypočuje, vtedy sa snažíme tomu človeku pomôcť vzbudiť v ňom vieru – že to dokáže, lebo sme mu napomoci.

   On vie, že sme s ním, ale v tom stave, potrebuje posilniť vieru, potrebuje aby sme ho povzbudili.

   Podobne aj v rodine, kde zvlášť ženy potrebuju počuť od svojich manželov a deti od svojich rodičov, ako ich maju radi-miluju ich. Vedia, že ich maju radi, vedia, že ich miluju a predsa to potrebuju počuť často, čomu rozumieme

   A tak aj Ježiš Kristus chcel posilniť vieru apoštolov ako aj všetkým, ktorí tieto Slová počujú, že Boh je s nimi a to zvlášť, ked Ho vzývaju počas spoločnej modlitby a ešte mimoriadnym spôsobom sa dáva poznať, ked Ho ľudia prosia jednomyselne.

 7. Anonym
  21 novembra, 2014

  Dobrý deň, chcem sa spýtať aký je názor cirkvi na spopoľňovanie. Človek sa má snažiť čo najviac podobať Bohu a ten umrel normálnou smrťou čiže asi by sa to nemalo robiť. A čo znamená na popolcovú stredu pamätaj že prach si a na prach sa obrátiš to s tým asi nič nemá že. Ďakujem

  • emanuelbohsnami
   21 novembra, 2014

   Najprv z učenia Cirkvi (KKP – Kodex kanonickeho práva)
   http://www.kbs.sk/obsah/sekcia/h/dokumenty-a-vyhlasenia/p/kodex-kanonickeho-prava/c/4-posvacovacia-uloha-cirkvi

   III. titul
   CIRKEVNÉ POHREBNÉ OBRADY

   Kán. 1176 – § 1. Zomrelým veriacim treba podľa normy práva poskytnúť cirkevné pohrebné obrady.
   § 2. Cirkevné pohrebné obrady, ktorými Cirkev vyprosuje zomrelým duchovnú pomoc a vzdáva úctu ich telám a súčasne živým prináša útechu nádeje, treba sláviť podľa normy liturgických zákonov.
   § 3. Cirkev nástojčivo odporúča, aby sa zachovával nábožný zvyk telá zomrelých pochovávať; nezakazuje však kremáciu, ak nebola zvolená z dôvodov, odporujúcich kresťanskému učeniu.

   I. kapitola
   SLÁVENIE POHREBNÝCH OBRADOV

   Kán. 1177 – § 1. Pohrebné obrady za každého zomrelého veriaceho sa spravidla musia sláviť v kostole vlastnej farnosti.
   § 2. Každý veriaci alebo tí, ktorým prislúcha postarať sa o pohrebné obrady zomrelého veriaceho, smú si však zvoliť na pohreb iný kostol so súhlasom toho, kto ho spravuje, a po upovedomení vlastného farára zomrelého.
   § 3. Ak smrť nastala mimo vlastnej farnosti a mŕtve telo nebolo do nej prenesené ani nijaký kostol nebol zákonne zvolený na pohreb, pohrebné obrady sa majú sláviť v kostole farnosti, kde smrť nastala, ak partikulárnym právom nebol určený iný.
   Kán. 1178 – Pohrebné obrady diecézneho biskupa sa majú sláviť vo vlastnom katedrálnom kostole, ak sám si nezvolil iný kostol.
   Kán. 1179 – Pohrebné obrady rehoľníkov alebo členov spoločnosti apoštolského života má všeobecne sláviť vo vlastnom kostole alebo v kaplnke predstavený, ak inštitút alebo spoločnosť sú klerické, ináč duchovný správca.
   Kán. 1180 – § 1. Ak má farnosť vlastný cintorín, zomrelých veriacich treba pochovávať v ňom, ak si sám zomrelý alebo tí, ktorým prislúcha postarať sa o pochovanie zomrelého, zákonne nezvolili iný cintorín.
   § 2. Všetkým je však dovolené, ak im to právo nezakazuje, zvoliť si cintorín na pochovanie.
   Kán. 1181 – Čo sa týka milodarov pri príležitosti pohrebov, majú sa zachovať predpisy kán. 1264, treba však dbať, aby sa pri pohrebných obradoch neuprednostňovali osoby a ani chudobní neboli zbavovaní náležitých pohrebných obradov.
   Kán. 1182 – Po skončení pohrebu sa má vykonať zápis do knihy zomrelých podľa normy partikulárneho práva.

   II. kapitola
   PRIZNANIE A ODOPRETIE CIRKEVNÝCH POHREBNÝCH OBRADOV

   Kán. 1183 – § 1. Keď ide o pohrebné obrady, katechumenov treba pripočítať k veriacim.
   § 2. Miestny ordinár môže dovoliť, aby sa malým deťom, ktoré rodičia mienili dať pokrstiť, avšak ktoré zomreli pred krstom, poskytli cirkevné pohrebné obrady.
   § 3. Pokrsteným, ktorí sú členmi niektorej nekatolíckej cirkvi alebo nekatolíckeho ekleziálneho spoločenstva, môžu sa podľa rozumného úsudku miestneho ordinára udeliť cirkevné pohrebné obrady, ak nie je zrejmá ich opačná vôľa a len keď vlastný vysluhujúci nemôže byť prítomný.
   Kán. 1184 – § 1. Ak pred smrťou neprejavili nijaké znaky pokánia, cirkevné pohrebné obrady treba odoprieť:
   1. všeobecne známym apostatom, heretikom a schizmatikom;
   2. tým, ktorí si zvolili kremáciu vlastného tela z dôvodov, ktoré odporujú kresťanskej viere;
   3. iným zjavným hriešnikom, ktorým nemožno priznať cirkevné pohrebné obrady bez verejného pohoršenia veriacich.
   § 2. Ak sa vyskytne nejaká pochybnosť, treba sa poradiť s miestnym ordinárom a držať sa jeho úsudku.
   Kán. 1185 – Komu boli odopreté cirkevné pohrebné obrady, treba mu odoprieť aj akúkoľvek pohrebnú omšu.

   • emanuelbohsnami
    21 novembra, 2014

    § 3. Cirkev nástojčivo odporúča, aby sa zachovával nábožný zvyk telá zomrelých pochovávať; nezakazuje však kremáciu, ak nebola zvolená z dôvodov, odporujúcich kresťanskému učeniu.

    Z tohto nariadenia vidíme, že sa odporuča pochovať zomrelých, ale nezakazuje kremáciu, čiže spopolnenie. Avšak, aj ked je to povolené, predsa nie na 1.mieste by malo byť tradičné pochovávanie, takže ak sa niekto zaujíma o to, čo je lepšie, tak zaiste pochovávanie.

    A ked sa zaujíma, či je kremacia menším zlom, tak by mal zvážiť majetok tých, ktorí pochovavaju, pretože kremacia je povolená práve kvôli takým ľudom, čo nemajú dostatok peňazí. Tento zákon je podobný tomu, ktorý bol v Starom Zákone (Biblia) pre tých, čo prinášali obetu Pánovi za narodené dieťa. Majetnejší mali obetovať baránka a chudobnejší hrdličky.

    • emanuelbohsnami
     21 novembra, 2014

     Kán. 1184 – § 1. Ak pred smrťou neprejavili nijaké znaky pokánia, cirkevné pohrebné obrady treba odoprieť:
     1. všeobecne známym apostatom, heretikom a schizmatikom;
     2. tým, ktorí si zvolili kremáciu vlastného tela z dôvodov, ktoré odporujú kresťanskej viere;

     Ešte treba dodať ku kremácii, že na to treba mať správne dôvody a nie, že niekto chce kremáciu kvôli tomu, lebo chce rozsypať popol do mora ako to videl vo filme, či u iných náboženstvách.

     Nezabudajme, že ide o druhoradý spôsob ako alternatíva, ktorá sa používa v mimoriadnych pripadoch, ale nie, že si môžu dovoliť pochovavanie a predsa sa rozhodnu pre kremaciu.

     • emanuelbohsnami
      21 novembra, 2014

      Popol na popolcovu stredu nám ma pripomenuť, že z prachu sme vzišli a na prach sa “zmenime” – zo zeme sme vzišli a do zeme sa vratime, takže skôr by nás malo pobádať k pochovavaniu a nie ku kremacii.

 8. ika
  22 novembra, 2014

  Prekvapilo ma to, ze nie kazdy hriesnik ma pravo byt pochovany na cintorine, potom ani pohrebnu omsu. Nevyznam sa vo vysokej teologii ani v patologii, takze ma neberte vazne. Pamatam si na nabozenstve nam hovorila mniska, ze v stredoveku samovrahov nepochovavali na cintorine. Ved taky clovek uz nie je normalny, ktovie akou mierou bude sudeny, vsak? Je to krestanska nadej. Lotor na krizi bol horsi nez ktokolvek

  • emanuelbohsnami
   22 novembra, 2014

   Od lotra na kríži, myslím na toho NEkajuceho (ruhajuceho sa Bohu-Ježišovi) bol horší a to Judáš Iškariotský (zradca),ktorý má v pekle osobitné miesto a podľa Biblie má istú suvislosť s NEpochovávaním, pretože ako vieme, jeho telo – presnejšie vnutornosti boli na poli rozvalané, nakoľko mu vyšli z brucha, ked sa obesil.

   V Starom Zákone bolo s pochovavaním tak, že nehodných hriešnikov, ktorí zomreli v stave nekajucnosti – hádzali do “ohniveho jazera” (jazero sýry za hradbami mesta), kde hádzali odpad.

   Takže na ich pamiatku sa nekonali žiadne obrady.

   Z toho vyplýva aj Nový Zákon + cirkevný zákon a prakticky sa to deje tak, že ak niekto zomrie v takom stave, nevykonava sa cirkevný obrad, ale len civilný (ak maju zaujem) a telo sa môže spopolniť. Dokonca ak nikto o neho nema zaujem, tak jeho popol sa dáva na osobitné miesto.

   • Bohuznama
    26 októbra, 2020

    Co ak bol hriesnik iba dusevne chory?

    • emanuelbohsnami
     26 októbra, 2020

     Ten Nekajuci hriešnik sa vedome a slobodne vzpieral Ježišovej obete – tak sa správa bud posadnutý alebo človek žijuci vo velmi ťažkom hriechu, kvôli čomu odmieta Božie milosrdenstvo a dokonca ním aj opovrhnuje.

     Ak nebol posadnutý ako Judáš pred smrťou, ale len velmi hriešny, tak jeho trest smrti bol následok hriechu.

     Psychicky narušení ludia – duševne chorí sa nevzpieraju tak aby niekomu nariadovali sa vzpierať Božiemu milosrdenstvu.

 9. ika
  22 novembra, 2014

  iste sa muselo medzi ucencami cirkvi vela prehodnocovat, ci nedostatok penazi znemozni pochovanie tela, zahrabanie proste do zeme, ktore je tak nedotknutelne a urcene na vzkriesenie

 10. ika
  24 novembra, 2014

  Lotra kajuceho myslim, ktoremu Pan slubil raj. Mniska na nabozenstve hovorila o krestanskej nadeji. Ako moze clovek vediet, v akom stave je svedomie zomierajuceho naozaj?Aj samovrah moze olutovat v poslednej sekunde v agonii a casto nekona slobodne dobrovolne s vnutornou slobodou pri plnom vedomi, zdravom,… Ktovie ako bude sudeny. Preto sa aj za takych treba aspon modlit. Mniska hovorila, ze zeny maju viac zodpovednosti za prinasanie nadeje do myslenia ludstva.

  • emanuelbohsnami
   24 novembra, 2014

   Ika, velmi dobre si napísala a ked sa pýtaš ako môže človek vedieť o stave svedomia zomierajuceho, tak prostredníctvom posolstva z Neba, ale samozrejme, že prirodzeným umom to je asi tá najťachšia záležitosť, v ktorej človek bez mimor.daru ťažko rozlíši…

   Ale, ako som už písal, tak okrem mimoriad.daru (akí majú obvykle Boží svätí) tak existuje ešte istota, ktoru nám Boh dáva skrze svoje posolstvá.

   Napr. o Judášovi vieme, že je na 100% v pekle, lebo nám to Boh zjavil skrze ct.Máriu z Agredy, ktorej to povedal. A kedže jej zjavenia boli schvalené kompetentnou vrchnosťou (7 pápežmi) môžeme s istotou vedieť a veriť, že Judáš nie lenže je v pekle, ale že aj jeho “lutosť”, ktora sa spomína v Biblii, nebola dokonala-dostatočná na to, aby si zachranil dušu

   Ináč povedané, že stav jeho duše bol v hodine smrti bez skutočneho pokánia. V jeho prípade išlo o “zufalstvo” v tom pravom zmysle slova. Zufalstvo je ťažký hriech, do ktoreho sa dostava človek vedome a dobrovolne, pretože nechce veriť v Božie milosrdenstvo a nádej, ktoru mu Boh ponuka.

   • Bohuznama
    26 októbra, 2020

    Ano, Judas… Dary Ducha Svateho sa aj odovodnene beru s odstupom, any sa nestalo zase, ze omylom pre dar rozlisovania duchov, sa upali v Taliansku nevinny. Aj apostol Pavol spomina tzv.druhotne proroctvo, ktore ak nesedi akoby na nas, tak ho mozeme dat nabok

 11. Anonym
  24 novembra, 2014

  Chcem vedieť váš názor na Godzone projekt lebo ich poznám bol som aj teraz na tour a dočítal som sa na jednej stránke jak je ich hudba považovaná za okultizmus (rock a pod…) Pritom to podporujú aj katolícki kňazi aj chodia do kostolov čo sekty nie.

 12. emanuelbohsnami
  24 novembra, 2014

  Odpručam, pozri si článok aj s komentármi, kde ako Admin vysvetlujem podorbnejšie ako vnímam a ako by sme mali pomôcť Godzone v evanjelizácii po Slovensku:

  https://hriechyokultizmus.wordpress.com/2012/11/15/pozor-kontroverzne-godzone-na-turne-po-slovensku/

  Ale, ešte stručne Ti odpoviem, že myšlienka Godzone je dobrá, len potrebuje skuseného lídra. To znamená, že potrebuje duchovneho otca, ktorý sa rozumie hudbe a bude duchovne viesť aj lídra spoločenstva, aby nemiešali okultnu hudbu s chválami na Božiu oslavu.

  Dobre si počul, to je problem Godzone, že miešaju okultnu hudbu s chválami a potom mladí nenapredujú ďalej…ale ostávaju len na povrchu… ako protestanti

  Príjmu sice Ježiša za jediného Pána, ale nie do oblasti hudby. Hudba to nie su slová, ale rytmus a melodia, ktorá ovláda človeka, aby aj svojim telom oslavoval Boha.

 13. Anonym
  12 decembra, 2014

  Chcem sa spýtať keď príde koniec sveta tak čo sa stane s tými čo sa ešte nenarodili a ešte tí ďalej čo mohli byť oni nedostali šancu dostať sa do neba? Alebo tí už byť nemajú tých Boh nikdy neplánoval?

 14. emanuelbohsnami
  12 decembra, 2014

  čo sa stane s tými, čo sa ešte nenarodili?

  Na tuto otazku je potrebne vedieť, čo sa stalo s nimi, ked sa ešte nenarodili, pretože tak lepšie pochopime ako to s nimi skončí. Je to paradox, ale ono to tak už býva, že práve začiatok hovorí o konci …

  Hovorí sa, že len Boh vie, čo s nami ako aj s nenarodenými bude a predsa niekomu dá zjaviť buducnosť …

  A tak, či už niekomu z biblických postáv alebo niekomu mimo nich (prorokom a iným…) mne sa páčia vízie ct.Márie z Agredy, kde jej Boh so Svätými (Panna Mária) povedal, že skôr ako sa človek narodí, už bol počatý v Božej mysle ako aj v duchovnom svete, kde sa rozhodlo o jeho buducnosti. Niektorí to nazývaju Osud, ale presnejšie povedané je to rozhodnutie ducha pre aku buducnosť sa rozhodne, nakoľko Boh dáva na výber (Nebo alebo Peklo)

  Človek sa skladá z 3 časti: Duch, Duša a Telo
  Človek nezačína existovať, až ked sa narodí, či počne v lone matky, čiže ked začne existovať telo, alebo dokonca ked sa spoji duša s telom pri počatí, ale už vtedy, ked Boh stvorí ducha tohto človeka. Takže ked Boh stvorí ducha človeka, ešte pred počatím tela, už sa rozhoduje o jeho buducnosti.

  Niekedy ľudia maju tendenciu v kritickom stave hovoriť, že: “oni sa na tento svet nepýtali”, ale to je chyba. O všetkom sa už s Bohom dohodli ešte pred prichodom na svet, len si to nepamätaju a zaleží na nich nakoľko spoznaju plány, kvôli ktorým tu na zemi žiju.

  Preto, ked sa pýtaš na nenarodených, čo s nimi bude…tak to je otazne natolko, nakolko to Boh odhalí ktorejkolvek duši.

  ak by si čakala konkretnu odpoved, či tá alebo tamta duša nenarodeneho … bude v Nebi alebo v Pekle, tak to by si musela sa pytať vizionara (proroka), ktorému to Boh zjaví. Prirodzeným rozumom sa na to nedá prísť. Musí to byť nadprirodzené poznanie-zjavenie od Boha.

  Niektorí hovoria, že oni všetci budu v Nebi, lebo ešte nespachali žiaden hriech na zemi, čo je pravda,že nespachali na zemi, lenže ich duch sa mohol rozhodnuť tak, že keby žil na zemi, tak by chcel po živote ísť do Pekla a tak na zemi by narobil veľke škody. Z toho dôvodu, aj ked ešte to neuskutočnil, predsa sa tak rozhodol v duchu a to už je rozhodnutie pre Peklo, ako Ježiš povedal, že scudzoložiť sa dá ešte skôr ako dôjde k cudzoložstvu, čiže rozhodnutím sa pre tento skutok.

  A podobne sa to stáva ešte pred príchodom na zem. Ináč by bolo nespravodlivé od Boha, že by nedal človeku sa rozhodnuť pre taký alebo iný svet.

  Koniec sveta?

  Ešte v tomto storočí, a možno do konca 2020, ale presnejšie ťažko určiť, nakoľko to ešte žiaden Boží prorok nezjavil a neviem o tom, žeby aj samotný Boh.

 15. Anonym
  21 decembra, 2014

  Chem sa spýtať či treba pri sv. spovedi vyznať aj ľahký hriech. Robil som si generálnu sv. spoveď lebo som veľa krát tajil aj ťažké hriechy a tak som mal spovede neplatné len teraz som nevyznal hriech že som chytal dievčatá nebolo to často a teraz ma to ťaží či je táto spoveď platná či to nebol len ľahký hriech ktorý môžem oľutovať. Ďakujem a prajem pekné sviatky.

  • Anonym
   21 decembra, 2014

   Pokoj s Tebou a požehnané sviatky prajem+

   Ked sa pýtaš, či je potrebné vyznať pri sv.spovedi aj ľahký hriech, čiže všedný hriech, tak to záleží na tom, či chceš byť úplne čistý od hriechov alebo len čiastočne a napokon je otázne, či pôjdeš (po smrti) priamo do Neba, alebo cez Očistec.

   Totižto, sv.spoved je síce platná a predovšetkým určená na vyznanie ťažkých hriechov (smrteľných), lenže nie len pre tieto hriechy, ale aj všedné (ľahké)…

   Zvlášť, ked si robíš “generálku” a túžiš po uplnom očistení sa od všetkých hriechov. Taktiež, ak chceš získať plnomocne odpustky, tak sa vyžaduje vyznať aj všedne hriechy, nakoľko človek nesmie lypnuť na žiadnom hriechu, aby splnal všetky podmienky.

   Všimni si, že hovorím ako keby sa jednalo len o nejaké výhody zo sv.spovedi, ináč povedané o pragmaticku stranku, ale kedže nám má ísť predovšetkým o láskavý vzťah s Bohom a človekom, musíme sa pozerať na sv.spoved ako na stretnutie s Ježišom, kde nemáme, čo skryvať a na to nám pomôže dobrý spovedník

   O vyznaní všedných hriechov vo sv.spovedi viac na:
   http://hriechy-neresti-sveta.webnode.sk/lahke-vsedne-hriechy/

   ináč viacerí svätí odporučali častu sv.spoved, aj každý den, takže si vieme predstaviť, že nie len z ťažkých hriechov, ale aj všedných, nakoľko dobrý kresťan, ktorý často pristupuje k sviatostiam Cirkvi (sv.spoved a sv.prijmanie) nepácha ťažké hriechy každý den.

 16. Anonym
  21 decembra, 2014
  • Anonym
   21 decembra, 2014

   http://www.gotquestions.org/Slovencina/vyznanie-hriechov-knazovi.html
   Predovšetkým treba povedať, že horeuvedená web.stranka je protestantská, presnejšie povedané: taká, ktorá nepozná pravý význam slova: “kňaz” a ako taká, nemôže písať správne o tom, či sa v Biblii nachádza “vyznanie hriechov kńazovi”

   To je ako ked sa v Biblii píše, že nezabiješ a niekto povie, že ked sa v Biblii nepíše o potratoch, antikoncepcii, sterilizacii, umelemu oplodeniu a iné výrazy-pojmy (sučasnej terminologie) tak protestanti povedia, že je to pre preksťana povolené.

   V Biblii sa síce nepíše o týchto pojmoch, ale používaju sa iné…a tie dokazuju, že takéto skutky sú v podstate o zabíjaní “počatých ľudí”, čiže proti prikazaniu: “Nezabiješ”

   a podobne aj s pojmom: “knaz”

   V Starom zákone sa síce nachadza pojem knaz a dokonca aj v novom, ale myslí sa pritom len na tých knazov, ktorí boli v tomto urade povolaní pred Ježišom a ešte nemali moc odpušťať hriechy.

   Kdežto Ježiš, už túto moc dal svojim apoštolom, ked povedal: Komu odpustite, bude mu odpustené, komu hriechy zadržite, budu mu zadržané.

   A tak Boh skrze apoštolov (a ich nastupcov) odpušťa hriechy kajucnikov.

   Nenechajme sa pomýliť tým, že ked Ježiš nenazval apoštolov pojmom: “knazi”, takže nimi ani neboli. Ježiš taktiež sám seba nenazval Velknazom a predsa o Ňom sv.Pavol napísal doslovne, že je Velknazom.

   Podobne aj Ježiš síce nenazýval apoštolov knazmi, ani biskupmi a predsa nimi sú, ako hovorí Božie slovo skrze apoštola Pavla, ked ich spomína vo svojich biblických listoch.

   Napokon to, že nie je zmienka v Biblii o tom ako Ježiš nazýval apoštolov kňazmi, ešte neznamená, že tak nehovoril vôbec. Len sa to nezaznamenalo, lebo to nebolo podstatne. Ved sv.Ján apoštol píše, že evanjelium je napísané hlavne preto, aby ľudia uverili, že Ježiš je Mesiáš.

   Kedže Ježiš vstal zmrtvych a zjavuje sa nadalej, treba brať do uvahy aj zjavenia, kde zretelne hovorí o knazoch ako svojich sprostredkovatelov zmierenia sa s Bohom. Doslovne hovorí, aby sme sa u nich spovedali:

   Dnes mi Pán povedal: „Dcéra, keď pristupuješ k sv. spovedi, ktorá je prameňom môjho milosrdenstva, vždy vplýva na tvoju dušu moja krv a voda, ktorá vyšla z môjho srdca, a zošľachťuje tvoju dušu. Vždy, keď prichádzaš na sv. spoveď, ponáraj sa celá do môjho milosrdenstva s veľkou dôverou, aby som mohol vyliať na tvoju dušu hojnosť svojich milostí. Keď prichádzaš na sv. spoveď, mysli na to, že v spovednici ja sám čakám na teba, len sa zakrývam kňazom, ale sám pôsobím v tvojej duši. Tu sa úbohá duša stretá s milosrdným Bohom. Povedz dušiam, že z tohto prameňa milosrdenstva môžu čerpať milosti jedine nádobou dôvery. Ak ich dôvera bude veľká, moja štedrosť bude bezhraničná. Pokorné duše zalievajú prúdy mojej milosti. Pyšní zostávajú vždy v biede a núdzi, lebo moja milosť sa odvracia od nich k pokorným dušiam.”

   13.1.1938 / Ježiš Kristus – sv.Faustína Kowalska (denníček 1598)
   Denník sv.Faustíny Kowalskej

 17. Anonym
  26 decembra, 2014

  Chcem sa spýtať či zlozvyk obhrýzania nechtov nemá žiaden dopad na porušenie pôstu napríklad (Vianoce…)

  • emanuelbohsnami
   26 decembra, 2014

   treba sa vyhnuť 2 opačným extremom:

   1.že to nie je žiaden hriech
   2.že sa jedná o ťažký hriech

   Obhryzavať nechty je hriešny zlozvyk, ktorý vychádza z toho, že dotyčný sa nechce vyspovedať z nejakeho ineho hriechu a jeho zlozvyk je viditeľným vyjadrením toho, že svoj problem rieši vlastným negativnym spôsobom.

   Podobne prejavy môžeme vidieť u ľudí, ktorí klamu, podvadzaju, či zavadzaju… takže na ich tváry sa prejavujú: uhýbave momenty, škrabanie sa a pod..

   Pôst ako príprava na Vianoce napomáha k tomu, aby človek sa zbavil zlozvykov (aj ohryzavania nechtov), takže ak sa dobre postí, potom sa zbaví aj hriechov a následne i spomínaneho zlozvyku.

 18. Anonym
  27 decembra, 2014

  Ako je to s Bibliou a evolúciou keď vraj ju nepopiera ale ak bolí prvý ľudia Adam a Eva nemohli byť ešte rozumný. Človek prechádzal vývojom.

  • emanuelbohsnami
   27 decembra, 2014

   Najprv treba rozlišovať medzi tým ako vnímaju pojmy tvoji oponenti a potom ako Biblia-Cirkev-Boh…

   Napr. pojem: “Evolucia” ateisti ale aj niektorí veriaci vnimaju tak, že podobne ako sa vyvíjal svet, čiže vesmír, zem, atd… tak sa vyvíjali aj zvierata a dokonca i človek.

   Lenže, Biblia-Cirkev-Boh… pod pojmom evolucia vníma vývoj sveta a človeka tak, že aj ked Boh tvoril svet každý den, čiže za 1 deň vytvoril hviezdy a na druhý deň niečo pozemské, predsa za ten jeden deň to vyvíjal tak, že vývoj tam bol, ale nie taký, ako učia ateisti, že za miliony rokov

   A podobne aj s človekom: Boh ho stvoril za 1 den a ak sa hovorí o vývoji, tak len v tom zmysle, že za ten 1 deň ho Boh stvarňoval. V žiadnom prípade sa 1 človek Adam nepočal z niekoho iného…

   Pretože nie len v Biblii sa píše o 1 dni, ale aj iným vizionarom to zjavil, a doslovne, že Adam bol stvorený ako 33 ročný, čiže nebol počatý a tak žeby sa vyvíjal od 1 roku až po 33 rokov a viac…nemal predtým 32, 31, 30 … rokov, ale hned ako ho Boh stvoril, tak už mal 33 rokov a podobal sa na Ježiša (na Boha) brada, dlhé vlasy…

   Takisto Eva bola stvorená už ako dospelá žena vo veku 33 rokov, ktorá sa podobala na Pannu Máriu.

   Pozri si o tom viac vo víziach ct.Mári z Agredy

   Taktiež aj o veku Zeme, ktorá je stará len cca.7213 čo znamená, že Boh naozaj stvoril vesmír , zem i človeka za 6 dní…

   http://stvoreniesveta-ekologia.webnode.sk/

 19. Anonym
  27 decembra, 2014

  Mal som namysli teda to čo sa učí normálne v škole není pravdivé jak človek začínal habilis, erectus a pod… až po sapiens..

  • emanuelbohsnami
   27 decembra, 2014

   Odpoved je rovnaká, že prvý človek bol Adam, ktorý nemal žiadnych predkov a ani sa nevyvýjal zo žiadneho ineho tvora. A, čo sa týka tzv. “Homohabilis, ..erectus…sapiens… tak to je tiež omyl, ktorý nás učili za socializmu, len teraz pridali možnosť Božieho zasahu.

   V skutočnosti to boli ľudia v rôznych obdobiach a miestach, kde ešte aj v sučasnosti by sme mohli vidieť, aké majú predlžene lebky, čelustia a pod…

 20. prosimporadte
  15 marca, 2015

  Pochvaleny bud Jezis Kristus, obraciam sa na Vas, lebo si neviem rady. Vydavala som sa v 19-tich rokoch. Teraz mam 22 a uz takmer rok som rozvedena. Ziadost podal moj manzel. On je neveriaci, aj ked sviatosti ma, ale cirkev odsudzuje a do kostola vobec nechodi. Jemu je jedno, ze sme sa rozviedli ale ja potrebujem pomoc. Som z toho zufala ze som sa vydala pred oltarom za toho nespravneho. Chcela by som sobas nejako vratit spat, no zial, nejde to. Vraj sa da nejako zrusit platnost ale potrebovala by som najst nejakeho ochotneho knaza, ktory by mi s tym pomohol. Kedze som veriaca a v buducnosti chcem mat deti, velmi mi na tom zalezi, aby vyrastali v uplnej rodine. A ak sa v buducnosti mam este raz vydat, uradny sobas je pre mna nic.. vraj keby to bolo take jednoduche, zrusi sa platnost sobasa vsetkych, krori sa rozvadzaju. Ano, to je mozno pravda. Ale mladi ludia sa teraz zoberu, rozvedu a ziju dalej. Ja tak zit nechcem. Narozdiel od inych mi velmi na tom zalezi a dam cokolvek za to, ak sa to nejako bude dat. Prosim, poradte mi. Co mam robit???

  • emanuelbohsnami
   16 marca, 2015

   Vážená a ctená…drahé Božie Dieťa…

   Odporučam Ti kňaza, ktorý sa venuje rozvedeným…takže zaiste by ti mohol pomôcť: Vola sa o.Matej Trizuliak. Tu je niečo o ňom: http://zastolom.sk/pater-matej-trizuliak-rozvedeni-tuzia-po-prijati-v-cirkvi/

   Ked budem mať na neho kontakt, tak napišem

   Zatial točko, čo sa tyka knaza a pokiaľ ide o to, čo je potrebne k anulacii manželstva, tak sa musi preukazať, že bolo uzavrete podvodom alebo aspon jeden z Vas nemal dostatočne poznanie, či vôľu.

   Napr. ak by išlo o podvod, tak to sa stáva, ked jeden z partnerov, nechce mať dieťa a predsa sa zosobaši, pretože chcieť uzavrieť manželstvo má za podmienku ho aj naplniť plodenim deti.

   Dalším dôvodom je klamstvo, ktore by sa tykalo napr. homosexuality, takže ak sa jeden z partnerov nepriznal k takej orientacii, a prišlo sa na to až po sobaši, take manželstvo je neplatne.

   Dalším dôvodom je sobáš kvôli občianstvu, ked sa zosobašia kvôli tomu, aby partner mohol mať občianstvo a nie kvôli manželstvu ako takemu.

   Nedostatočne poznanie a vôľa sa vzťahuje na pripady, kedy jeden z partnerov je nutený, čiže zosobašený pod natlakom alebo pod vplyvom omamnych latok

 21. 123456789
  4 mája, 2015

  Počul som ako jeden kňaz na omši povedal, že v nebi sa žije bez problemov, starosti atd… nebude tam tak trochu nuda?

  • emanuelbohsnami
   4 mája, 2015

   Zaujimava otazka a zaujimava odpoved:

   V Nebi nuda nie je, pretože tam nie je hriech

   Kto sa nudí, tak hreší. Nemusí to byť ťažký hriech, stačí že človek si neplni svoje povinnosti a už je to hriech.

   Zoberme si napr. taký každodenný program:
   http://modlitba-kristovej-cirkvi.webnode.sk/

   Ako sa môže niekto nudiť, ked má toľko povinnosti každý deň?

   Ibažeby neveril v túto povinnosť, čo je další hriech, a človek, ktorý si neprizná svoj hriech, nepochopi, ako sa niekto nemôže nudiť.

   Až ked si prizná svoj hriech, vtedy ho Pravda vyslobodí z nevedomosti do poznania o Nebi.

  • Anonym
   16 augusta, 2015

   Ahoj,
   ja si myslim, ze v nebi nuda urcite nebude. Pouvazuj, ked uz tento svet tuna Boh tak genialne vypracoval, ze vsetko so vsetkym suvisi a sa potrebuje, tak ten ony svet bude este zaujimavejsi, a prijemnejsi, kedze bude bez zla (v pripade neba).

   Pozri si ludske telo, molekularne funkcie, kolobeh latok v tele, to ako jedna vec ovplyvni v ludskom tele kopec dalsich. To ako v spolocnosti ludi jeden ovplyvni udalosti mnohych. To ako sa vsetci vzajomne ovplyvnujeme a potrebujeme. Uz len skumat a sledovat toto vsetko je zazitok.

   A potom aj prepojenie vedy a umenia v prirode, ktoru nam Boh daroval. Vezmi si duhu, ktora je vlastne suhrou roznych vlnovych dlzok elektromagnetickeho vlnenia, ktore nazyvame svetlom. Alebo zapad slnka atd.

   Ale ja si myslim, ze v nebi nas cakaju aj nejake ulohy. Takze nuda iste nebude.
   Ved nezabudni na podobenstvo o talentoch: Moj dobry sluha, bol si verny v malom, tak ti teda zverim aj velke veci. Budes spravovat desat miest.

   Nebo je pre nas prekvapenim. Ale zaisto prijemnym. Boh v biblii zjavuje:
   Ani oko nevidelo a ani ucho nepoculo, to velke, co Boh pripravil tym, ktori ho miluju. Takze iste je na co sa tesit. :)))

   A napokon, ludia tuna na Zemi trpia velakrat v depresiach kvoli nedostatku lasky a pochopenia. V nebi sme ale obklopeni Bozou nekonecnou laskou a laskou vsetkych ostatnych v nebi. A to musi byt nadherny pocit, byt az tak milovany. 🙂

 22. Llllllllll
  14 mája, 2015

  Čo si myslíte o tom, že Zem je podľa biblie stará 6 tisíc rokov?

 23. Zuzana
  25 mája, 2015

  Dobrý deň, dúfam, že mi odpoviete na moju otázku. Veľmi ma mrzí, že som si takto zamotala život, ale snáď mi budete vedieť poradiť.
  S bývalým manželom sme sa najskôr brali na úrade, čiže sme mali civilný sobáš. Neskôr sme sa brali v kostole, kde sme mali už len obrad a po ňom krst našej malej dcérky. Obrad vybavil môj exmanžel cez svojho známeho kňaza, aby nemusel chodiť na náuky apod., lebo exmanžel nebol práve veriaci človek alebo človek, čo by chodil do kostola, hoci mal všetky sviatosti. Ale na čo som si až po čase spomenula, že my sme v kostole nič nepodpisovali, ani naši svedkovia, dokonca asi po pol roku nám kňaz volal, že potrebuje údaje svedkov, lebo že mal na kontrole biskupa a tieto údaje mu v nejakej knihe chýbali. Je teda tento sobáš platný, aj keď sme nič nepodpisovali? Prípravy prebehli normálne, boli sme si každý vo svojej farnosti po výpisy krstu a birmovky a odovzdali to kňazovi. Len nechápem, prečo sme nič nemuseli podpísať, ako sa zvyčajne v kostole po sobáši podpisuje. Takisto nám nedal žiadne potvrdenie. Sobášny list máme z úradu, kde sme mali civilný sobáš a dva sobášne listy byť nemôžu, ale namal nám dať aspoň nejaké potvrdenie alebo niečo podobné? Druhá vec je, že exmanžel pri rozvode vyhlásil, že bol k sobášu mnou a mojou rodinou donútený, čo naozaj naozaj nie je pravda. Je potom vôbec sobáš platný? Rada by som mala nádej, že môžem pristupovať k sviatostiam, k sv. prijímaniu, je mi to všetko veľmi ľúto, ďakujem, ak mi budete vedieť poradiť.
  Z.

  • emanuelbohsnami
   25 mája, 2015

   Drahá Zuzana…Boh Ťa miluje a preto verím, že ti pomôže žiť plnohodnotný sviatostný život, len treba mať vôľu to riešiť cez kompetentných v Cirkvi. Tieto zaležitosti sa riešia cez cirkevné súdy bud miestnej arcidiecezy, alebo vo Vatikane.
   Preto je potrebne, aby si podala žiadosť miestnemu biskupovi o vyriešení tvojho pripadu vo Vatikáne, ak k tomu ešte nedošlo.

   Toľko k vyriešeniu tvojho sviatostneho života a čo sa týka platnosti Vašho cirkevneho sobáša: podobne ako pri civilnom sobáši je potrebny sobášny list, tak aj pri cirkevnom sobaši je potrebný sobašny list.

   Aj ked ho nemáš, to ešte neznamena, že cirkevný sobáš nebol platný. Je dosť možne, že formalne zaležitosti chcel knaz vybaviť dodatočne, ale nestihol to tak, ako by mal, čo ho sice nemusí ospravedlnovať, ale zaroven sobáš nemusí automaticky považovať za neplatný, pretože ak nebol umysel z ich strany urobiť podvod, tak potom ako som už pisal – ide len o formalne pochybenie.

   Za neplatný sobáš sa považuje, ked jedna strana (manžel alebo manželka) vstupila do sobášu s falošným úmyslom ako napr. že po sobáši sa chcel(a) rozviesť alebo nechcel(a) mať deti, pričom pred sobašom tvrdil(a) že chce. Taktiež z donutenia alebo nevedomia.

   Pisala si, že manžel ťa obvinil ako si ho donutila k sobašu, pričom tvrdiš, že to nie je pravda.

   Ak by to bola pravda, tak sobáš by nebol platný, čiže by ho anulovali a mohli by ste sa obaja znova cirkevne zosobašiť, pričom viesť aj sviatostný život – to však po istom čase, kedy by sa vyriešila náprava hlavne voči strane, ktorá urobila podvod.

   Tak sa zdá, že vina padla na teba (i ked nie si vinná) a preto nemôžeš príjmať sviatosti, ale zaroven vaš sobaš anulovali. Nechcem zvaľovať vinu s istotou ani na jednu stranu, ale ked by bola pravda, že muž klamal, tak bud to vopred (ešte pred sobašom) naplanoval, alebo si to vymyslel (po sobaši), aby dosiahol anulaciu sobaša a pritom z toho vyšiel čistý pre príjmanie sviatostí.

   Ak je tomu tak a rozhodnutie prišlo len od arcibiskupskeho Súdu, tak je možne sa ešte odvolať do Vatikanu. Nie je zarukou, žeby vatikansky Súd určil vinníka, ale je tu možnosť, žeby si mohla pristupovať k sviatostiam a potom sa aj cirkevne zosobašiť.

   Drahá Zuzana, bolo by dobre, keby si napisala, či vieš, kde sa tvoj prípad riešil. Na Slovensku alebo aj vo Vatikáne?

 24. Anonym
  2 júna, 2015

  Dobrý deň chcela by som sa spýtať že ked sa manželia rozvedú môžu potom príjať na omši hostiu ?alebo je to ako svetokrádež dakujem

  • emanuelbohsnami
   2 júna, 2015

   Zaleží na tom, či ich rozvod je pravoplatný pred Bohom, presnejšie povedané: “anulovane manželstvo” alebo sú rozvedený len na civilnom urade.

   Ak ich manželstvo je pravoplatne anulovane, potom maju aj schvalenie Cirkvi pristupovať k sviatostiam Cirkvi a tak aj k sv.prijímaniu

   Avšak, ked nemaju anulovane manželstvo a nemaju ani povolenie Cirkvi pristupovať k sv.prijmaniu, potom v takom pripade ak by prijali Eucharistiu, konali by svätokradežne.

   Pri zistení, spoznavani treba tiež pozerať na to, či anulaciu uskutočnil len miestny biskup, alebo aj vatikansky tribunal.

 25. Anonym
  19 júla, 2015

  dobrý deň mám 16 ročného syna môže toto dieťa ísť robiť krstného otca svojej malej sestranici dakujem za odpoved ešte chcem dodať že byrmovku mal na jeseň 2014

  • emanuelbohsnami
   19 júla, 2015

   Odpoved treba hladať predovšetkým v Kodexe kanonickeho práva (oficialne učenie KC) kde sa píše, že krstným rodičom môže byť 16 ročný pobirmovaný chlapec, ale tiež sa píše, že ” ak diecézny biskup nestanovil iný vek…”

   Treba si zistiť či v tej dieceze, kde chcete krstiť miestny biskup neurčil iný vek. Totižto tento zakon je všeobecný pre všetky diecezy Slovenska, ale ako vidite pripušťa miestnym biskupom ho pozmeniť, podľa okolnosti.

   Tiež je tu možnosť, že krstným rodičom môže byť len “jedna krstná mama”, takže pokiaľ máte problem zohnať krstneho otca v dospelom veku, môže byť len krstná mama. Ale, ak Vam nevadí, že krstným otcom bude 16 ročný chlapec, tak podľa zakona by mohol byť. Avšak nakoniec všetko zaleží od kňaza, ku ktoremu pôjdete na krst, lebo on rozhodne, čo bude vhodne.

   IV. kapitola
   KRSTNÍ RODIČIA

   Kán. 872 – Krstencovi sa podľa možnosti má dať krstný rodič, ktorého úlohou je dospelému krstencovi pomáhať pri uvedení do kresťanského života a dieťa, ktoré má byť pokrstené, spolu s rodičmi priniesť na krst a takisto sa usilovať, aby pokrstený viedol kresťanský život, primeraný krstu, a aby verne plnil povinnosti, ktoré s ním súvisia.
   Kán. 873 – Za krstného rodiča sa má brať iba jeden krstný otec alebo iba jedna krstná matka, alebo jeden krstný otec a jedna krstná matka.
   Kán. 874 – § 1. Aby niekto bol pripustený na prijatie úlohy krstného rodiča, je potrebné:
   1. aby ho určil sám krstenec alebo jeho rodičia, alebo ich zástupca, alebo ak títo chýbajú, farár alebo vysluhovateľ, a aby bol schopný a mal úmysel plniť túto úlohu;
   2. aby zavŕšil šestnásty rok života, ak diecézny biskup nestanovil iný vek alebo ak sa farár alebo vysluhovateľ domnievajú, že z oprávneného dôvodu treba pripustiť výnimku;
   3. aby bol katolík, pobirmovaný a ktorý už prijal najsvätejšiu Eucharistiu, a viedol život primeraný viere a úlohe, ktorú má prijať;
   4. aby nebol postihnutý nijakým kánonickým trestom, zákonne uloženým alebo vyhláseným;
   5. aby nebol otcom alebo matkou krstenca.
   § 2. Pokrstený, ktorý patrí do nekatolíckej ekleziálnej spoločnosti, sa má pripustiť jedine spolu s katolíckym krstným rodičom, a to iba ako svedok krstu.

   http://www.kbs.sk/obsah/sekcia/h/dokumenty-a-vyhlasenia/p/kodex-kanonickeho-prava/c/4-posvacovacia-uloha-cirkvi

 26. Anonym
  22 júla, 2015

  ale ked že ja som matka tohto 16 ročného syna ktorý išieľ za krstného otca sestrinej dceré a s tým nesúhlasím dá sa proti tomuto nieako odvolaľať lebo môj syn je ešte dieť ktoré nevie čo je skutšočný živit a podľa mňa ked není dospelý tak nemá byť v role krstného rodič pretož pred rokom sa hral na piesku a staval si bábovky mrdzi malými deťmi tak si myslím že nieje vhodný zastupovať rolu krstného rodiča ved on sám ešte nevie čo je život je to maloleté dieťa a aj pri rozvode súd rozhodoval o tom s kým dieťa bude žiť tak ako môže maloletý zastupovať rolu krstného rodiča ? ved krstný rodič má pomáhať v pripade potreby a môj syn sa nevie ešte postarať sám oseba

  • emanuelbohsnami
   22 júla, 2015

   Prepáčte, ak som Vas ináč pochopil, ale Váš 16r. syn chce byť krstným otcom, aj napriek tomu, že Vy nechcete?

 27. Anonym
  23 júla, 2015

  no on s tým súhlasil, ale nevie čo má ako krstný otec akú zodpovednosť ne vie čo to obnáša

  • emanuelbohsnami
   23 júla, 2015

   Dakujem za vysvetlenie

   Chapem, že to mate ťažke, pretože máte zodpovednosť za svojho syna a ešte ked vaša sestra je opačneho nazoru, tak by bolo dobre sa obratiť na vašho farara alebo knaza, ktorý pozná aj vašu sestru. Ide totiž o to, aby ste spoločnými silami našli riešenie a to vhodným krstným otcom, nakoľko ako to cele vnimam, zrejme vaša sestra chce mať pre svoje dieťa silou mocou krstneho otca.

   Ale, za aku cenu?!
   Zakon sice opravnuje mladistveho (16r.chlapca) k takejto ulohe, ale ked berieme do uvahy podstatu zakona, tak je zameraný na výchovu (najmä po duchovnej stranke) a pokial sama vidite, že na to nie je pripravený, tak vek je v tomto druhoradý. Prvorada je zrelosť chlapca na výchovu.

   Je to podobne ako s Pannou Máriou, ktorá v 16 r. sa stala matkou, takže v dnešnom europskom pomere ľudia nechapu ako je to možne resp.sa pýtaju, či to bolo zodpovedne. Avšak veriaci vedia, že v tom čase bola iná výchova, ktorá ženu pripravila na rodinný život. A to je podstatne.

   Aj zakon Cirkvi dáva možnosť 16ročným (do ulohy krstneho otca), ale s podmienkou zrelosti, ktoru ma posudiť knaz alebo biskup. Preto Vam odporučam o tom porozpravať s miestnym fararom. Najlepšie by bolo, keby sa našiel dospelý muž, ktorý by túto úlohu na seba vzal, ale pokiaľ to ešte nie je možné, budete musieť podstupiť skušku trpezlivosti a dôvery v Božiu pomoc.

 28. Anonym
  26 júla, 2015

  Veľmi pekne chcem poprosiť o modlidbu za moje deti Róberta a Patrika, za uzdravenie od závislosti a za skončenie školy. Ďakujem

 29. Lucia
  31 júla, 2015

  Dobry den. Je hriechom mat sex pred svadbou??

  • emanuelbohsnami
   31 júla, 2015

   Sex je dosť všeobecný pojem. Niekto pod tým myslí na “petting” – vášnivé bozkávanie … ako napr. u niektorých tínegerov, ale sú aj takí a hlavne dospelí, ktorí myslia aj na pohlavný styk.

   V každom prípade je to hriech, pretože ani jedno nepatrí do predmanželskeho vzťahu (tabu)

 30. Anonym
  1 augusta, 2015

  Dobrý deň, keď je ruženec posvätený môže nejak stratiť svätosť že by bol vo vode alebo tak? Ďakujem za odpoveď.

  • emanuelbohsnami
   1 augusta, 2015

   Dobrý deň prajem

   Najskôr si treba predstaviť a upresniť pojmy, čo znamená: “posvätný ruženec”, “posvätený ruženec” a “stratiť svätosť”

   Posvätný ruženec voláme preto, lebo patrí medzi prostriedky k posväteniu miesta, človeka …, takže samotný ruženec (ak je správne vyhotovený) je sám o sebe vždy dobrým prostriedkom k tomu., aby miesto alebo človek bol ním povzbudený k svätosti.

   Potom však je tiež potrebné, aby tento sv.ruženec bol aj “posvätený” svätenou vodou, pretože moc Ducha Svätého, ktorá má pôsobiť skrze posvätený ruženec prináša človeku väčší účinok k spaseniu

   A tak sa môžeme pýtať, že ak je takýto sv.ruženec “ponorený” do vody, za účelom zmytia posvätnej vody alebo s umyslom sv.ruženec zneuctiť, či znemožniť jeho účinky, tak môžeme povedať, že takéto praktiky nemajú moc nijako sv.ružencu “vziať” posvätnú moc.

   Takýto sv.ruženec “ponorený vo vode” síce môže zhrdzavieť, ak je s kovu, ale nemôže mu byť vzatá posvätná moc, pretože ona nie je len v posvätnej vode, ktorou bol sv.ruženec pokropený, ale aj a predovšetkým v skutku posvätenia, ktorý bol uskutočnený v momente pokropenia a vyhlasenia posvätenia, ktoré vyslovil kňaz.

   Tu by bolo tiež dobre si položiť otazku a zodpovedať na ňu, prečo by niekto ponaral sv.ruženec do vody, pretože od umyslu veľa záleži, nakoľko niekto môže preto aby stratil posvätnu moc a niekto aby ním posvätil vodu.

 31. Andrea
  6 septembra, 2015

  Pochválený buď Ježiš Kristus… Som veriaca žena a matka dvoch detí.. Čaká ma tretí pôrod cisárskym rezom…. Mala som komplikácie pri prvom pôrode a tak už aj druhý aj tretí musí končiť sekciou. Môj gynekológ mi odporučil na základe mojich zdravotných problémov podviazanie vaječníkov, teda sterilizáciu.. Viac detí bohužiaľ nebudem môcť mať.. A ja neviem čo mám urobiť.. Je to ťažký hriech a zároveň sa bojím, že nedostanem rozhrešenie a že nebudem môcť pristupovať ku sviatostiam.. Prosím o vašu povzbudzujúcu odpoveď.. a modlitby za moje malinké aj za mňa… Pán Boh zaplať..

  • emanuelbohsnami
   15 septembra, 2015

   Drahá Andrea, v modlitbe myslim na tvoje umysly a predkladám ich Bohu na vypočutie. Máš pravdu, že sterilizácia nie je správnym riešením kedže je to ťažký hriech, takže by si ani nemohla pristupovať k sviatostiam.

   Ale je tu nádej na uzdravenie, kedže Boh ponuka viacero možností…

   Modlitba za uzdravenie, posvätená voda …

   Preto odporučam používať častejšie vodu posvätenú Pannou Máriu ako napr. z Lurd, Turzovky, Litmanovej alebo z Dechtíc či iných miest, kde Panna Mária vodu posvätila. To je vôľa Božia, aby sme túto vodu užívali a zvlášť, ked má niekto zdravotne problemy.

   Taktiež oidporučam modlitbove spoločenstvo, kde sa modlia za uzdravenie, ak je možne tak s knazom, ktorý je známy tým, že má charizmu uzdravovania ako napr. knazi z Komunity Ján Krstitel a iných tzv.charizmatických katolickych spoločenstiev

   Boh s Tebou, Andrea +

 32. Peter
  16 septembra, 2015

  Dobrý deň, ak som z nevedomosti a z ľahostajnosť nepovedal na sviatosť zmierenia okolnosti nejakeho hriechu mal som tie spovede platne a treba tie okolnosti povedat ? alebo stači povedat napri: ukradol som ničo 100x

 33. emanuelbohsnami
  16 septembra, 2015

  Ahoj Peter

  Velmi zaleží na tom, čo požaduje kňaz počas sv.spovedi.
  napr. niekomu stači, ked povieš, že si “kradol”, ale ak sa ťa spýta čo si ukradol, tak to treba povedať, aby vedel či ide o ľahký alebo ťažký hriech a podľa toho ti uložiť aj adekvatny napravny skutok.

  Ukradol si napr. 30 eur z maminej penaženky, bez toho aby o tom vedela?
  Tak to je vážne, ale ked si ukradol zo stola svojej mamy 30 centov, ktore tam síce su každý den a oveľa viac…lenže bez suhlasu mamy, tak to nie je až taký ťažký hriech, pretože jej nebudu chýbať, ale že si sa jej neopýtal, tak to by jej ubližilo. V tom spočiva zlo kradnutia, že sa straca dôvera a úcta. Potom aj majetok, ktorý podľa množstva dokáže človeka nahnevať.

  Pýtal si sa na nevedomosť a ľahostajnosť.

  Ak z nevedomosti, čiže ked si nevedel, že si zobral mamine peniaze, pretože si ich našiel na podlahe a myslel si, že su tvoje, (pričom boli mamin) a dozvedel si sa to až neskôr, tak to nie je hriech a nemusíš sa z toho spovedať, ale ak predsa si mal možnosť sa oipýtať: čije sú…dokonca si mal aj vnuknutie a predsa si to neurobil, tak potom sa treba vyspovedať najbližie z toho, že si umyselne nechcel vedieť čije sú a tým padom si to ukradol i ked nie s plným vedomim. Taký hriech môže byť len všedným, ale tiež zaleží na sume peňazi.

  Ak si mal vnuknutie a predsa si sa neopýtal, napokon ani nevyspovedal z toho – je to z dôvodu ľahostajnosti, čo treba napraviť a vyspovedať sa i z toho. Môžeš jednoducho, že si klamal alebo že z lahostajnosti si nevyznal hriech vo spovedi. Ak sa bude pýtať aký ? Potom treba povedať konkretne… všetko je to o tom, čo požaduje kňaz, pretože zastupuje Ježiša

 34. Matt
  28 septembra, 2015

  Pochvalen buď Ježiš Kristus
  je to možne? http://s29.postimg.org/iz1hipzfb/image.jpg

 35. emanuelbohsnami
  8 októbra, 2015

  …a koľko maš rokov?

  IV. kapitola
  KRSTNÍ RODIČIA

  Kán. 872 – Krstencovi sa podľa možnosti má dať krstný rodič, ktorého úlohou je dospelému krstencovi pomáhať pri uvedení do kresťanského života a dieťa, ktoré má byť pokrstené, spolu s rodičmi priniesť na krst a takisto sa usilovať, aby pokrstený viedol kresťanský život, primeraný krstu, a aby verne plnil povinnosti, ktoré s ním súvisia.
  Kán. 873 – Za krstného rodiča sa má brať iba jeden krstný otec alebo iba jedna krstná matka, alebo jeden krstný otec a jedna krstná matka.
  Kán. 874 – § 1. Aby niekto bol pripustený na prijatie úlohy krstného rodiča, je potrebné:
  1. aby ho určil sám krstenec alebo jeho rodičia, alebo ich zástupca, alebo ak títo chýbajú, farár alebo vysluhovateľ, a aby bol schopný a mal úmysel plniť túto úlohu;
  2. aby zavŕšil šestnásty rok života, ak diecézny biskup nestanovil iný vek alebo ak sa farár alebo vysluhovateľ domnievajú, že z oprávneného dôvodu treba pripustiť výnimku;
  3. aby bol katolík, pobirmovaný a ktorý už prijal najsvätejšiu Eucharistiu, a viedol život primeraný viere a úlohe, ktorú má prijať;
  4. aby nebol postihnutý nijakým kánonickým trestom, zákonne uloženým alebo vyhláseným;
  5. aby nebol otcom alebo matkou krstenca.
  § 2. Pokrstený, ktorý patrí do nekatolíckej ekleziálnej spoločnosti, sa má pripustiť jedine spolu s katolíckym krstným rodičom, a to iba ako svedok krstu.

  http://www.kbs.sk/obsah/sekcia/h/dokumenty-a-vyhlasenia/p/kodex-kanonickeho-prava/c/4-posvacovacia-uloha-cirkvi

 36. manzelka8
  22 novembra, 2015

  Dobry den, u manzela sa pred 2 rokmi objavili psychicke problemy, bol vtedy aj hospitalizovany. Odvtedy ma praranoidne bludy, ktore sa tykaju hlavne mna a to ze som ho podviedla, ze som proti nemu zorganizovala nejake sprisahanie a podobne.Stale som sa snazila to vydrzat pretoze mame malu dcerku, no on teraz trva na rozvode, je z neho uplne iny clovek ako ten ktoreho som si brala. Vyrastala som v kompletnej rodine a nechcem sa rozvadzat, no on asi poda ziadost.Ako sa mam k tomu postavit? Mam sa zucastnovat sudnych pojednavani? Naozaj uz neviem co robit…dakujem.

  • emanuelbohsnami
   23 novembra, 2015

   Pokoj s Tebou..
   Zaleží na okolnostiach, ktoré je potrebné spoznať:
   Uzavreli ste manželstvo len na civilnom urade alebo aj na cirkevnom (katolickom) urade?
   Ak len na civilnom, tak k tomu by som sa vyjadril viac…ale predpokladam, že aj na cirkevnom, kedže píšeš na katolicku web.stranku. V pripade, že aj na cirkev.urade, potom je dôležite spoznať najprv cirkevné stanovisko a to na cirkevnom Súde.
   Najprv na slovenskom cirkev.Sude a ak by ste neboli spokojní s rozhodnutím, potom definitivne vyjadrenie má vatikansky Sud a napokon papež.
   Tam je istota, či Boh, ktoreho papež zastupuje a rozhoduje v takýchto zaležitostiach v Jeho mene neomylne – suhlasi s vašim manželstvom alebo nesuhlasi. Ak rozhodne že vaše manželstvo je nepravoplatne, tak to treba považovať za Božiu vôľu, čiže bude anulované a potom nasledne bude potrebne ísť aj na civilný urad.

   Avšak, ked vaše manželstvo uznaju za pravoplatné, potom existuje ešte možnosť rozluky, čím by ste neboli cirkevne rozvedení, ale mohli žiť rozdelene, pričom Ty by si mohla pristupovať k sviatostiam, kedže o rozluku by si nepožiadala, ale skôr tvoj manžel. Viem, že to by si nechcela, kedže o tom aj píšeš, ale je to lepšie ako suhlasiť s civilnym rozvodom.

   Napokon, ak by ani to mu nestačilo a predsa by žiadal o civilný rozvod, kvôli majetku a starostlivosti o dieťa, učasť na samotnom civilnom Sude ešte nemusí byť automaticky zlým rozhodnutím, pretože ak by si trvala na tom, aby Vas nerozviedli, mohli by sa tam vyriešiť majetkove zaležitosti a podobne…čo by ho mohlo nakoniec odviesť od tužby po rozvode.

   Nedá sa jednoznačne povedať, že by ste na civilný Sud nemala ísť, pretože ked ste uzavreli manželstvo aj na civilnom urade, z čoho vyplýaju iste povinnosti aj voči štatu, potom taketo zaležitosti sa riešia prave na civilnom Sude. Takže aj keby Vas nerozviedli kvôli tvojmu rozhodnutiu, predsa by ste tam vyriešili ostatne zaležitosti, ktore sa týkaju vašho manželstva.

   Ak by si niečomu nerozumela, vysvetlim
   V modlitbe myslim na Vaše manželstvo

 37. zuzana
  25 januára, 2016

  Dobry den. Počas spánku som mala erotický sen a zobudila, som sa s tym, ze som vzrusena. V duchu som si povedala, ze chcem, aby to pokracovalo a zvierala som stehna (je mi trapne pisat take detaily, ale…) Potom som z toho mala samozrejme zly pocit. Lenze som si povedala, ze nic take vazne sa nestalo a sla som aj na svate prijimanie. Trapilo ma to aj nadalej a tak som zacala hladat, ze ci je to tazky hriech. Ako argumenty pre seba som pouzila ze- to bolo v polospánku a aj to, ze som nevedela, ze “zvieranie stehien” je jednym zo sposobov masturbacie. Pri spovedi som, povedala, ze som masturbovala……o svatom prijimani som sa nezmienila, lebo som si nebola ista. Teraz ma trýznia výčitky svedomia pri pomyslení, ze Telo Kristovo je mi na zatratenie. Musim vsak povedat, ze aj mozno lahsie hriechy ma casto velmi bolia. Aj ked si poviem, ze svedomie je usudok rozumu, nejde to.Vela sa za to modlim, ale po chvile pokoja pride opat nepokoj. Prosim Vas o radu, co robit. Inac by som to nevysvetlila ani pri spovedi. Vopred dakujem 🙂

  • emanuelbohsnami
   25 januára, 2016

   Boh hovori vo Svätom Pisme, že “my nebojujeme s telom a krvou, ale s duchmi ..” a na inom mieste: “Žijeme, pravda, v tele, ale nebojujeme podľa tela.” (2Kor 10,3)

   Z toho môžeme vyrozumieť, že aj ked žijeme v ludskom tele a máme rôzne žiadosti tela-sexualne až erotické myšlienky, ktoré nás zvádzaju na hriech, predsa oni neprichádzaju len tak sami od seba alebo, žeby sme si ich sami privodili, ale tie nám dávaju démoni-padlí anjeli-zlí duchovia, o ktorých hovori sv.Pavol, že “…s nimi bojujeme”.

   Zaiste nie fyzicky, ale duchovne vo svojich myšlienkach-predstavách a to svojim slobodným rozhodnutím sa bud pre nich alebo proti nim (proti demonom)

   Písala si, že masturbaciu (telesne sebaukajanie) považuješ za hriech, čo považuje aj učenie Cirkvi. Kedže k tomu došlo pro prebudeni (z môjho pohľadu) a nie si si istá, či to bolo vážnym hriechom, pros Boha o silnu vieru v učenie Cirkvi.

   Ako som už na začiatku pisal, že mi nebojujeme s telom ale s duchom, tak Ti odporučam, aby si bojovala s duchmi, v mene Ježiša Krista a prečistej Panny Márie, ked ťa napadnu také zlé myšlienky. To znamená, že ked budeš mať nutkanie k telesnemu sebaukajaniu, vtedy pros Ježiša a Máriu, aby ťa zbavili takých zlých myšlienok, alebo aspon aby si vytrvala v tomto boji a neodolala Zlému-nečistým skutkom.

   Taktiež odporučam vyhýbať sa medialnym nečistým filmom-hudby-obrazom-litery…lebo tie často-krat podnecuju k nečistým snom a predstavam. Su takým spušťačom a podnetom k Zlemu, aby ťa pokušal.

   Dalším dôvodom su nepreseknuté putá – naviazanosti na osoby, či už predkov alebo bližnych, či známych aj neznámych, ktorých sa treba zrieknuť pred Bohom a dobre je aj počas spoločnej modlitbe prihovoru – modlitba oslobodenia.

 38. Qwf
  20 februára, 2016

  Je pozeranie takýchto videií pre vlastnú informáciu hriech? https://m.youtube.com/watch?v=vbLyDjJ7wTQ

  • emanuelbohsnami
   20 februára, 2016

   Toto video nie je vhodne pre ziskanie dobrých informacii, pretože su tam mnohé mylne informacie (dezinformacie). Kto by ho pozeral z toho dôvodu, prepadol by hriechu: “zvedavosti”. Z počiatku to je len všedný hriech, ale neskôr by to mohlo preustiť do ťažkeho hriechu.
   Preto sa treba zrieknuť pozerania takýchto videozaznamov
   Dokonca aj exorcisti ak by pozerali na taketo videa, tak len kvôli zisteniu, čo robia “lovci duchov” a aj to len pre začiatok ale nesmie to byť pravidelne, lebo by tým upadli do obdivovaniu zlých skutkov, ktoré “lovci ..” robia. Ved takýmto správaním ich diabol utvrdzuje v hriechu namyslenosti, ktorá im falošne podsuva domnienku, že su voči demonom imunní.

   Dobre povedala jeho žena, ked sa obava, že jej muž niečo zleho pritiahne domov.

 39. Nika
  26 marca, 2016

  Dobrý den,rada by som sa opýtala,ci môžem prijat sviatost spovede a následne prijimanie,keď som bola na potrate,svoj skutok som olutovala,nevedela som ako ďalej.Existuje nejaká možnosť odpustenia? Som zufala, chcem žiť kresťanský životom a neviem si rady.

  • emanuelbohsnami
   27 marca, 2016

   Drahé Božie Dieťa, Nika
   Kedže lutuješ svoj hriech natolko, žeby si ho už nespravila, stačí ho vyznať vo spovedi a môžeš ísť na sv.prijímanie.
   Boh s Tebou+

 40. Barbora
  6 apríla, 2016

  Pochvaleny bud Jezis Kristus.
  Chcem sa.opytat. mame s priatelom spolocne naramky,kedze sme od seba daleko 🙂 ale ja mam cerveny a on ma cierny. Nedavno som citala ze s tym sa nespajaju krestanske veci a su to same povery. Ale kedze ja to nenosim z toho dovodu ked som ich dala vyrobit nevedela som o tom.

  Dakujem za odpoved.

 41. Barbora
  6 apríla, 2016

  Mam otazku. S priatelom mame spolocne naramky, kedze sme od seba casto daleko. Ked som.ich dala vyrabat nevedela som co znamena cerveny naramok. Neznamena to pre mna nic zle ani spojene s poverami. Ako to vlastne je ked nosim cerveny naramok (s napisom) bez zleho umyslu.
  Dakujem za odpoved. Pekny a pozehnanu den prajem 😊

  • emanuelbohsnami
   6 apríla, 2016

   Pokoj s Tebou, Barbora

   Aký nápis máš na náramku?

   • Barbora
    6 apríla, 2016

    His ❤

   • Barbora
    6 apríla, 2016

    Chcela som si to dat prerobit na biely ale prv sa chcem uistit aky ma nazor niekto kto sa v tom vyzna viac 🙂

    • emanuelbohsnami
     7 apríla, 2016

     Barbora…to slovo: “His – Jeho” nie je samo o sebe zlé a dokonca aj samotná červená farba na náramku nie je zlá, ale to máš ako s mäsom (obetovaným modlám)

     Porovnaj: slová sv.Pavla (Božie Slovo) 1 Korinťanom 10,19-33

     Účasť na stole zlých duchov

     19 Čo tým chcem povedať? Že mäso obetované modlám je niečo? Alebo že modla je niečo? 20 Ale to, čo pohania obetujú, obetujú zlým duchom, a nie Bohu. A nechcem, aby ste boli spoločníkmi zlých duchov. 21 Nemôžete piť Pánov kalich, aj kalich zlých duchov. Nemôžete mať podiel na Pánovom stole, aj na stole zlých duchov. 22 Alebo chceme vzbudiť Pánov hnev? Sme azda silnejší ako on?

     Ohľad na svedomie iných a sloboda

     23 “Všetko je dovolené,” ale všetko neosoží. “Všetko je dovolené,” ale všetko nebuduje. 24 Nech nikto nehľadá vlastné záujmy, ale záujmy druhého. 25 Všetko, čo sa predáva na trhu, jedzte a nič sa nevypytujte kvôli svedomiu. 26 Veď Pánova je zem a všetko, čo ju napĺňa. 27 Ak vás niekto z neveriacich pozve a chcete ísť, jedzte všetko, čo vám predložia, a nič sa nevypytujte kvôli svedomiu. 28 Ale keby vám niekto povedal: “Toto bolo obetované modlám,” nejedzte to kvôli tomu, čo vás upozornil, a kvôli svedomiu, 29 pričom nemyslím na tvoje vlastné svedomie, ale na svedomie toho druhého. Veď prečo by malo svedomie druhého odsúdiť moju slobodu? 30 Keď ja niečo požívam so vzdávaním vďaky, prečo by som mal byť kritizovaný za jedlo, ktoré jem so vzdávaním vďaky? 31 Či teda jete alebo pijete, či čokoľvek robíte, všetko robte na Božiu slávu. 32 Nedávajte pohoršenie ani Židom, ani pohanom, ani Božej Cirkvi, 33 ako sa aj ja chcem páčiť všetkým vo všetkom a nehľadám, čo mne vyhovuje, ale čo osoží mnohým, aby boli spasení.

     Barbora
     Z uvedených slov sv.Pavla je vidieť, že kvôli svedomiu toho druhého (blížneho) by sme sa radšej mali zrieknuť veci, aj ked je samo o sebe dobré. Aj naramok sám o sebe je dobrý, ale kedže vieme ako ludia vnímaju červené náramky, že ich považuju za amulety ochrany pred zlom, tak pre toto ich pomýlené svedomie by sme radšej mali používať inu farbu, popripade zmiešanu s inou farbou.

     Oni totiž nie všetci sa ťa budu pýtať na dôvod nosenia červeneho naramku. Poväčšina ludí sa pozrie, nič nepovie a ako prvé im pride na mysel, že to používaš na ochranu pred zlým. To je prvý dojem tých, čo veria poverám. To kvôli nim by som radšej nenosil a napokon je to aj skuška, či sa dokažeš zrieknuť puta spojeneho s krásou červenej farby. Ide o psychologické puto, ktoré človek chtiac-nechtiac má voči veciam (aj farbám) a takéto situácie su názorným príkladom ako je človek slobodný v Kristovi.

     Ked sa dokáže zrieknuť pre iných niečoho aj dobrého, potom je vidieť, že máš v Ježišovi tu pravu slobodu. Ako si písala, že by si to aj zmenila na bielu, tak potom tvoja radosť bude vzájomná ako u Boha, tak aj u teba a tvojich bližnych.
     Nikto sa nepohorší a to podstatné, prečo naramok nosíš ostane aj v takýchto skuškach života.

     Čo sa týka tvojho vzťahu k priatelovi to už je iná téma

 42. Karolína
  3 mája, 2016

  Dobrý deň chcela by som sa opýtať či je možné podstupovať k sviatostiam po civilnom sobáši. Napríklad keď sa chcu zosobášiť muž a žena každý z inej cirkvi, obaja sú úprimne veriaci, a boja sa že by prechodom na vieru svojho partnera mohli zarmutiť Boha avšak ani po modlitbách v tejto oblasti Pán nedáva poznať ktorá viera je tá správna.

  A ešte by ma zaujímalo či keď sa obráti na katolícku vieru manželský pár zosobášený civilne, či si musí vykonať aj cirkevný sobáš aj keď už roky žili ako manželia ale v civilnom zvazku. Ďakujem veľmi pekne za odpoveď 🙂

  • emanuelbohsnami
   3 mája, 2016

   Vieš, ako sa hovorí: “všetko je možné tomu, kto verí” alebo “všetko sa dá, len treba chcieť.”

   Aj v pripade manželstva a sviatosti, ked miestny biskup dovoli, tak môžu, ale stáva sa, že aj biskup sa mýli a doplácaju na to všetci. Takže, ked sa niekto zaujima o to, či je to skôr správne ako možné, tak sa zamyslime:

   1.”Manželia” zosobašení len na civilnom urade nemôžu pristupovať k sviatostiam ako je sv.prijímanie, pretože žiju v konkubináte, čiže v intimnom vzťahu bez Božieho povolenia, ktoré dáva prostrednictvom kňaza počas uzavretia manželskeho zväzku na cirkevnom sobáši (a urade).
   Konkubinat je ťažký hriech a kto v ňom žije bez lutosti a nápravy, nemôže sa spovedať ani pristupovať k sv.prijímaniu.

   Aj keby žili oddelene, bez intimneho (sexualneho) vzťahu akoby “brat a sestra”, nemohli by pristupovať k sv.prijmaniu, pretože maju nesprávny pohlad na manželstvo a tak aj nesprávny umysel pre manželský život. Totižto manželstvo sa uzatvara aj ked len na civilnom urade, predsa z dôvodu, aby mohli splodiť dieťa a vychovávať ho spoločne. Bez tohto umyslu je manželstvo omylom a neplatné pred Bohom.

   Z toho dôvodu takíto partneri nemôžu pristupovať k svätým sviatostiam, lebo v opačnom pripade by prijmali sväté sviatosti nehodne a ako píše sv.Pavol, tak by “jedli a pili svoje odsudenie…preto mnohí z vas su chorí až zomieraju”

   To sa týka ludí, ktorí pristupuju k sv.prijímaniu v ťažkom hriechu, takže potom namiesto posvätenia a požehnania, ochoreju a zomieraju.

   Odpoved na 2 otazku je vlastne v 1 odpoede, čiže musia sa zosobašiť cirkevne, inač nebudu môcť pristupovať k sv.prijmaniu a ich manželstvo pred Bohom nebude platne.

 43. Marek
  9 mája, 2016

  Je pápež neomylný?

   • Marek
    26 mája, 2016

    vyjadril sa k veciam proti ktorím je aj samotná biblia. Napríklad uznáva homosexualitu, alebo povedal že RFID čip je božím požehnaním a Vatikán bol nedávno povinný si tento čip dať na ruku alebo čelo. Ani o neomylnosto pápeža sa v biblii nikde nepíše. Viem len, že sa v knihe zjavení krásne naplňujú proroctva a pápež František je ta šelma. Dajte si pozor.

    • emanuelbohsnami
     26 mája, 2016

     Marek, to máš nejaké mylné informácie – dezinformácie – na tie si treba dať pozor!
     Totižto papež sa už viac-krat vyjadril proti homosexualnym skutkom. O tom čipe to bola dezinformacia a v Biblii sa priamo nepiše ani o pedofilii, takže čo povieme, že nie je hriechom, lebo sa tam o tom nepiše?
     Vôbec nie, lebo ako hovori apoštol Ján, že do Biblii sa nedá všetko napisať, čo sa stalo, ale je tam hlavne napisane o tom, že Ježiš je ten očakavaný Mesiaš.
     Neomylnosť Petra a jeho nastupcov (papežov) je druhoradé a napokon to kresťania nemali problem tomu veriť, lebo ked sa niekto vzpieral učeniu, prišli za Petrom, ten to napisal na papier a všetci to uznávali : vid pr. spor o obriezku.
     Ked to povedal Pavol, tak sa zpierali, ale ked Peter, všetci to prijali, lebo vedeli že Pán si ho vyvolil na uistenie viery, čiže mal od Boha neomylnosť.

     • Matej
      8 októbra, 2016

      takze matus 16:18, no pise sa tam ze na petrovej skale bude Jezisova cirkev, ale kde je tam napisane ze Peter je papež? kde je napisané že pápež je neomylný? krestanska cirkev bola zalozena v dobe apostolov ako hovori list efezanom 2:20 “ste postaveny na zaklade apostolov a prorokov, hlavnym kamenom je sam Kristus” a katolici len ponocou tohto jedineho versa idu argumentovat papezovu neomylnost. Inocent III. povedal “papež sudi vsetkych a on sam nie je sudeny nikym”
      papež Leo XIII “Zastupujeme na tejto zemi miesto Boha všemohucého” a mnoho dalsich…

      • emanuelbohsnami
       10 októbra, 2016

       Matej…pýtaš sa, kde je napisane v Biblii že apoštol Peter je pápež?!

       Ako vieme, tak v Biblii slovo papež nie je napísané a to preto, lebo to slovo vtedy ešte neexistovalo a to podobne ako slovo: “Pedofilia”, ktoré aj ked vzniklo neskôr, predsa tento hriešny skutok sa prejavoval už v dobe, kedy sa Biblia písala.

       Podobne aj slovo: “pápež” aj ked sa začalo používať neskôr, predsa tento urad-funkcia-hodnosť-poslanie bolo už v čase Ježiša Krista a vzniklo práve jeho Zakladatelom: Ježišom Kristom, ked povedal: “Peter, pas moje baranky”

       Samotný Ježiš Kristus ustanovil Petra za “predsedu” Cirkvi, ktorý mal predsedať a viesť Cirkev, podobne ako v sučasnosti v rôznych uradoch máme predsedov, ktorí aj ked sami od seba nemôžu predstavovať celok, predsa bez neho nemôžu ostatní členovia ustanoviť nove zakony

       Pápež nie lenže kvôli Ježišovým výrokom predseda Cirkvi ako najvyšší orgán, ale zaroven ustanovuje nové zakony ako Zastupca Ježiša Krista na zemi a to neomylne z dôvodu, aby Cirkev mala istotu, že sa učí pravemu učeniu.

       Ježiš dal každemu uradujucemu papežovi charizmu neomylnhosti, aby tak zaistil hodnoverne učenie a tak jeho Deti neostali na zemi sami, bez pravej viery a poznania.

       Tak ako ked nadišiel spor o učenie s ohladom na obriezku a obetovane modlam, ktoré nakoniec rozsudil apoštol Peter – neomylným dekretom, tak až dodnes papeži vydavaju dekrety-dokumenty Cirkvi s istotou viery a mravov ako Bohom zjavene učenie. Lebo ako povedal sám Ježiš Kristus (1.papežovi-Petrovi) že nezjavilo ti to telo a krv (čiže človek), ale Otec, ktorý je na nebesiach”, čiže Boh

       Keby Boh nedal neomylnosť papežom v otaukach viery a mravov, žili by sme ako protestanti, plní nezrovnalosti a pochybnosti. Cirkev by sa rozdelovala ako u nich, takže po 2000 rokov by z nej a jej učenia ostali len rozporuplne slová

 44. Matej
  15 októbra, 2016

  Jezis to sice povedal Petrovi ale ani zmienku o tom co ma vykonavat a podla dalsich versov na apostolov sa da usudit jedina spravna myslienka a to, ze apostoli boli prvi krestania,…

  • emanuelbohsnami
   15 októbra, 2016

   Trpezlivosť je čnosť a ovocie Ducha Sväteho
   Na otazky treba odpovedať postupne a pýtať sa treba priamo, nie rečnicky a už vôbec nie s tužbou po uznani svojho nazoru, ale s tužbou po poznaní toho, ktorého sa pýtaš.

   Pýtal si sa, kde sa píše v Biblii, že Ježiš určil Petra za pápeža
   Ked som odpovedal, že slovo papež sa v Biblii nenachadza ako aj ine slová a predsa prakticky sa uskutočnovali, tak si poukazal na to, že v Biblii sa nepíše o tom, čo Peter mal vykonavať.

   Znova to isté, že ked niečo nie je v Biblii doslovne napisane, neznamena to, že sa to nevyžaduje konať alebo naopak: nezakazuje.

   Ako vieme zo slov apoštola Jána: nedalo by sa všetko napisať do knih, čo všetko Ježiš urobil, preto nemôžeme povedať z určitosťou, že Ježiš počas svojho života nepovedal Petrovi, čo má robiť ako pápež.

   Biblia sice obsahuje všetko potrebne pre spasu, ale nie všetko pre podrobne informacie ktoré sa udiali nie len počas Jeho života. Preto existuju viacero knih, kde sa o tom píše, ale ani to nestači, pretože naozaj sa nedá dopodrobna všetzko spísať.

   Toto by si mal uvedomiť každý, kto čita Bibliu, lebo bez toho bude čitať Bibliu len ako Zakonik, ktorý nevníma Ducha Svätého – Ducha Biblie – Ducha Božieho Slova

 45. Veronika
  25 októbra, 2016

  Chcela by som sa opytat,uz dlhsiu dobu sa snazim vyhybat takym veciam ako je sebaukajanie aj sa mi to zatial dari,ale v poslednom case ma to viackrat zacalo premahat v snoch. Niekedy proste sa mi o tom sniva a tam to nedokazem ovladat a bojim sa ci to nahodou nerobim aj naozaj len o tom neviem. A som z toho uplne zmatena lebo nespovedala som sa z toho nevedela som ci mam vlastne hriech alebo nie. Ale teraz uz naozaj by som chcela ist na tu spoved s tym vedomim ci sa z toho mam vyspovedat alebo nemusim. Ci to je hriech ked ma to prenasleduje v snoch a ako sa toho zbavit? Vdaka

  • emanuelbohsnami
   25 októbra, 2016

   Veronika… dobre je o tom sa porozprávať s knazom, či už počas spovedi alebo mimo nej, aby si mala istotu a aby si prišla aj na to, ako sa vyhnuť takým snom.

   Totižto nehrešiš vedome, nakolko nechceš aby sa ti snivali také sny, nehovoriac už o tom, že by si aj skutkami sebaukajania zhrešila a tak je skôr potrebne zistiť, čo spôsobuje tie zlé sny.

   Niekedy to môžu byť banalne veci ako napr. romantické filmy, aj ked su inšpirovane skutočnými udalosťami, pretože sa v nich vyskytuje erotika, čiže odhalenie tela a vášnivé bozkávanie. Tieto intimne zaležitosti sa často odhaluju vo filmoch, časopisoch, na internete, ale dokonca sa o nich píše tak detailne aj v knihach, že človek vo svojej predstavivosti si môže navodiť erotické túžby a dokonca aj sny.

   Nechce to, ale “slová”-medialne pismena a obrazy to urobia za neho.

   Preto sa nemusíš spovedať zo skutkoch sebaukajania, kedže si ich ani neuskutočnila, ale skôr zisti, či robiš niečo z hore spomenutých bodoch a z toho sa vyspovedaj.

   Ak nič z toho nerobíš, dokonca sama si aktivna proti takýmto nečistým medialnym vplyvom, tak to môže byť čisto utok od Zleho, ktorý časom pominie, ale ten čas potrebuješ vybojovať.

   Takéto utoky Zleho su navonok niečim neprijemným, ale tak ako každá skuška so sebou prinaša výzvu do boja proti Zlemu, tak aj v tomto pripade môžeš využiť situaciu v prospech lepšieho vzťahu s anjelmi a svätými.

   Oni totiž su pomocnikmi a služobnikmi Boha, ktorých nam posiela,aby sme s nimi spolupracovali-komunikovali a spoliehali sa na ich pomoc. Sme jedna Velka Rodina, v ktorej ma každý nejaku ulohu.

   sv.archanjel Gabriel je zvlašť určený pre posolstvo čistoty.
   Panna Mária je sama o sebe “Čistotou” (Totus pulchra) k nim sa utiekaj o pomoc a Ježiš ťa požehná svojimi milosťami.

   Boh Ťa miluje a má s tebou užasný plán+

 46. Mária
  3 novembra, 2016

  Pochvaleny bud Jezis Kristus!

  S manzelom by sme si radi zavesili obraz Bozieho Milosrdenstva.Chceli by sme si dat namalovat kopiu originalneho obrazu…avsak,ako je to s prislubeniami Jezisa tykajuce sa tohto obrazu?
  Mozeme si ho teda dat namalovat alebo si mozeme dat len fotku originalu? Dakujem.
  S pozdravom Maria

 47. emanuelbohsnami
  3 novembra, 2016

  Podla toho, čo viem, tak originál, ktorý namaloval maliar na žiadosť sv.Faustíny poväčšinou ani nie je medialne známy. Ten, ktorý je aj na tejto web.stranke s napisom: “Ježišu, dôveruj v teba” sa najčastejšie používa aj v Sanktuáriu Božieho milosrdenstva (Krakow).

  Mne osobne sa tento veľmi páči zo všetkých, ktoré som kedy videl – kedže je vela namalovaných od rôznych autorov – a usudzujem, že pokial obraz splna podstatne atributy, tak potom je to len otazka vzajomneho porozumenia medzi Vami ako manželmi.

  Ak sa zhodnete na tom, že chcete kupený obraz ako je tento na web.stranke, tak Božie prislubenia naplnia dom požehnaním. Lenže ak 1 bude trvať na kupenom obraze a 2 na namalovanom, takže sa budete kvôli tomu hnevať, ťažko očakávať prislubenia v plnosti.

  Boh dáva požehnanie aj cez ine obrazy a sväteniny, ale pokial členovia rodiny sa nesustredia na Božie prislubenia, ale len na formu (obraz) skrze ktoru chce Boh dať požehnanie, môže sa stať, že budu sklamaní.

  Prajem Vam Ducha vzájomného porozumenia a milosti, ktoré sú ovocím každého prostriedku k spáse+

  • Anonym
   3 novembra, 2016

   Dakujem pekne za odpoved.S manzelom sme sa hned zhodli na namalovanom,len sme nevedeli,ci aj tak bude platit pozehnanie obrazu…
   Teraz je to uz jasne 🙂

 48. Karol
  19 novembra, 2016

  Čo si myslíte o textu tejto piesne? https://m.youtube.com/watch?v=AgA1zJA2U6U Čo je na tom pravdy? Ako katolik som trochu zmätený.

  • Anonym
   19 novembra, 2016

   Pokoj s Tebou Karol.

   Pri pohlade na klip a text piesni som si spomenul na veriacich, ktorí chceli zmeniť svet a pohľad na Boha, ale svojskym spôsobom, takže dochádzalo pritom k násiliu, pohoršeniu, … až do takých rozmerov, že ostatní, ktorí sa pridali zašli ešte ďalej a tak rozbíjali sochy a obrazy v kostoloch….. s tým prišlo aj rabovanie a zabijanie kňazov, klerikov i laikov.

   Oni sa sice odvolávaju na starozakonných prorokov ako ničili sochy pohanských bôžikov, lenže to isté hovoria aj islamskí teroristi. Zaujimave by bolo zistiť, čo by robili, keby boli v Šalamunovom chrame, ktorý bol presne postavený podla Božích pokynov a vo svojej sláve-bohatsve nemá obdoby, takže či by rozbili aj ten chram alebo Archu zmluvy, ktorá podla Božích pokynov mala zlate sochy anjelov.

   Ak nie, prečo potom rozbijaju sochy, na ktorých je rovnako vyobrazený Ten, ktorého uznávaju ako Boha alebo aspon ako Spravodliveho?

   Alebo azda Ježiša považuju za menej cenneho, či hodneho vyobrazenia ako anjelov na Arche zmluvy? Ak ano, potom su ich skutky prejavom posadnutia. V opačnom pripade môže isť o nechutný biznis – presne tak, ako ho vyčitaju klerikom, pritom to sami robia na podnet “chlebodarcov”

   Texty spevakov su poväčšinou prejavom zmýšľania ale nie vždy je tomu tak. Niekedy spievaju aj to, s čim nesuhlasia ale vyjadruju sa tak, lebo im za to vela platia. Stačí výjsť z basy na dohodu alebo aby sa nevratil späť, tak urobí aj to, čo sa mu prieči alebo mu je lahostajne, len aby sa nedostal tam, kde nechce.

   V modlitbe myslim na tých, čo su otrokmi nie ludí, ale strachu a falošných predstav o Božej spravodlivosti

   • ...
    17 decembra, 2016

    ale v 2. knihe Mojžišovej 20. kapitole a 4. verši sa píše niečo iné

    • emanuelbohsnami
     17 decembra, 2016

     Prečo si mysliš, že sa tam piše niečo iné a čo to má spoločné s otazkou a odpovedou?

     • ...
      17 decembra, 2016

      myslím tie sochy čo rozbíjal a obrazy ktoré pálil, v 2. mojžišovej sa píše že nič také nemáme vytvárať, alebo nie? Ako to je?

      • emanuelbohsnami
       17 decembra, 2016

       Dobrá otázka, ide len o to, či človek pripusti aj to, že Boh vyžaduje od človeka 2 odlišné skutky, ktoré si navonok protirečia (ako to vnimaju ateisti), ale v skutočnosti sa doplnaju.

       Konkretne:
       1.Boh vyžadoval vytvoriť sochy anjelov na Arche Zmluvy
       2.Boh vyžadoval zničiť sochy, ktoré vyobrazovali (falošné) božstvá alebo falošný obraz o Bohu.

       1.Boh napriek zakazu vyobrazovaniu toho, čo je na nebi, vyžadoval aby vyobrazili Božích anjelov.
       2.Boh vyžadoval zničiť sochy, ktore vyobrazovali falošných bôžikov (neexistujucich bohov) ale aj také sochy, ktoré vyobrazovali praveho Boha Izraela, avšak mal nesprávnu podobu. To sa stalo, ked Mojžiš prišiel z hory zjavenia a uvidel izraelitov ako postavili Bohu sochu, čiže vyobrazili Boha, ale v podobe býka.

       Bohu sa nepačilo to, že chceli vyobraziť pravého Boha, ale že mu dali nesprávnu podobu, kedže Boh sa nepodobá na býka. Boh vizerá presne tak ako Ježiš, ked mal 33 rokov. Jeho obraz je nemenný, pretože Ježiš v 33 rokoch bol dokonalým obrazom Boha ako to aj sám sv.Pavol napisal, že to je zrelosť muža.

       Dokonca aj bl.Eugenii Ravasiovej sa zjavil Boh Otec a požiadal ju, ab vyobrazila Boha Otca, ktorý vizerá presne ako Ježiš Kristus. To znamená, že Svätá Trojica je nemenná, čo sa týka výzoru resp.všetky 3 Osoby vizeraju rovnako ako Ježiš Kristus v 33 rokoch.

       Preto aj tí, čo budu v Nebi alebo na večnosti, tak budu mať oslávené telo s výzorom 33 ročneho človeka.

       Podstatne však je to, že Boh chce, aby sme vyobrazovali Svätých… z Neba na prave uctievanie, ale nie aby vizerali ako ufoni, či nejake zvieratá a už vôbec nechce, aby sme vyobrazovali falošných-neexistujucich bôžikov na uctievanie, pretože to je totalny nezmysel. Ved načo by sme mali vyobrazovať niečo, čo neexistuje a ešte to uctievať ako nejaké božstvo? Toto je podstata zakazu Božieho prikazania z Desatora.

       Jehovisti sami priznavaju, že nemaju istotu ako je to s vyobrazovanim Boha a tých, čo su s Ním v Nebi, takže aby sa nepovedalo ako vyobrazuju niečo nebeské zle, tak radšej sa tomu vyhýbaju pokial ide o domacnosť. Lenže v publikaciach nemaju problem vyobraziť anjelov a tých, čo su s Bohom v Nebi.

       Paradoxne nemaju problem vyobraziť aj fotograficky svojich milovaných, ale akosi sa brania tomu, aby vyobrazovali Toho najmilovanejšieho (Boha). Prečo?
       Nie kvôli presvedčeniu, že Boh to nechce, ale že to nechcu ich vodcovia naboženstva.

       A to je problem každej naboženskej spoločnosti, ktorá na jednej strane zakazauje vyobrazovanie nebešťanov, ale na druhej strane neradi to odôvodnuju, lebo ak sa niekto začne pýtať na detaili, sami su v rozpakoch, nakolko Božie Slovo ich usvedčuje: postavte mi chrám… postavte sochy anjelov na arche zmluvy…atd…

       • ...
        17 decembra, 2016

        Ďakujem za odpoveď.
        ale chcel by som zareagovať na: Paradoxne nemaju problem vyobraziť aj fotograficky svojich milovaných, ale akosi sa brania tomu, aby vyobrazovali Toho najmilovanejšieho (Boha). Prečo?

        Nie som jehovista, ale v tomto si nemyslím že by klamali. Fotografie aj obrazy sú v pohode aj u nich ale rozdiel je v tom že ich neuctievajú. A okrem toho predsa Boha nikto nikdy nevidel, aspon podľa toho čo som čítal. A ešte ma napadla jedna otázka, keď už sme pri tých jehovistoch, ale opakujem že nie som jehovista ani nemam rad to ich učenie. A ta otázka je: Prečo má Maria také schopnosti? Prečo som nikde nečítal o tom, že vstúpila do neba aj s telom alebo že by byla bez hriechu? v rimanom 3 sa píše že každý je hriešny okrem Ježiša. Prečo má moc v očistci keď nie je spravodlivá? Zaujíma ma to, totiž pri tejto otazke mi žiaden kňaz nevedel poskytnúť uspokojujúcu odpoveď, je to trochu zvláštne.

       • emanuelbohsnami
        17 decembra, 2016

        Odpoviem pod všetkým komentarmi, pretože už sa to zle čita, ked je komentar v uzskom stlpci.

 49. aja
  11 decembra, 2016

  chcela by som sa skor zdoverit bola na ivf moja tužba po dietati a byt mamou bola velmi silna ale chyba mi pokoj v duši a vemi sa bojim ist na spoved skor reakcie knaza ale tužim po pokoji a odpusteni

 50. aja
  12 decembra, 2016

  takže knaz mi rozhrešenie nemože udelit

 51. Anonym
  12 decembra, 2016

  Môže, ktorýkolvek knaz, ale misionarov som uviedol kvôli tomu, že oni su špecialne pripravení ti porozumieť a odísť zo spovede s radosťou. Kdežto nie každý knaz má pochopenie pre takéto zaležitosti, nakolko ešte len teraz (po ukončení roka milosrdenstva) dostali možnosť rozhrešovať takéto zaležitosti.

  Samozrejme, že nebranim ani Tebe, aby si išla za hociktorým knazom, ale ked už sa rozhodneš, skus si najprv zistiť, ako je k takýmto zaležitostiam zhovievavý.

  Bud sa ho na to opýtaj osobne alebo cez niekoho znameho a ked budeš vedieť, že s tým nema problem, dokonca to rád urobí, tak potom íd k nemu na spoved.

  Boh Ťa miluje a rád odpustí každý uprimne vyznaný hriech
  Len čaká na to, kedy sa človek k tomu rozhodne, lebo nemôže nútiť.

 52. aja
  12 decembra, 2016

  dakujem velmi pekne vaše slova mi vliali nadej lebo velmi tužim po pokoji v duši svoje deti nekonečne lubim lebo prišli po 8 rokoch ale niečo mi chyba pan Boh vam zaplat

 53. emanuelbohsnami
  17 decembra, 2016


  december 17, 2016

  “Ďakujem za odpoveď.
  ale chcel by som zareagovať na: Paradoxne nemaju problem vyobraziť aj fotograficky svojich milovaných, ale akosi sa brania tomu, aby vyobrazovali Toho najmilovanejšieho (Boha). Prečo?

  Nie som jehovista, ale v tomto si nemyslím že by klamali. Fotografie aj obrazy sú v pohode aj u nich ale rozdiel je v tom že ich neuctievajú. A okrem toho predsa Boha nikto nikdy nevidel, aspon podľa toho čo som čítal. A ešte ma napadla jedna otázka, keď už sme pri tých jehovistoch, ale opakujem že nie som jehovista ani nemam rad to ich učenie. A ta otázka je: Prečo má Maria také schopnosti? Prečo som nikde nečítal o tom, že vstúpila do neba aj s telom alebo že by byla bez hriechu? v rimanom 3 sa píše že každý je hriešny okrem Ježiša. Prečo má moc v očistci keď nie je spravodlivá? Zaujíma ma to, totiž pri tejto otazke mi žiaden kňaz nevedel poskytnúť uspokojujúcu odpoveď, je to trochu zvláštne.”

  Odpovedam na otázky
  1. Prečo má Maria také schopnosti? Prečo som nikde nečítal o tom, že vstúpila do neba aj s telom.

  – prečo si nečital nikde o tom, že Panna Mária vstupila do Neba aj s telom?
  Predpokladam, že si o tom len počul od ludí, ale je vela ludí, ktorí to nečitali v katechizmu alebo v cirkevných dokumentoch. Tam sa totiž píše nie len o tom, ale aj prečo má take schopnosti, že vstupila do Neba s telom i dušou.

  napr. KKC 966 „Napokon bola Nepoškvrnená Panna – uchránená nedotknutá(491) od akejkoľvek škvrny dedičného hriechu – po skončení pozemského života vzatá s telom i dušou do nebeskej slávy a Pán ju povýšil za Kráľovnú vesmíru, aby sa tak plnšie pripodobnila svojmu Synovi, Pánovi pánov a víťazovi nad hriechom a smrťou.“ Nanebovzatie presvätej Panny je výnimočnou účasťou na zmŕtvychvstaní jej Syna a anticipovaním vzkriesenia ostatných kresťanov:
  „Pri svojom pôrode si si zachovala panenstvo, pri svojom usnutí si neopustila svet, Bohorodička: dosiahla si prameň života, ty, ktorá si počala živého Boha a svojimi modlitbami oslobodíš naše duše od smrti.“

  TU môžeme vidieť jeden z dôvodov, prečo Mária bola vzatá s telom i dušou do Neba, kde sa píše, že vdaka tomu ludia môžu vidieť, čo ich čaká po smrti, čiže zmrtvychvstanie tela a nasledné nanebovzatie s telom i dušou.

  Aj ked to vieme z pohladu na Ježiša, ktorý ako prvý vstal zmrtvych a so vzkrieseným telom vystupil do Neba i s dušou, predsa Mária bola ako 2. vzatá do Neba s telom i dušou.

  Prečo?

  Existuje viacero dôvodov:
  1. som už uviedol a to, že ludia museli vedieť, čo ich čaká po vzkriesení, čiže nanebovzatie s telom i dušou. Nie len mužov, ako si niekto môže namýšľať, kedže Ježiš bol mužom, ale ked vieme, že aj Mária bola nanebovzatá ako Ježiš, potom to platí aj pre ženy.

  2.dôvod je aj ten, že Mária na rozdiel od Ježiša bola a je stvorením, kdežto Ježiš je Stvoritelom, takže niekto by mohol namietať, že zmrtvychvstanie a nanebovzatie s telom i dušou by sa nemalo týkať stvorenia ale len Stvoritela. Taktiež by mohol poukazať aj na skutočnosť, že doteraz ešte nikto so sv.apoštolov (stvorených a s poväsťou svätosti) nebol do Neba vzatý s telom i dušou. Všetci totiž čakaju na vzkriesenie, tak prečo Mária nečaká?

  Na to treba hladať odpoved v rozdiele, aký je medzi stvorenou Máriou a stvorenými ludmi s poväsťou svätosti. Tým je práve to, čo Mária mala spoločne s Ježišom a ostatní ludia však nemali – je to bezhriešnosť.

  Mária na rozdiel od všetkeých ludí, bola a je bez hriechu, tak ako Ježiš a ako taká nemá poškvrnené telo hriechom. Z toho dôvodu jej telo nepotrebuje a ani si nezasluži, aby hnilo, kdesi v zemi alebo aby čakalo ako dôkaz vzriesenia ako to bolo v pripade Ježiša.

  Mária na rozdiel od Ježiša už nemusela čakať 3 dni na zmrtvychvstanie, pretože Nebeské Kralovstvo už bolo otvorene, kdežto Ježiš musel čakať na otvorenie Neba 3 dni, aby počas tých dní najprv zostupil k zosnulým a potom ich vyviedol do Neba.

  Tu už sa dostávame k dalšej otazke, prečo je Mária bez hriechu, ale zaroven vidime viacero dôvodov, prečo Mária musela byť vzatá s telom i dušou.

  Dalším dôvodom jej nanebovzatia je poslanie:
  Po svojej smrti, mala vystupiť do Neba a kralovať po pravici Syna Ježiša.
  Kralovať, čiže vladnuť-byť dokonale obdarená všetkými milosťami pre tuto ulohu,takže bolo potrebne, aby jej nič nechýbalo, čiže ani bezhriešne alebo nepremenené telo.

  Prečo bezhriešne a premene telo?

  Tu pomôže zamyslenie nad tým, prečo tí, čo su v Nebi ako sv.Peter, Pavol, Ján… musia čakať na koniec sveta, aby ich telo vstalo zmrtvych a bolo premene, kdežto Mária toto nepotrebuje.

  Ked pcohopime prečo apoštoli musia čakať, môžeme pochopiť, prečo Mária nemusí čakať. Apoštoli čakaju na ten Den, pretože to bude sudný Den, kedy Boh bude sudiť živých i mrtvych hriešnikov. Kedže apoštoli boli hriešnikmi, preto budu sudení, ale Mária nebola hriešnikom a preto nemusí čakať na sudny Den.

  Okrem toho, ak Mária chcela a mala podla Božieho planu kralovať po boku Ježiša, musela byť už vysporiadaná zo všetkou spravodlivosťou Božou. To znamená, že ak by bola hriešnicou ako každý iný človek a mala kralovať, tak by musela prejsť sudnym Dnom spravodlivosti, zmrtvychvstania a nanebovystupenia.

  Ona však bola bez hriechu a tak už len stačilo, aby vystupila do Neba z premeneným telom. Všetko ostatne tým skutkom mala k dispozicii na to, aby mohla vladnuť-kralovať po boku Syna, ako to videl a predpovedal kral Dávid, ked povedal: “po pravici Pána stoji Kralovna ozdobená zlatom” (Žalm 45)

  • emanuelbohsnami
   17 decembra, 2016

   Pýtal si sa: Prečo má moc (Mária) v očistci keď nie je spravodlivá?

   Panna Mária je spravodlivá aj v biblickom zmysle, lebo jednak bola spravodlivá na zemi a je spravodlivá aj v Nebi. Moc, ktoru má od Boha je tiež spravodlivá, pretože Mária vždy povedala “Ano” na Božiu Výzvu. Z toho dôvodu si zasluži taku moc a zaroven ju aj potrebuje na vykonávanie svojej ulohy Kralovnej Neba, Očistca i Zeme.

   • ...
    18 decembra, 2016

    Ale aj ona predsa musela zhrešiť a jej hriechy mohli byť prostredníctvom Ježiša vymazané. Píše sa že každý človek zhrešil, to znamená že Mária bola niečo viac ako človek? Potom je tu ale verš kde sa píše že jediným prostredníkom je Ježiš. Ja proste nedokážem nájsť odpoveď na túto otazku 😦

    • emanuelbohsnami
     18 decembra, 2016

     Rozumiem Ti, prečo máš stále v predstave, že aj Mária bola hriešna, lebo biblický citát vnímaš tak, ako keby sv.Pavol mal na mysli všetkých ludí, ktorí žili a budu žiť. To však apoštol Pavol nemal na mysli, ked pisal list rímanom:

     „Ale teraz sa zjavila Božia spravodlivosť bez zákona a dosvedčujú ju Zákon i Proroci: Božia spravodlivosť skrze vieru v Ježiša Krista pre všetkých, čo veria. Lebo niet rozdielu: veď všetci zhrešili a chýba im Božia sláva; ale sú ospravodlivení zadarmo jeho milosťou, vykúpením v Kristovi Ježišovi. Jeho Boh ustanovil ako prostriedok zmierenia skrze jeho krv prostredníctvom viery, aby ukázal svoju spravodlivosť, lebo v minulosti prehliadal predošlé hriechy vo svojej Božskej zhovievavosti, aby v tomto čase ukázal svoju spravodlivosť: že sám je spravodlivý a že ospravodlivuje toho, kto verí v Ježiša“ (Rim 3,21-26).

     Pozrime sa spolu na celý kontext slov apoštola Pavla a môžeme vidieť, že Pavol síce píše doslovne ako “všetci zhrešili” a to až po živote Ježiša a Márie, ale nepíše doslovne, že zhrešil aj Ježiš a Mária. Píše, že všetci, ale nepíše že aj Ježiš a Mária.

     Ak by sme brali doslovne Pavlove slová, museli by sme veriť, že nie len Mária, ale aj Ježiš bol hriešny. Prečo potom aj Ježiša nepovažovať za hriešneho, ked Pavol píše doslovne, že “všetci zhrešili” ?!

     Na tomto príklade vidime, že nemôžeme brať doslovne Pavlove slová, ale hladať v nich to, čo tým chcel povedať. Pomôže nám v tom napr. skusenosť, ktoru máme zo života, ked povedia rodičia svojim deťom: “všetci podte jesť”

     Predstavme si, že by sa o tom písalo v knihe, ale ten, kto by čital, ešte by si neprečital celý kontext a čital by len tieto slová: “všetci podte jesť”. Mohol by si pomyslieť, že niekto pozýva všetkých ludí na svadbe alebo na nejakej hostine k obedu, čo predstavuje mnoho ludí…. lenže ak si prečita aj ostatné, môže pochopiť, že sa jedná len o niekolko detí spomínaných rodičov.

     Ako vidime, musime hladieť na biblicke Slová v kontexte, aby sme pochopili o aký počet ludí sa jedná resp.koho presne mal Pavol na mysli, aby sme si potom nezakladali na mylných predstavach.

     Ak si nadalej budeš zakladať na predstave, že Pavol mal na mysli všetkých ludí, potom samozrejme, že Máriu budeš počitať medzi hriešnikov, ale potom si treba položiť otazky: prečo nie, aj Ježiša a prečo neberieš doslovne Pavlove slová aj v pripade Ježiša, ked naproti tomu ich prijmaš doslovne v pripade Márie.?!

     To, že na inom mieste Pavol napisal ako je Ježiš bez hriechu sa nepočita, pretože potom by si už nepovažoval Pavlove slová o hriešnosti všetkých doslovne, čo sa týka Ježiša, ale Márie ešte áno.

     Iba žeby si pripustil, že Pavol nehovoril doslovne o všetkých ludí na svete.

 54. Gabriel
  24 decembra, 2016

  Pozehnany den 🙂 mal som s kamaratom diskusiu rozneho charakteru a v nej mi povedal ze spoved neustanovil Jezis a ani ju nespominal ale ze toto si vymyslela cirkev.nevedel som mu odpovedat pretoze som nie tohto znaly 😦 prosim o odpoved pre neho a pre roznych ludi aby uverili ze je to potrebne.Pan Boh zaplať 🙂

  • emanuelbohsnami
   24 decembra, 2016

   Ježiš Kristus povedal Petrovi: “čo zviažeš na zemi, bude zviazane v Nebi a čo rozviažeš, bude rozviazané v Nebi.”

   To ustanovenie, ktoré dáva moc Petrovi (a jeho nastupcom) schvalovať a zamietnuť schválenie toho, čo Boh chce na zemi. Keby Ježiš nedal taku moc Petrovi (pápežovi) tak by mu nepovedal, že bude môcť niečo zmeniť tak, aby to platilo aj v Nebi, pretože v opačnom pripade by v Nebi platilo niečo mylné. Avšak Ježiš to urobil tak, že dal papežovi moc aku ma Ježiš a to dokonca aj dať rozhrešenie alebo naopak zamietnuť rozhrešenie, čiže odpušťať hriechy alebo naopak zamietnuť odpustenie.

   To však nie je všetko, pretože tiež povedal: “Komu odpustíte hriechy, budú mu odpustené, komu ich zadržíte, budú zadržané.” (Jn 20,23)

   Takisto ako vidime, aj tu Ježiš dáva moc zadržať hriechy, čo znamená, že ak knazi maju moc zadržať hriechy človeku, potom sám Ježiš skrze Ducha Sväteho cez nich zadržuje odpustenie.

   Ked vidime, že sám Ježiš dal moc knazom zadržať odpustenie, čo môže len Boh, tak to znamená,ako Ježiš skrze nich zadržuje odpustenie. Lenže to bez ustanovenia sv.spovedi by nemohli vykonať.

   Sám Ježiš by si protirečil, že ako mohol hocikomu povedať ako môžu zadržať hriechy, ked taku moc môže mať len Boh a tí, ktorým tuto moc dal.

 55. Licem
  25 decembra, 2016

  Pochvaleny bud Jezis Kristus,
  Potrebovala by som poradit s mojim problemom. S manzelom mame 3 deti a viac uz neplanujeme. Moj cyklus bol vzdy velmi nepravidelny a aj tretie dieta sme pocali tri mesiace po porode s tym,ze som plne dojcila a teda tato prirodzena antikoncepcia v nasom pripade zlyhala.
  Na zaklade tychto skutocnosti som sa rozhodla dat sterilizovat,kedze dalsie.deti sme uz nechceli. Bola som so svojim problemom za knazom,ktory mi za moj cin rozhresenie dal nakolko som tento tazky hriech olutovala. Avsak na otazku,ci by som to uz opat nespravila som odpovedala kladne hoci viem,ze by to tak nebolo. Horsie je,ze ma cela tato situacia velmi tazi a rozhresenie neprinieslo.vobec.pokoj do duse ako som dufala.
  Viete mi,prosim,povedat,ci je spoved platna,lebo hoci lutujem svoj cin,urcite by som sa opat zachovala rovnako. Tu musim este spomenut,ze abstinencia by bola pre.mojho manzela absolutne vylucena a moje rozhodnutie podstupit zakrok ovplyvnoval aj fakt,ze by som ohrozila svoje manzelstvo aj rodinu.
  Dakujem za akukolvek radu a nasmerovanie.

  • emanuelbohsnami
   25 decembra, 2016

   Pokoj s Tebou…a pokojné Vianoce prajem+

   Ďakujem, že sa zaujímaš o to, ako vyriešiť túto situáciu a skôr ako odpoviem na otázky, odporúčam aj Máriu Schindlerovú, ktorá ako žena so špecializáciou na takéto problémy vie dobre poradiť. Prosím Ťa napíš jej na: etika@lpp.sk (ETIKA@LPP)

   Čo sa týka sv.spovedi:
   Takáto spoved nie je platná a preto Ti nepriniesla Pokoj (Ježiša Krista)
   Aj Judaš lutoval, ale jeho lutosť nebola dostatočná a preto nedosiahol odpustenia-zmierenia, takže ani po smrti nema Pokoja.

   Totižto lutosť potrebna na odpustenie musí dosiahnuť väčší stupen – dostatočne taký velký, aby človek bol rozhodnutý svoje ťažké hriechy neopakovať. Neide o to, či ich urobí ale či je rozhodnutý ich neurobiť.

   Ako hovoril Ježiš, že aj ked človek ešte neuskutoční cudzoložný skutok, ale už v mysli je rozhodnutý to urobiť – už zhrešil vo svojej mysli. Tak aj my a Ty, ak sa spovedáš, musíš byť rozhodnutá neurobiť ťažký hriech.

   Dalším ťažkým hriechom je klamať vo spovedi, pretože človek vo spovedi sa nespovedá len knazovi, ale aj Ježišovi, ktorý skrze knaza odpušta hriechy.
   Takže ak chceš dosiahnuť zmierenie, treba sa vyspovedať aj z toho…

   Ja mám taku skusenosť, že nič nie je “absolutne nepripustne”, ak ide o utrpenie.
   Totižto aj muži ak zistia, že budu trpieť, tak zmenia spôsoby …

   Neboja sa až tak rýchlej smrti, ale skôr pomalej, lebo spôsobuje bolestive utrpenie. Istým spôsobom pre muža je utrpením aj to, ked nemôže mať pohl.styk a preto sa maju problem ovládať resp. neplánuju sex, ale ked maju nejaký problem, riešia to pohl.stykom.

   Ibaže by zistili, ako toto sex.utrpenie potlačiť a nahradiť.
   Taktiež ak zistia, že im hrozí väčšie utrpenie ako abstinencia pohl.styku.
   Za väčšie utrpenie môžu považovať aj to ak zistia, že kvôli jeho nezdržanlivosti môže zomrieť manželka a ostane sám s 3 deťmi.

   Poukazujem na to preto, lebo si myslim, že Tvoj muž toto nevie a mal by vedieť:
   – ak žena podstupuje sterilizaciu, antikoncepciu, interrupciu … ohrozuje vlastný život.

   Toto si mnohí muži neuvedomuju a preto hladaju riešenia v spomínaných prostriedkoch. Tieto umele zasahy do telesných orgánov ničia nie len telo potencionalneho počateho človeka (dieťaťa) ale aj telo samotnej ženy.

   To nepovedia všetci lekari a manželia nenachadzaju čas aby to zistili.

   Preto by bolo dobré aby si aj Ty zistila viac o tom ako môžu tie umele prostriedky uškodiť tvojmu životu a povedať to manželovi. Nech si uvedomí, že ak príde o Teba, bude sa musieť starať sám o deti a potom si rozmyslí poriadne ako planovať pohl.styk.

   Počas neplodných dní máte bezstarostnu možnosť, ale pokial ide o plodne dni, tak si naplanujte vhodný čas, aby ste obaja boli pripravení.

   Viem, že presvedčiť manžela ako manželke ide o život je náročné, lebo to by musel počuť nejakého odbornika (najlepšie lekara). Potom však, ked sa presvedčí, zrejme to bude chcieť riešiť prezervativom, ktorý aj ked nie je bezpečný na 100% predsa v tom bude vidieť lepšie riešenie ako by mal ohroziť tvoj život.

   Alebo prerušovana sulož, ktorá sice tiež neohrozuje život, predsa však zanecháva psychické problemy a preto aj tieto spôsoby patria do ťažkých hriechov.

   Aj kresťania maju s tým problem a hlavne preto, lebo muži maju problem akceptovať kresťansku moralku svojej ženy a napokon aj samotneho Boha a plan, ktorý má s nimi ako s rodinou.

   Ak by si niečomu nerozumela, spokojne sa opýtaj, pretože je to na dlhšie, ale nechcem priliš vela pisať, aby to podstatne si mohla prečitať.

 56. Meno
  8 marca, 2017

  Pekný deň, chcem sa opýtať či sa môže do neba dostať aj predstaviteľ iného náboženstva

  • Milan-František
   8 marca, 2017

   .. LEN za určitých podmienok:
   – v poslednej “minute” musí oľutovať VŠETKY ťažké hriechy, medzi ktorými je hlavne ten, že doteraz (posledna minuta života) odmietal uveriť v Ježiša Krista, čiže Ho uznať za jediného Boha (Stvoriteľa)
   – potom nasledujú ostatné ŤAŽKÉ hriechy (tzv.smrteľné hriechy), pretože ak by len 1 taký hriech neoľutoval, nemôže ísť do Neba. Tam totiž nie je a nemôže byť duša, ktorá nie je očistená od hriechov
   – ak by taká osoba (duša) predsa len oľutovala všetky ťažké hriechy, ešte to neznamená, že pôjde hned do Neba. Na to, aby mohla ísť hned do Neba, musí oľutovať dostatočne (dokonale) aj všedne hriechy (tzv.ľahké hriechy) ako napr. že sa vysmieval z kresťanov (ich viery) alebo aj keby sa vysmieval z akéhokolvek človeka, pretože vysmievať sa z človeka je všedný hriech bezophľadu na to, o aku osobu sa jedna.

 57. Meno
  10 marca, 2017

  Ďakujem za odpoveď.
  Ešte ma napadlo… Čo s takým človekom, ktorý je tak odanný napr. Islámu (nie v tom zmysle že terorizuje atď…), že aj v poslednej sekunde umierania sa rozhodne veriť Islámu?
  A čo ak niekto vyrastal v inej kultúre a o Ježišovi nepočul? Ako potom taký človek môže uveriť?

  • emanuelbohsnami
   10 marca, 2017

   1.”Čo s takým človekom, ktorý je tak odanný napr. Islámu (nie v tom zmysle že terorizuje atď…), že aj v poslednej sekunde umierania sa rozhodne veriť Islámu?”

   – Aby som bol presnejší: ak “veri islamu” aj v poslednej minute života, čiže uznáva Mohameda za dôveryhodnu osobu a jeho proroctva že su od Boha ako aj v samotný Korán, tak tým pádom sa odsudzuje sám a nemôže vstupiť do nebeského Kráľovstva, pretože každý dospelý človek ak čita Korán a porovnáva ho s Bibliou (hlavne Nový Zakon), dokáže rozlišiť rozdiel medzi nimi a to taký, že Ježiš ponuka spásu každému, kdežto Mohamed len mohamedanom-islamistom.

   Sami sa tak odsudzuju, ale čo sa týka konkretne toho islamistu na konci života, tak taký človek nechce ísť do Neba. On totiž odmieta veriť v nebeske Kralovstvo, kde by mohli byť aj kresťania.

   Treba si uvedomiť, že dospelí islamisti, ktorí mali možnosť spoznať a porovnať Bibliu s Koranom, dokonca vedeli o mimor.zjaveniach Svätých….maju nesprávne predstavy o nebeskom Kralovstve práve preto, že vedome a slobodne nechceli prijať skutočnosť, že Boh a Jeho Svätí sa zjavuju a predstavuju skutočný pohlad na Nebo. Práve toto poznanie islamistov stavia do situacie, kvôli ktorej oni sami sa rozhoduju, či pôjdu do Neba alebo do Pekla.

   Oni sami sa rozhoduju pre Peklo, pretože suhlasia s tým, ked chcu po smrti isť na miesto, kde budu žiť sexualne s viacerými ženami ako odmenu za život. Inač povedané oni sami tužia po mnohoženstve-smilstve ešte aby tak konali po smrti a pritom nechcu pripustiť, že to je smrtelný hriech. Ako potom taký človek môže ísť do Neba?! Nemôže!

   2.”A čo ak niekto vyrastal v inej kultúre a o Ježišovi nepočul?”

   – Do tejto kategorie ludí môžeme započitať aj deti a mentalne postihnutých… ktorí nemali možnosť v živote spoznať rozdieli medzi Koranom a Bibliou, lebo bud Bibliu nikdy nečitali alebo jej nerozumeli, kedže takí nevedia ani poriadne čitať a žili v silnom prostredi islamu, čo silno ovplynovalo ich usudok proti biblickej predstave o Bohu a Jeho Kralovstvu.

   Takíto ludia su posudzovaní Bohom ináč, ale tu treba mať na zreteli aj to, že do Pekla môžu ísť aj takíto ľudia, pretože o večnosti už bolo dávno rozhodnuté. Tu na zemi mi len dokonavame to, čo bolo naplanovane ešte pred stvorením hmotneho sveta. Ak chceme pochopiť sučasnosť a buducnosť, čiže život pozemský a po smrti, musíme spoznať život duchovný, ktorý bol stvorený ešte pred tým…

 58. Dada
  13 júna, 2017

  Pochvalený buď Ježiš Kristus.
  Prosim aky význam ma v živote birmovanca birmovná mama? Ma bir. mama nejake puto, zaväzok voči mne…? Je spravne že ma začala odmietať a prerušila so mnou kontakty či už osobne alebo sms….? Ma to hriech ak ju nezaujimam? Alebo nie je nutne aby sme boli v kontakte ak nechce. Ja už som sa s tým po dlhej dobe zmierila.
  Ďakujem za odpoveď, požehnaný deň.

  • emanuelbohsnami
   13 júna, 2017

   Niečo viac o ulohe birmovnej mamy si môžeš prečitať tu:
   http://www.mojakomunita.sk/web/birmovanci-papradno/birmovny-rodic

   …ale, aby som odpovedal priamo, tak Ulohou birm.mamy je, aby sa o Teba po duchovnej stranke starala, lebo má voči Bohu i tebe “zaväzok, puto…”, ktoré vzniklo pri birmovke. Z toho vyplýva, že nie je správne, ked ťa odmeita, prerušuje kontakt…
   Je to hriech, ked sa o teba nezaujima a je nutne aby ste boli v kontakte, ale pri všetkej povinnosti, ktoru voči tebe má, treba brať aj ohlad na slabosť, ktoru momentalne preživa. Keby ju nemala, tak by bolo všetko v poriadku.

   Neospravedlnuje ju to z povinnosti, ktoré voči tebe má, ale na druhej strane ocitla si sa v paradoxnej situacii, kedy nie len ona ale aj Ty si vyzvana k modlitbe za váš birmovný vzťah. Totižto tak ako birm.mama sa má modliť za silnu vieru pre svoju birm.dceru, tak aj Ty ako dcera sa má modliť za jej vieru.

   Ako vidiš, tak momentalne ju nemá ona, ale Ty.
   Birmovný vzťah je obojstranný takže ked jeden padá, druhý ho má pozdvyhnuť a ked potom padne ten druhý, tak mu naoplatku pomôže …

   Viem, že deti očakavaju silnejšiu vieru od svojich rodičov, ale v živote to tak býva, že občas deti su silnejšie vo viere ako rodičia a preto by im mali v tom pomôcť. Aspon modlitbou, pôstom a hlavne odpustením, ktore sa prejavuje v dobrorečení: čiže nehovoriť zle o nich, ale povzbudiť ich dobrým slovom, aby mali nadej, že sa oplatí zmeniť-vratiť sa k dobremu birmov.vzťahu.

 59. Anonym
  7 novembra, 2017

  Aký máte názor na myšlienky z tohto videa? https://m.youtube.com/watch?v=s4dFPbVDaXY

  • emanuelbohsnami
   7 novembra, 2017

   Paul W. na videu hovoriac o ekumene je v stave typickeho kresťana, o ktorom hovoril Ježiš v Evanjeliu, že to su tí, ktorí sice hovoria Ježišovi: “Pane, Pane,” a konaju velke skutky v Ježišovom mene, predsa však popritom páchaju take nepravosti, že nakoniec im Ježiš povie: “odidte odomna, nepoznam vas.”

   Ježiš počas svojho učinkovania poedal svojim učenikom, ktorí s Ním chodili bok po boku, aby nechali učeníkov, ktorí nechodili s Ježišom a tak by sme sa mali zachovať aj my k Paulovi W.

   Paul je ako tí učeníci, ktorí nechodili s Ježišom, ani s apoštolom Petrom (pápežom) ale kedže ohlasuje pohanom Ježišovo božstvo ako tí učeníci, tak mu v tom netreba braniť.

   Samozrejme, že pokial ide o nas, ktorí kráčame s Petrom a Ježišom bok po boku, musime jasne rozlišiť, že učenie Paula W. o ekumenizme je pomýlene. Paradoxne on, ktorý nekrača s Petrom a Ježišom pospolu, odsudzuje tých, čo sa snažia o jednotu.

   Existuje falošný ekumenizmus, ale Paul odsudzuje akýkolvek ekumenizmus, pretože sa obava toho, aby jeho učenici sa neodlučili od jeho organizacie, aj ked navonok hovori, akokeby mu išlo len o jednotu s Ježišom.

 60. Anonym
  12 decembra, 2017

  Pochvaleny bud jeziš kristus trapy ma že som zaluben do knaza strašne by som chcela to povedat pri sv spovedi ale strašne sa hanbim a bojim že to knaz prijme zle ,mam svätokradež ak vzdy pri spovedi zatajim hriech a potom idem na sv prijmanie ?

  • emanuelbohsnami
   12 decembra, 2017

   Pokoj s Tebou… najprv si treba ujasniť, aký hriech chceš vyznať vo spovedi:
   – byť zalubená do kňaza, môže byť len pokušením od Zlého, v ktorom bud sa rozhodneš zotrvávať a v nečistých myšlienkach sa vzrušovať alebo naopak s tým bojovať.

   Ak s tým bojuješ, čiže aj ked prichádzaju na teba nečisté myšlienky – tužba po sex.vzťahu s kňazom – pričom ich odmietaš, lebo ich považuješ za hriešne, tak je len otazka času, kedy pokušenie odíde.

   Avšak, ak s tým už nebojuješ, čiže sa skôr vzrušuješ v nečistých myšlienkach, tak to znamená, že v boji so Zlým prehrávaš a tak sa treba z toho spovedať, aby si neupadla ešte do väčších hriechov.

   Ked naozaj máš tento hriech, tak sa najprv porozprávaj o tom s dôveryhodnou osobou a potom sa vyspovedaj u takeho knaza, ktorého nepoznaš, a za hriech povedz, že si mala nečisté myšlienky, ktorým si sa nebranila.

   Ty vieš, čo konkretne to znamená a keby sa knaz pýtal čo tým mysliš, tak mu porozprávaj aké pokušenie na teba dolieha a že sa nevieš tomu ubraniť.

   Chapem, že maš problem sa zdôveriť knazovi so svojim problemom, lenže ak by si išla na spoved niekde inde, do inej farnosti alebo mesta, kde knaza nepoznaš, tak zabrany nebudu take ťažké.

   Odporučam knaza, ktorý nie je priliš mladý ale ani starý.
   Nemusia mať porozumenie, za to skusený knaz vie pochopiť i dobre poradiť.

   napr.o.Pavol Hudák vo Vysokej nad Uhom by ti zaiste rozumel a pomohol aj na stretnutiach: http://www.domcek.org/index.php?lang=sk&section=2

 61. Anonym
  28 decembra, 2017
 62. Anonym
  3 augusta, 2018

  Dobrý deň nedávno som bol na spovedi a počas tohto obdobia som podľahol sexuchtivym myšlienkam ako sa chrániť. Vy ste kňaz?

  • emanuelbohsnami
   3 augusta, 2018

   Pokoj s Tebou…
   Predovšetkým v suboji medzi pádom do hriechu a pokušeniu na hriech si treba priznať, že človek pokiaľ žije v ľudskom tele víťazi nad hriechom nie tým, že nikdy nezhreší, ale že aj keď zhreší, tak s Božou pomocou sa z neho vyslobodí.

   Hovorím to preto, lebo často-krat sa stáva, že aj kresťania-katolici prepadávaju najprv nesprávnemu zmýšľaniu o hriechu, milosti a svojom živote, takže sa zufalo trápia nad svojimi pádmi do hriechu a kvôli tomu ešte viac hrešia.

   Avšak, keď si najprv rozmyslia ako “bojovať” so Zlom a hriechom, čiže prijmu skutočnosť, že budu v živote padať do hriechu často, potom už im ostane to podstatné a to je spoliehať sa na Boha a jeho zmilovanie.

   Inač povedané: nebude sa trapiť nad tým, že znova zhrešil, ale bude hladať spôsoby ako sa častejšie spovedať.

   Niekto si povie, že je lachšie predísť hriechu ako sa trapiť častejšou spovedou, ale to by bolo ako ked niekto sa snaží najprv nepadnuť do hriechu-brani sa pred všetkým Zlom až tak, že mu uniká život milosti posväcujucej.

   To znamená, že sa škrupulozne a so strachom trapi nad tým ako nepadnuť do hriechu a pritom mu uniká život plný sviatostí a svätosti.

   Boh však ponuka lepšiu cestu: ako sa hovorí: jednou ranou dva…
   Totižto ak človek sa skôr upriami na sviatostný život, tak tou jednou ranou “zabije” zlo (hriech), ale zaroven naplní svoj život Božím plánom a tak ked pride pred Pána, či už v sukromnej modlitbe alebo na konci života, nemusí sa radovať len z toho, že hrešil čo najmenej, ale aj tým, že plnil Božie plány, ktoré mal s ním za života.

   Ak sa človek rozhodne len na obranný spôsob života, tak na jednej strane sa vyhne mnoho pádom a hriechom, ale nie tým, ktoré sa dopustí odmietaním lepšieho sviatostneho života.

   Preto, ak sa zaujimaš o tom ako nepadnuť do hriechu nečistoty, tak sa nie lenže vyhýbaj miestam, kde nečistota pôsobí na tvoju dušu, ale sa aj častejšie spovedaj.

   Nestačí len tolko, kolko vyžaduje prikazanie cirkvi, ale aj čo odporuča.
   Zakon cirkvi prikazuje len 1x do roka, ale odporuča aj každý deň

   Sv.Jana z Arku sa spovedala aj 3x do dna, lebo si vedela priznať svoje hriechy a aj sa z nich oslobodiť vo sv.spovedi.

   Je potrebne zistiť aj to, kde všade ťa pokušaju na hriech nečistoty a vyhýbať sa takým miestam. Ak napriek tomu tam pôjdeš, tak sa z toho vyspovedaj, pretože to je príčina dalšieho pádu. Ked sa budeš spovedať aj z toho, že si šiel na miesta kam ťa pokušaju na nečistotu, tak budeš mať silu už tam neísť a nepadneš ani do hriešnych myšlienok, či skutkov, ale ked si povieš, že na tých miestach odoláš a napriek tomu zhrešiš nečistými skutkami, potom si uvedomiš, že predsa len musíš sa vyhýbať miestam pokušenia: ako napr. internetove weby, reklamy, Tv, hudba …

   Nezabudajme: nebojujeme s telom a krvou, ale s duchmi…

 63. Danka
  10 septembra, 2018

  Pochválený buť Ježiš Kristus. Chcela by som sa opytať, iba tak ma to vždy zaujimalo, či Viete vysvetliť kedy žili dynosaury. Sa tu pisalo že zem bola stvorena pred 7213 rokmi, ale kosti dynosaurov odhaduju na miliony rokov. Žili asi pred stvorenim Adama a Evy s inymi zvieratami ale naozaj to nie je viac ako 7213 rokov?

  • emanuelbohsnami
   17 októbra, 2018

   Počet rokov (7213) sa počíta od stvorenia sveta.
   Svet bol stvorený za 6 dní, ked nepočitame 7 deň, kedy Boh odpočival.

   Takže tu máme obdobie (6 dní) + 1 deň odpočinku pred dokončením stvorenia sveta a potom nasleduju 7213 dní, ktoré poznáme s 24-hodinovým intervalom až dodnes.

   Tých 7213 dní si vieme predstaviť ako bežné historické dní, kedy slnko vychádza a zapadá počas 24 hodín denne.

   Avšak tých 6+1 deň pred stvorením sveta je ťažko si predstaviť, pretože hriech ešte nebol na Zemi:

   My totiž poznáme a máme predstavu o Zemi, či dokonca o vesmíru len so skusenosti s hriešnym svetom. Biblia aj ked opisuje 6 dní tvorenia sveta (bez hriechu) predsa však nie dostatočne na to, aby človek dokazal si predstaviť časový usek v jednotlivých dňoch (6+1)

   Musel by pritom použiť znalosti aj z iných zjavení, ktoré nie su opísané v Biblii
   Taktiež by pomohla vedecká študia a tak ostava otazne kolko hodín mali dni, kedy Boh tvoril svet.

 64. Anonym
  16 októbra, 2018

  Pochválený buď Ježiš Kristus, potrebovala by som radu, ako dospelá si dorábam 1. Sväté prijímanie a birmovku so snúbencom chystáme svadbu, ale nepočkali sme s intímnym životom do svadby a tak ma to trápi, ale aj to či pri spovedi pán farár, nebude toto brať ako prekážku v mojich plánovaných sviatostiach.

  • emanuelbohsnami
   17 októbra, 2018

   …to záleží od kňaza, ktorý Ti bude vysluhovať birmovku.
   Niektorým kňazom to nemusí vadiť, ale niektorí môžu pochybovať o tom, či ste pripravení do manželstva.

   Tu si treba skôr položiť otazku: ak niekto z partnerov nevydrží do sobaša bez erotického vzťahu, tak vydrží v manželstve, ked prídu obdobia, kedy nebudu môcť mať erotický vzťah?

   Ide totiž o to, že mnoho manželstiev sa rozpadlo, práve preto, že neboli pripravení do manželstva aj v erotickej oblasti života (intímny život)

 65. Tina
  29 decembra, 2018

  Pochválen , môžem sa spýtať je hriech ak si ešte neplnoletý a vypiješ si jeden štamperlík alebo prípitok na oslavách alebo na Silvestra ale tak aby si bol v plnom vedomí a vedel čo robíš ? A majú aj hriech tí čo ti nalejú ?

  • emanuelbohsnami
   29 decembra, 2018

   Pokoj s Tebou, Tina. Nie, ako svet dáva, ale aby sa naše srdcia nestrachovali. Strach má človek vtedy, ked porušuje zákon ako Boží, tak aj cirkevný alebo svetský(civilný). Ako vieme, tak zákon neplnoletému neumožnuje užívať alkoholické nápoje, hlavne na verejnosti ako su oslavy na Silvestra. Minulý rok 1x policajti v Bratislave robili ráziu na mladých, ale nepokutovali a ani nenahlasili to rodičom. Tento rok už budu hlásiť rodičom a samozrejme aj pokuta ich neminie, čo však môžeme očakávať aj na iných miestach Slovenska.

   Obavy su opodstatnené, pretože sa porušuje zákon a ešte horšie je, ked mládež v tom podporuju vlastní rodičia, pretože je to na pohoršenie aj ostatným, ktorí su na oslavách. Ten zakon sa vzťahuje hlavne na verejnosť (verejne oslavy, či už v Bare alebo na ulici). Keby si neplnoletý vypil trochu alkoholu doma alebo niekde v sukromí a dokonca by to schvalovali aj rodičia, tak by to nebol priestupok, ale je otázne nakolko by to bolo správne od rodičov.

   Kedže ťa zaujíma verejná oslava (a nie sukromna) tak určite je hriechom, ked mladiství (neplnoletí) si vypije alkohol aj ked len v malom množstve. Rodičia, ked to schvaluju, maju takisto hriech.

 66. Radka
  18 februára, 2019

  Pochvaleny buď Ježiš Kristus
  Mám jednu otázku, veľmi sa hanbím za svoj hriech. Je to hriech proti čistote. Masturbovala som. Prve som nevedela že je to hriech, potom som zistila že malý ale neuvedomovala som si vážnosť tohoto hriechu. Neskôr som pozerala aj po*no Hanbím sa za to vyspovedať, kňaz má pozná aj mojich rodičov… Bola som s ním dokonca aj na tábore. Pôjdem do pekla? Veľmi sa bojím. Prosím pomôžte mi. Už to nerobím ale bojím sa. Neexistuje nejaká modlitba vďaka ktorej mi Boh odpustí? Prosím pomôžte mi. Ďakujem Vám vopred za odpoveď. (Radka, 14)

 67. emanuelbohsnami
  18 februára, 2019

  Neboj sa Radka, stačí ked sa vyspovedáš u iného kňaza, u ktorého nemáš až také zábrany. Aj keby si mala ísť do inej farnosti alebo mesta, kde to nepoznáš, ale o to lepšie. Toto sa stáva mnohým, že sa hanbia pred blížnymi, ktorých poznaju, ale u cudzích kňazov a ešte, ked je to v spovedelnici, tak tam je to ľachšie. Dôveruj Ježišovi, že čaká na teba vo spovedelnici a teší sa ako budeš slobodná zo svojej ťažoby, ktoru máš na srdci. Boh s Tebou +

 68. anonym
  31 januára, 2020
  • anonym
   31 januára, 2020

   Pochválený buď Ježiš Kristus. Kedysi keď som bol menší som na spovedi rýchlo niekedy nezrozumiteľne alebo všeobecne vyznával hriechy s tým, že som si myslel, že to nie je až také zlé(teraz viem, že je to svätokrádež). Postupom času som si začal uvedomovať, že je treba hovoriť konkrétne a zrozumiteľne čo sa aj snažím. Časť z toho som aj spomenul na spovedi, že som rýchlo vyznával hriechy ale nespomenul som svätokrádež, lebo som si to neuvedomoval. Neviem či sa k tomu vracať alebo nie. Trápim sa tým ,či som hriech už spomenul alebo nie, či sa k nemu vracať alebo nie.Vždy si vopred spíšem hriechy na papier. Po spovedi mám dobrý pocit ale potom začnem pochybovať o tom či som sa dobre vyznal. Teraz som zistil, že je potrebné uvádzať aj počet ťažkých hriechov pričom som to buď neuvádzal alebo uviedol že veľa krát alebo niekedy. Neviem či je nutné hriechy vyznať inak alebo presne a vracať sa k tomu. Niekedy neviem rozoznať ľahký alebo ťažký hriech a pochybujem či som spomenul hriech alebo nie. Možno len veľa špekulujem ale zas nechcem byť voči tomu ani ľahostajný a neviem čo je správne.

 69. Veriaca
  5 augusta, 2020

  PBJK, nenasla som nikde odpoveď na moju otázku tak som sa rozhodla spytat tu. Nedávno sa mi stala taka vec ze som nasla v pohári čistú vodu, ktoru som chcela vymeniť za čerstvú tak som tuto z pohára vyliala do umývadla. Lenze po case som sa dozvedela ze to bola voda svatena. Mam tazky hriech aj ked som nevedela ze voda v tom pohari je svatena? Ďakujem za odpoveď 😊

  • emanuelbohsnami
   5 augusta, 2020

   Pokoj s Tebou… keďže si nevedela, že je to svätená voda, tak to nie je hriech, ale tak ako aj iné nevedomé zlé skutky sa dajú predchádzať, aj v tomto prípade bude dobré, keď si budeš značiť fľaše so sväteneou vodou.

   Nie len kvôli tomu, aby sa to už viackrat nestalo, ale aj kvôli výnimočnosti, ktorú má posvätná vec.

 70. A
  8 augusta, 2020

  Pochváleny bud Pan Ježiš Kristus. Chcela by som sa spýtať ci je hriechom ak som ako starsia sestra bola s mladsim bratom na nejakej oslave a on si vypil avsak samozrejme s mierou. Zo začiatku som s tym samozrejme nesúhlasila a bola som proti. Lenze potom som si vsimla ze on potajomky vzdy ked som tam nebola tak si nieco vypil pod vplyvom starších. Chodila som to za kazdym kontrolovať ale nedalo sa to vždy ustriehnut. Potom dokonca aj predomnou vypil lenze bolo to tak ze som bola pod natlakom tych inych, ktorí do mna hucali ze prečo mu nedovolím. Nejak som sa nad týmto nepozastavovala ale teraz mi to takto prišlo na um. A navyše davala som na to pozor taze nebolo to v nejakej velkej miere. Viem ze by sa mladším davat nemalo ale takisto viem ze ak by som chodila stale za ním ako straznik nejaky tak ak by mu niekto dal tak by si vypil. Ide o to ze je to mozno zlyhanie vo výchove a kedze voci mne nema az taky respekt a ani poslušnosť tak ja s tymto spraviť neviem nič. Hoci s tym nesúhlasím a ak ano tak pod tlakom iných. Dakujem za odpoveď

  • emanuelbohsnami
   9 augusta, 2020

   Pokoj s Tebou…
   Predovšetkým treba povedať, že si sa snažila na neho dohliadnuť, aby sa neopil, čo je správne, ale kedže tu neide len o opilstvo ale aj o výchovu, tak je potrebné poznať správnu mieru a tá nie je zrejmá ako sa zdá:

   Totižto v civilnom zakone na Slovensku sa píše že alkohol môže piť osoba, ktorá dovršila 18 rokov. Skôr piť nemôže, takže ak takáto osoba pije alkohol – aj ked len v malej miere – dopušťa sa priestupku a ten, kto mu podáva alkohol alebo je za ňu zodpovedný, tak sa rovnako dopúšťa priestupku, akurát s iným trestom.

   Takže z toho hladiska nie je dostatočne dobrá výchova, ak zodpovedná osoba dovolí piť alkohol maloletej osobe.Toľko z právneho – civilného poriadku, ale kedže sa zaujímame o mravný zákon v sulade s Božou vôľou, tak musíme brať ohlad predovšetkým na Božie zakony, nakolko niektoré civilné zakony protirečia tým Božím ako napr. Zakon o interupcii, alebo o užívaní návikových látok.

   Skôr ako prejdem k Božiemu zakonu ešte poukažem na civilné zákony, ktoré súvisia s pochopením toho, prečo vlastne existuju zákazy pitia alkoholu a aký majú mať zmysel aj pre rodičov alebo surodencov, ktorí zodpovedaju za deti.

   V niektorých štátoch platí zákon, že požívať alkohol môžu osoby až ked dovršia 21 rokov, ale pritom už od 18. sa môžu zobášiť, čiže už sa stávajú svojprávnymi resp.nezodpovedajú za nich rodičia.

   Na Slovensku ako vieme, tak jedno aj druhé (svojpravnosť a požívanie alkoholu) je spojené pri dovršení 18 roka života. Tu však vidíme, že neexistuje nejaký rozdiel alebo predvýchova, ktorá by zodpovedala u svojprávneho človeka. Totižto, keby po dovršení 18 roka už ako svojprávny človek, ale hlavne zrelý, čo sa týka telesneho metabolizmu – ešte nemal možnosť piť alkohol do 21.roka života, tak by mal 3 roky na to, aby sa slobodne a uvedomelo rozhodol ako bude požívať alkohol až dovrši 21 rokov.

   Ukazujem na to, že nie len na Slovensku ale hlavne u nas do 18 rokov nie su ludia zrelí na posudenie toho ako užívať alkohol. Aj ked ich to učia v škole, doma … predsa vždy to robia pod poslušnosťou voči autorite, ktoru musia posluchať, lebo nie su svojprávni.

   Avšak, keby boli svojpravni (18 roční) a mali ešte 3 roky na to, aby slobodne sa zaujímali o užívanie alkoholu, tak už by v 21 rokoch sa rozhodovali uvedomelo. Kdežto teraz po 18 rokoch života sa pre alkohol rozhoduju už len kvôli tomu, že je im konečne povelene to požívať. Nerozhoduju sa kvôli tomu, či je to správne, ale hlavne preto, že im to zakon umožnil. Chýba im však zrelosť rozlišovania, ktoru človek nadobuda až ked sa rozhoduje v čase slobody-svojprávnosti.

   Z toho dôvodu nie je správne, ked osoby zodpovedné za neplnoletých sa rozhoduju ich učiť ako piť s mierou. Nie, len kvôli tomu, že je to protizakonné, ale aj preto, lebo osoby do 18 rokov nevedia sa správne rozhodovať a láka ich to užívať ešte viac. Darmo ich učia miere neopiť sa, práveže ich to pobáda k tomu, aby bez dozoru pili s vlastnou ctižiadostivosťou že dokážu piť s mierou.

   Treba si prtedstaviť, že alkohol je ako náviková opijová droga:
   Do 18 rokoch života ani ten najlepší rodič, nenaučí dieťa užívať drogu tak, aby sa nedostalo do stavu, kedy sa neovláda. Dá mu síce len štipku, čo mu nespôsobí nekontrolovatelnosť nad sebou, ale už mu dá štipku návykovej latky a jeho nedozrelí metabolizmus sa naruší. Aj alkohol do 18 rokov života naruša vývin metabolizmu, takže aj pri malom množstve sa takto postupne metabolizmus naruša a vytvara priestor pre alkoholizmus.

   Avšak po 18 až 21 rokov života má už metabolizmus vyvinutý a dokonca aj moralne rozlišovanie je na tom lepšie. Samozrejme, že vela záleží od toho ako sa necháva učiť a od koho, ale podstatné je pritom vedieť, že tá výchova pitia alkoholu (myslím tým už užívanie alkoholu), by mala začať až od 21 rokov života.

   Okrem toho ak sa svojpravny človek (18r.) rozhodne opiť, tak už za neho nezodpovedá rodič a tak ani za jeho zlé skutky, či už samotné opilstvo alebo nasledky po opilstve ako je násilie, vytržnictvo atd.. Kdežto ako som už písal predtým, tak do 18 rokov života je tresnoprávne zodpovedný rodič a tak ak by ho učil miere pitia alkoholu, dopušťal by sa priestupku a ked vieme, že tým ho učí aj pre navykovu látku, tak z moralneho pohladu sa dopušťa aj hriechu.

 71. .
  22 augusta, 2020

  Pochvaleny bud Ježiš Kristus.
  Zaujímalo by ma ako to je so skutkami ktore som niekedy nepovazovala za tazky hriech. Napríklad taká situácia…spachala som istý skutok, avsak povedala som si ze toto tazky hriech nie je, olutovala ho a isla na sväté prijímanie. S odstupom času mi to vsak prišlo tak ze mozno predsa by bolo potrebné to vyznať v spovedi a tak som išla a dany skutok vyznala. No lenze teraz mi napadlo nieco take ze co ak tie prijímania boli svatokradezne. Ako to teda je. Sice som vedela, ze skutok ktory som robila nebol velmi správny, ale videla som to ako ľahký hriech a ďalej sa nad tým nezamyslala. A napadlo mi to az neskor. Je to pokusanie od diabla aby ma odtrhol od Boha? Lebo odvtedy ma suzuje taky strach, ze aj ked som nevedela ci to je tazky hriech a vlastne to s istotou neviem ani teraz no aj tak ma to suzuje. Ved predsa ak by som vedela na isto ze som spachala vaznu vec tak by som na prijímanie určite nešla.

  • emanuelbohsnami
   22 augusta, 2020

   Pokoj s Tebou..
   Je pravda, že ak chceš ísť na sv.prijmímanie a nemáš ťažký hriech, len ľahký a nevyznala si ho vo sv.spovedi, tak stačí olutovať ho a môžeš prijať Eucharistiu. Avšak to je v prípade, že si nestihla na spoved, lebo vo spovedi sa spovedáme aj zo všedných hriechov.
   Sv.spoved je určená nie len na to, aby sme vyznaním ťažkých hriechov si zachranili dušu pred Peklom, ale aj na to, aby sme vo sv.spovedi ziskali plnomocné odpustky alebo ináč povedané ziskali dokonalu ľutosť a očistenie od všetkých hriechov i následkov za ne.

   Z toho dôvodu je dobre sa spovedať zo všetkých hriechov, ale to neznamená, že ked sa nevyspovedaš z lahkých hriechov a pôjdeš na sv.prijímanie, takže by si tým ťažko zhrešila. Hovorím to preto, aby si najprv pochopila, že sa treba spovedať aj z lahkých hriechov ale zaroven že ak tak neurobiš, nebude to na prekážku pre prijatie Eucharistie.

   Čo sa týka tvojej dilemy:
   Bolo by dobre zistiť, či ten tvoj nevyznaný a “neznámy” hriech je ťažkým hriechom, aby si mala istotu aj do buducna ako proti nemu bojovať a nespáchať ho znova, ale aj keby si to tak skoro nezistila, predsa by si sa z neho mala vyznať vo spovedi.

   Pokial ide konkr. o to, či si spáchala ťažký hriech – prijatím Eucharistie bez spovedi z toho “neznámeho” hriechu – tak to si nemohla spáchať ťažký hriech, lebo si nebola vedomá toho, či ten tvoj neznámy hriech je ťažkým hriechom. Keby si vedela, že je a napriek tomu by si išla prijať Eucharistiu, tak až vtedy by si spachala svätokradež.

   …. je totiž rozdiel ked človek spácha ťažký hriech a s tým vedomím pristupi k sv.prijmaniu ako ked spácha ťažký hriech, ale ani o tom nevie, že ním je a potom pristupi k Eucharisti.

   napr. predstav si niekoho, kto je síce veriaci, ale akosi ešte nepozná všetky ťažké hriechy, takže sa mu stane, že sice vie aký ťažký hriech je ísť na potrat-interupciu, ale nevie, že užívaním antikoncepcie môže dôjsť k potratu, lebo mala zlé informacie a tak si myslela, že antikoncepcia len zabranuje počatiu. Ako však vieme, tak antikoncepcia má minimalne 2 fázy učinku na oplodnenie:
   1.zabraniť oplodneniu
   2.ak sa to nepodarí, tak zničiť už oplodnené vajíčko.

   Po 2.faze dochádza k potratu

   My to už vieme, ale kolkí ludia, dokonca aj katolici o tom nevedia?

   … a teraz si predstav, že taká žena, ktorá o tom nevedala išla na sv.prijmanie.
   Neskôr však sa dozvedela že antikoncepciu Cirkev neuznáva, ale ešte nevie o tom, že je to ťažkým hriechom a dokonca ani že pritom dochadza k usmrteniu počateho plodu-potratu.

   Takže ona sice vie že uživanie antikoncepcie je niečo zlé – nakolko to Cirkev nedovoluje – čiže už to považuje za hriech, ale ešte nevie, že to je aj ťažký hriech.

   V tejto nevedomosti, že aj ked má všedný hriech (podla jej predstavy- uživanie antikoncepcie) predsa tiež vie že môže pristupiť k sv.prijmaniu, lebo podla učenia Cirkvi nevyznaný všedný hriech nie je na prekažku pri prijatí Eucharistie.

   .. ona sice ide na sv.prijmanie svedomím že spáchala len všedný hriech, ale v skutočnosti spcáhala ťažký hriech, lebo užívať antikoncepciu je ťažký hriech. To znamená, že spáchala ťažký hriech (užitím antikoncepcie), ale nespáchala ťažký hriech, že prijmala Eucharistiu, lebo si nebola vedomá svojho ťažkeho hriechu (uživanie antikoncepcie).

   … a ked sa časom dozvedela, že uživanie antikoncepcie bolo a je ťažký hriechom, tak to neznamená, že spáchala svätokradež (prijatím Eucharistie), lebo takýto hriech sa pácha len uvedomelo, čiže ten, kto prijma Eucharistiu nehodne, musí si byť vedomí že prijma Eucharistiu nehodne.

   … a čo sa týka riešenia pre ňu?
   Ak zistila, že uživanie antikoncepcie je ťažkým hriechom, tak sa stačí z neho vyspovedať a napraviť svoj hriech pokánim ako napr modlitbou za svoj plod, čiže svoje dieťa, ktoré potratila i ked neumyselne. Musí tam byť spoved a vynahrada nejakým pokánim.

 72. Aja
  28 augusta, 2020

  Zdravím, chcela by som sa spýtať ci je hriechom ak som niekomu kúpila prezervatívy. Skúsim trosku lepšie vysvetliť, pracujem v istom obchode a staršej kolegyni napísala jedna kamaratka ci ich jej nemôže kúpiť. A keďže ona nestíhala a možno sa aj hanbila to kupovať tak poslala mna. Ja som si to v tej chvíli ani neuvedomila a tak hoci s takymto niečím vnútorne nesúhlasím tak som ich kúpila kedze to odomna žiadala. Spachala som aj ja ťažký hriech? Ďakujem. Viete mam dost uzkostlive svedomie, lebo hoci viem ze to nebolo dobrovoľne úplne a ani v tej chvíli vedome tak ma to trapi.

  • emanuelbohsnami
   28 augusta, 2020

   Pokoj s Tebou… nedá sa povedať, žeby si spáchala ťažký hriech, ked ani poriadne nevieš, či si urobila zle. To, že si jej kupila prezervatívy, tak to je zlé a ked zlé, tak aj hriešne, čiže minimalne všedný-lahký hriech. Ako ked kupim cigarety niekomu inemu a je jedno, či je plnoletý alebo neplnoletý, aj tak je to všedný hriech, lebo fajčenie je hriech, nakolko škodí zdraviu. Ak by som však vedel, že dokonca ten človek zomiera a aj tak by som mu kupil cigarety, tak to už by bol pre mna ťažký hriech.

   Podobne aj ty, keby si vedela, že kupou nejakej veci pre ineho človeka – ho utvrdiš alebo potlačíš k tomu, aby spáchal smrtelný hriech ako napr.potrat-interupciu, tak by si mala učasť na ťažkom hriechu.

   Je sice pravda, že uživať prezervativ je ťažkým hriechom – lebo brani počatiu a dokonca je aj rizikom, že napriek tomu počne ale bude mať nechcene dieťa, predsa pokial ti chýba takéto velké poznanie nasledkov, tak nedá sa povedať, že si spáchala ťažký hriech.

   … ale určite sa vyspovedaj z toho, aby ťa to neťažilo na svedomí a mohla pristupiť k sv.prijímaniu s čistým srdcom.

   • Aja
    28 augusta, 2020

    Avsak staci ak to vyznam pri najbližšej svätej spovedi? A mozem ist medzitým na prijímanie? Kedze ťažký hriech musi byt dobrovoľný a toto celkom nebolo. V podstate ona ich aj zaplatila, mna len poslala aby som jej ich doniesla. Samozrejme ak by som si uvedomila skor ze co jej vlastne nesiem tak to nespravím, ale aj tak by si po nich sama išla. Ide o to ze uvedomila som si to asi tak po hodine ze co som vlastne spravila a nie pred danym skutkom .

    • Aja
     28 augusta, 2020

     V podstste ak by som to mala považovať za ťažký hriech tak potom sa mam spovedat za každým aj z toho ze sedim v tej pokladni a ludia si tie prezervatívy kupujú? Ved predsa ja s tym nemôžem nic spraviť. A ked nad tym rozmýšľam tak to bolo aj s mojim danym skutkom…neviem proti takýmto veciam bojovať kedze tak ci tak si to ti ľudia kúpia. Prepáčte ze tolko otravujem ale fakt ma to zaujíma.

     • emanuelbohsnami
      13 septembra, 2020

      Chapem že to máš ťažké v takej predajni a aj ked by bolo lepšie zmeniť zamestnanie, predsa aspon treba rozlišovať čo môžeš ovplyvniť a čo nemôžeš:

      Ak chceš v tom zamestnaní nadalej pracovať a zamestnavatel nechce konkr.tuto pracu s cigaretami dať inemu, tak potom už len treba rozlišovať medzi jednotlivými stupňami závažnosti.

      napr.predáš ale nenakupuješ
      – predáš v predajni, ale nepredáš tam, kde nemusíš
      – nenakupuješ pre seba a ani pre iných
      – nedáš peniaze na kupu cigariet nikomu, kto ťa o to požiada

      … z vlastnej skusenosti viem, že v tomto boji ide nie len o správny postoj ale aj o svedectvo: nie len tým, že nefajčíme ale že aj iným hovoríme prečo nefajčiť alebo minimalne ak nás vyzvu k tomu, aby sme im poskytli službu pre ich fajčenie, tak odmietneme. Tá služba môže byť rôzna, ale naše odmietave stanovisko je svedectvom pre nich a zaroven posilou pre nás, lebo človek ktorý má len istý postoj ale nesvedčí, skôr či neskôr bude v službách fajčiarov. Je to neustály boj.

    • emanuelbohsnami
     13 septembra, 2020

     Nehovorí sa “dobrovoľný”, pretože žiaden hriech, či už je ťažký alebo ľahký – neuskutočňuje sa z dobrej vôle, ale zo zlej vôle. Hovorí sa: “uvedomelý” alebo neuvedomelý hriech. Teraz už nezáleží ani tak na tom, či si si uvedomovala závažnosť hriechu, ale aký postoj zaujmeš teraz, ked vieš aké závažné následky má takýto skutok a či budeš odkladať sv.spoved alebo čím skôr sa zbaviš ako hriechu, tak aj záťaže, ktorá ti brani prijať sv.prijímanie s čistým srdcom.

     Taktiež sa treba vyhnuť pokušeniu, ktoré ti navráva, že nič take hrozne si nespáchala, lebo udajne by aj tak si išla kupiť sama (cigarety). Ak to považuješ za pokušenie, tak na spovedi to nie je podstatne povedať, lebo to vyzera ako výhovorka a kňaz by to mohol ináč pochopiť ako napr. že to ani neľutuješ.

     Tu je to iné…

 73. Miriam
  25 októbra, 2020

  Dobrý deň, chcem sa opýtať veľmi ma trapi toto.cely život mam silnu menstruacie ale teraz je to este horsie rastie mi s s prilisneho krvacania vysoka sliznica ,ktora je nebezpea na rakovinu ,uz niekolko krat som bola koli tomu na cisteni.raz to bolo vyriešené tak ze mi doktor zaviedol do maternice teliesko a boli sme aj s panom doktorom u pana farara aby mu vysvetlil ze pri tomto teliesku nemoze vzniknúť plod ze moje spermie su zničené takze sa s mužskými nespoja.pan farar mi to dovolil ,ked to je zo zdravotných dôvodov ale asi o mesiac nato vyhlasil na omsi ze mali nejaku debatu viaceri v cirkvi a ze aj ked suhlasil uz nesuhlasi ani pri zdravotnych problemoch .tak som si to teliesko dala vybrať pan doktor mi nadadil teda hormonalne lieky ktoré som uzivala asi rok a potom mi s nich bolo hrozne zle presla som všetky mozne vyšetrenia a nic mi nenasli tak ze to je s tych liekov ,potom zas mi zacala rast vysoka sliznica chodila som na cistenie obcas mi zas pan doktor nasadil na 3 mesiace a potom prestavka tie hormonalne lieky .,furt silne krvacanie cistenie v nemocnici .az doslo k rozhodnutiu vsetko vybrat maternice aj vaječníkov uz bolo tesne pred operáciou ked kvoli korone zrušili operácie a ja som zas krvacala silno tak som sa rozhodla to teliesko si dať vložiť do maternice . chcem sa opýtať ci je to fakt tazky hriech a ci by nepomohlo aby to nebol hriech ked budem z manzelom mat sex pouzivat kondom.dakujem za skoru odpoveď ďakujem

 74. Anna
  1 decembra, 2020

  Prosím vás, mohli by ste mi povedať váš nazor.Zaujimalo by ma, keď je niekto v situacii, ked spoznal nejakého človeka( nemyslim partnerský vzťah) pri nejakej situácii, ten človek bol dobrý, veriaci človek, no uz z jeho strany, bola vacsia naviazanost, castejsie kontaktovanie, ako kamarati, ked si volaju a píšu, no ten človek komu to bolo prejavovane, to necitil, bol tam aj vyšší vekový rozdiel o jednu generáciu.Ten človek, keď to necitil byt v takomto bližšom vzťahu, zo začiatku sa snažil, byť priateľský, no citil úzkosť, že ide proti sebe.A zamýšľal sa, čo chce Boh od neho.Pan Boh hovorí, že sa mame premávať, ale mame svoje ,,ja” ignorovať? P.Boh hovori, kto si svoj zivot chce zachrániť, strati ho, a kto ho strati, zachrani si ho.Premýšľal, ci nie je pokúšany a klamaný, ze treba aj na seba myslieť, potom by sme žili, len pre inych a svoje pocity nepocuvali, lebo je to sebecke, no na druhej strane, tiez musime aj na seba mysliet, to je sebalaska.No, či, to nie je pokušenie a ten človek ma zmeniť svoje vnutro, ale aj tak znova mal v sebe uzkost, ked chcel seba zmenit a nemyslet na seba, ze svoje pocity nebude počúvať a cvicit sa vzapierani.Aky mate na to váš pohlad? Myslim, si, že, nemôžme sa snažit náš zivot uplne dať na druhu kolaj, nechciet si ho zachranit, ked sa milujeme, tak musime aj seba rešpektovať, no je zmeteny zo seba, ci v ňom je chyba a pracovat na sebe, alebo počúvať sa.Tiež si povedal, nemôžme byť s každým kamarát, lebo to by nebolo zo srdca.Ale v tomto pripade,uz dostal taky pocit, že už, nechcel byť v ziadnom kontakte s tým človekom a citim väčší pokoj, no ci to nie je zlá cesta.Ďakujem za odpoveď.

 75. emanuelbohsnami
  6 decembra, 2020

  Vo vzťahoch, či už ide o vážny alebo len kamaratsky, predsa vždy musí byť sloboda, čiže ak aspon jeden z nich cíti, že je ich vzťah priliš naviazaný, tak sa musia odpútať. Jedine na Boha musí byť človek naviazaný neustále, ale človek nesmie byť naviazaný na druhého, zvlášť, ked ani nie su manželia.

  Takže, ked cítiš, že váše priatelstvo resp. kamaratstvo už nie je slobodné, že pri nom citiš niečo, čo ťa priliš zväzuje .. jednoducho sa necitiš pri nom slobodná a šťastná, tak je potrebne aby ste si dali väčší odstup, čo sa týka stretávania, aj ked by to malo ísť len o virtuálny kontakt, čiže telefonovanie, SMS, email…

  Najprv postupne, aby to nepocítil ako velke sklamanie a potom ked by to začal vnimať ako niečo, čo ho trapi, tak mu treba vysvetliť, že potrebuješ väčšiu slobodu, viac času aj na iné povinnosti.

  Ak má naozaj Ducha Svätého, ak je skutočne veriaci a dobrý človek, tak to pochopí, nepohneva sa, ale dá ti priestor a čas, aj keby ste sa uplne odlučili na dlhý čas.

  Avšak, ked je slabý vo viere, príliš precitlivelý… tak sa môže stať, že nebude s tým suhlasiť, zrejme ťa bude presviedčať, ale potom treba s ním prestať sa kontaktovať hned, lebo sa budete navzájom zranovať ešte viac.

  Poznám viacero životne situácie, kedy došlo k tomu a poviem Ti, že niektoré vzťahy po dlhých rokoch sa obnovili, iné ešte nie a možno už ani sa nikdy neuvidíme, ale podstatné je, že tie vzťahy su slobodné – vedome a slobodne rozhodnutie.

  Neboj sa, ako sa hovorí, tam kde sa zatvoria jedne dvere, potom sa otvoria druhé… aj vo vzťahoch je to tak, že Boh nás posiela k rôznym ludom a my len musíme prijať skutočnosť, že od jedných sa musíme odputať aby sme sa priblížili k druhým… nedospelí sa musia stať dospelými a zrelými práve v takých situáciach, kedy su vyzvaní niekoho opustiť a približiť sa k iným… ako ked sa dieťa učí chodiť a neskôr sa musí odputať aj od rodičov.

  Prajem Tebe aj kamaratovi vela Božej lásky, lebo ak má človek vela lásky od Boha, potom sa viac približuje k Bohu a ludí robí slobodnými

 76. Tomáš
  26 decembra, 2020

  Dobrý deň,
  spáchal som ťažký hriech, no nemám možnosť kvôli pandemickým opatreniam pristúpiť k sv. spovedi. Je možné si vzbudiť dokonalú ľútosť a ísť na sv. prijímanie?

  Za odpoveď ďakujem!

  • emanuelbohsnami
   26 decembra, 2020

   Ked máš možnosť ísť na sv.prijímanie ku kňazovi – napriek pandemickým obmedzeniam – tak potom sa u neho môžeš aj vyspovedať.

 77. Matej
  5 marca, 2021

  Pochválený buď Ježiš Kristus! Keď som bol malý, mal som jedného dospelého kamoša s detskou mozgovou obrnou. Mnoho krát sa predo mnou vyzliekol a ja som sa na neho pozeral z vlastnej vôle, ale ja som rodičom a kamarátom hovoril, že ma prinútil sa na neho pozerať. Je takéto klamstvo tazky hriech? Chcem ho napraviť a takmer všetkým som už povedal pravdu ale sú tu ludia, ktorým som si neni istý ci som to niekedy povedal a už som s nimi neni ani v kontakte. Staci to povedat len tým najbližším? On je dokonca polovičná sirota (zomrel mu otec) a tak ma napadli už aj myšlienky, čo ak som sa dopustil hriechu utlacania sirôt. A ešte mám jednu otázku. Ako je to z hriechmi proti Duchu Svätému? Su naozaj neodpustiteľné alebo ak ich človek po čase úprimne olutuje a vyzná pri spovedi odpustia sa mu? Mám strach, že som sa dopustil takéhoto hriechu. Za posledny rok a 8 mesiacov som páchal často ťažké hriechy a niekoľko krát som mal myšlienky, že som mladý… tak si užijem a keď mudem straší, tak to napravím. A tak mám pocit že som sa dopustil hriechu tvrdošíne zotrvavat v nekajucnosti, a opovážlivo sa spoliehať na Božie milosrdenstvo (tento som spáchal urcite). Ale čítal som, že ak má človek pocit ze sa dopustil hriechu proti duchu svatemu a chce sa z neho vyspovedat, tak ho nespachal.

  • emanuelbohsnami
   7 marca, 2021

   Chapem, že sa obavaš spáchania ťažkého hriechu, pretože si uvedomuješ, že ak by si zotrvaval v ňom, tak by si nebol spasený, ale zatratený. Z toho dôvodu je potrebné nie len vedieť, čo presne je ťažký hriech, ale aj ako sa od neho oslobodiť.

   Ked zhrniem hriechy, ktoré si vymenoval, treba jednoznačne skonštatovať, že sa potrebuješ z nich vyspovedať a to bezohladu na to, či su ťažké alebo lahké hriechy, pretože trest, ktorý z nich vyplýva ťa bude vo svedomí stále ťažiť.

   Keďže si len v kratkosti vyjadril, čo zlé si vykonal, ťažko s určitosťou potvrdiť, či išlo o ťažký alebo ľahký hriech. Avšak to nie je až také dôležité pri oslobodení sa od hriechov ako skôr tvoje rozhodnutie sa z nich vyspovedať a podla možností aj napraviť ich tým, že sa ospravedlniš spominaným osobám, ktorých sa to týka.

   Takže ak naozaj uprimne hladaš riešenie a nie len odpoved na to, ako vážne si zhrešil, najdôležitejšie je sa ísť z tých hriechov vyspovedať a ak nemáš možnosť (v tejto obmedzenej dobe), tak minimalne vyznaj hriechy Bohu osobne.

   Pri riešení tohto problému je velmi dôležité nepodlahnuť pokušeniu, ktoré zvykne napádať človeka, aby si sa nespovedal, pokial nezistiš vážnosť svojho hriechu. Totižto častokrat sa stáva ako sa ludia pýtaju na zavážnosť svojich hriechov a nakoniec ak zotrvávaju v pochybnostiach a neistote ako velmi zhrešili, tak sa ani z tých hriechov nespovedaju. Myslia si totiž, že pokial to nie je ťažký hriech (pokial si nie su istí že to je ťažký hriech) tak sa ani nespovedaju z neho. V tejto neistote a očakávaní odpovede potom žiju dlhšiu dobu a nevedia vyriešiť svoj problem.

   Pritom riešenie je vždy najprv vo sv.spovedi, kde sa človek predovšetkým oslobodzuje od všetkých hriechov, aj všedných a až po tomto očistení duše, naplňa svoju dušu Pokojom pri sv.prijímaní Eucharistie.

   1.najprv spoved
   2.potom sv.prijímanie.

   Treba veriť, že Ježiš oslobodzuje a uzdravuje hriešnika predovšetkým vyznaním hriechov a až potom príjmaním Eucharistie. Bez vyznania a potom prijímania duša človeka nenachádza Pokoj

   • Matej
    8 marca, 2021

    A prosím, neviete mi poradiť čo mám urobiť ak som si neni istý či som to niektorým osobám povedal?

    • emanuelbohsnami
     9 marca, 2021

     … zo skusenosti viem, že ak Boh niečo velmi chce, aby sa to stalo (v tomto pripade – zmierenie), tak pošle do cesty toho človeka, Takže, ak si nepamätáš komu si sa už ospravedlnil, tak Boh ti ho pošle do cesty.
     Otázne je, kedy ho pošle…pretože pozerá aj na tvoju vôľu-ochotu a lásku, nakoľko nie vždy môžeš byť ochotný to urobiť a hlavne s láskou. Boh totiž tuži po ospravedlnení-zmierení, ale aby to bolo s láskou a nie len zo strachu z Pekla, či Očistca alebo z nejakých ludských obáv – trestu za hriech.
     Z toho dôvodu je dobré, ak sa budeš za to modliť – aby ti Boh poslal do cesty tých ludí, s ktorými sa máš uzmieriť, ale aby ťa na to aj pripravil.
     Ja sa tiež za to modlim a už sa mi stalo viackrat, že Boh mi takéto stretnutia pripravil ovela lepšie ako keby som si to pripravoval a planoval sám.

     • Matej
      9 marca, 2021

      Ale ako mam potom vedieť ci sa mam aj na ďalších spovediach spovedat, ze som nevykonal nápravu za klamstvo?

      • emanuelbohsnami
       9 marca, 2021

       Odpoved je v rozlišovaní toho, z čoho sa spovedať a z čoho nie:
       – spovedá sa len z tých zlých skutkov, ktoré si uvedomuješ
       To si už urobil, ked si vyznal hriech, že si tomu človeku ubližil istým spôsobom
       Zmierenie je náprava toho hriechu a keby si sa s ním vedel stretnuť, tak by si to vedel aj vykonať.
       Lenže, ak nevieš, tak potom už len čakať a modliť sa, aby ti ho Boh poslal do cesty.

       Všimni si ten rozdiel a postupnosť:
       1.hriech voči tomu človeku si vyznal vo spovedi a to je zaklad na to, že by si mal istotu ako ti Boh odpustil v rozhrešení.

       2.Potom si muesel odpustiť sám sebe, že si sa dopustil hriechu voči človeku a to si už vykonal, nakolko máš silnu vôlu sa zmieriť s tým človekom

       3.Prijať odpustenie od človeka, ktoremu si ubližil je ten posledný akt dokonaleho zmierenia, ku ktorému speje celý tento proces uzdravenia, lenže to, kedy sa tak stane, nezaleží čisto len na tvojej tužbe po zmierení sa s človekom, ale aj od toho, kedy on sám bude pripravený ti odpustiť.

       Ak Ti ho neposiela do cesty Boh a ani ti nedáva rozpamätať sa na to, či si sa s ním už zmieril, tak to znamená, že ten človek ešte nie je na to pripravený a pre teba je to zaroven ukážka toho, čo je pre Boha ale aj ludí dôležitejšie.

       Totižto ak by tvoja vôla po zmierení sa s tým človekom bola silnejšia ako vôla po zmierení toho človeka, tak potom by to mohlo znamenať, že viac tužiš po samotnom ukone ako po skutočnom zmierení.

       Ide o to, že skutočné zmierenie vyžaduje tužbu na oboch stranach, lebo je to ako s laskou dvoch ludí, ktorí obaja po sebe tužia a nie len jeden po druhom. V principe sa to deje aj pri zmiereni a uzdravení citových rán, ktoré nastali medzi vami dvoma.

       Ináč povedané, chce to viac času – odstup, ktorý až neskôr dozreje k uplnemu zmiereniu. Dovtedy musíš ho vo svojom srdci stale nosiť ako človeka, s ktorým tužiš byť kamarat. Je to skuška ale aj milosrdenstvo, ktoré Boh dopušťa ale aj vyžaduje ako pokanie za hriech, ktorý vošiel medzi vás.

       Takže sa netráp nad tým, čo nemôžeš zmeniť vlastnými silami a schopnosťami, lebo Boh má vo svojom plane ti ho poslať do cesty až ked bude na to on pripravený.

       Ty sa venuj hlavne tým hriechom, ktoré vieš s istotou si uvedomiť, olutovať a vyznať vo spovedi. Zaroven hladaj Boží plán v konaní dobra a Pán ti ukáže, čo ešte ťa zväzuje – aké hriechy, na kom alebo na čom si zavislý, aby si nenadržiaval osobám a ani sa nepriputaval k vlastným, či cudzím predstavám o živote.

       • emanuelbohsnami
        9 marca, 2021

        … keby sa ťa aj knaz pýtal, či si vykonal nápravu, tak mu môžeš spokojne povedať, si chcel, ale nevieš toho človeka nájsť. Knaz pochopí, tak ako aj Boh tomu rozumie – že ty máš vôlu sa zmieriť, len nemáš priležitosť, nakolko sa s tým človekom nemôžeš stretnuť a to sa počíta. Bohu ako aj knazovi ide o tvoju vôlu napraviť to ale samotný skutok ponechávaju na svoj čas. “Všetko má svoj čas” (Kaz 3,1)

       • Matej
        10 marca, 2021

        Prepáčte, že sa stále pytam na tu istú tému aj keď ste mi už na to niekoľko krát odpovedali ale ja v tom stále nemám jasno. Ak toho človeka aj stretnem, ale nepamätám si ci som mu klamal, lebo je možne že ano ale aj ze nie, keďže to už bolo veľmi davno, tak čo mám urobiť?

       • emanuelbohsnami
        10 marca, 2021

        Dobre, že sa pýtaš konkretne, lebo v takej situácii by si už mohol vyriešiť problem: najprv len zdvorilostný rozhovor – pozdrav, ako sa má atd… a potom uvidíš, ako je on a ty pripravený rozprávať na tu tému.

        Môže sa stať, že nie len on, ale aj ty v tom momente nebudete schopní sa o tom rozprávať. Avšak, to zistiš až potom. Ked uvidiš, že je zhovorčivý a neuteká od teba, tak prejdeš k téme a spýtaš sa ho na to…. potom jednak zistiš či si mu ubližil a ak áno, tak sa ospravedlniš.

        Mne sa to už stalo, že až po rokoch som sa k tomu dopracoval. Medzi tým sme sa stretli niekolkrat ale až po rokoch prišla tá chvila, kedy som to zo seba dostal.
        On, aj ked to nebral tak, že som mu tým ubližil, predsa som urobil, čo som mal a to ma oslobodilo.

        Prajem Ti vela uspechu s Božou pomocou +

 78. Matej
  8 marca, 2021

  A ešte mám jednu otázku. Je hriech ak som sa neprezehnal na verejnosti z hamblivosti ale nebambil som sa za to že verím v Ježiša?

  • emanuelbohsnami
   9 marca, 2021

   predovšetkým treba rozlišovať dôvody, prečo sa človek neprežehná, aj ked má vnuknutie od Boha sa prežehnať:
   1.zo strachu – obava z toho, že pride o miesto (pracovne…) alebo ho za to fyzicky napadnu
   2.z hamby – že sa mu budu vysmievať,

   napr. niekto nemá problem odpovedať na otazku, či verí v Ježiša Krista a Jeho božstvo, ale obáva sa prežehnať, lebo sa bojí, že sa mu budu vysmievať alebo odsudzovať.

   je to taký paradox, ale otazne je, či vôbec taký človek by dokazal svedčiť o Ježišovi, ked sa obáva prežýehnať. Totižto všetko záleži od danej situacie.

   Je to podobne ako s velkou tužbou po učasti na svetovom turnaji, ale pritom neide ani na turnaj vo svojom kraji. Človek vo svojom srdci preživa duchovný boj, kedy mu diabol ponuka velké tužby po slave, ale zaroven mu brani uskutočniť male plany, lebo vie, že ak by splnil najprv malé tužby, tak potom by sa odhodlal aj na velke plany.

   To je presne to, o čom hovoril Ježiš, ked povedal, že kto nedokaže konať malé veci, tak nedokáže ani velké.

   Lenže ono s tými skutkami (malými a velkými) nie je vždy tak, žeby sme ich nedokazali nikdy alebo vždy. Všetko zaleží od toho, či sme pripravený konať skutky s Bohom alebo bez neho, či Ho prosíme alebo neprosime o pomoc a taktiež ako velmi sme sputaný nevyznaným hriechom.

   Nechcem otvorene posudzovať, či by si bol schopný svedčiť o Ježišovi, ak si nebol schopný sa prežehnať, ale podstatne je ak sa človek neprežehná a má vnuknutie od Boha, tak zhrešil. Nemusí isť automaticky o ťažký hriech, ale všedný určite, pretože prežehnanie to nie je len nejaká možnosť, priležitosť na posvätenie, to je Výzva od Boha sa posilniť požehnaním od Boha. Ak človek zanedbava tieto malé posvätenia-požehnania, tak straca silu bojovať proti Zlému.

 79. Matej
  16 marca, 2021

  Zdravím, chcem sa opýtať, že ak človek napr. zosmilni s osobou rovnakého pohlavia tak je dôležité aby pri spovedi vyznal aj to, že s osobou rovnakého pohlavia. Ale ak ma človek nečisté predstavy je tiež potrebne povedať, ze napr. nečisté predstavy svojej rodiny atď.?

  • emanuelbohsnami
   20 marca, 2021

   Nečisté predstavy ?
   … aby to bol hriech, musí ten človek najprv sa v nich vyžívať, čiže umyselne si predstavovať nečistý sexualny vzťah s tými osobami za učelom sebaukajania.

   Avšak, ked to nechce a napriek tomu sa mu vynaraju v mysli taketo predstavy, tak sa jedná o utok démona (tzv.demonicky utlak). V takom pripade to nie je hriech a musí s tým bojovať predovšetkým uprimnou modlitbou, aby utokom nepodlahol a nevyžíval sa tak vo svojich predstavach. Po čase utlak prestane, ale dovtedy to musí prijať ako obetu za obratenie hriešnikov.

   … čiže ak rozlišime tieto 2 rovnake predstavy ale s odlišným umyslom, tak spovedať sa z toho treba, len ak sa dotyčná osoba vyžívala v predstavach (sebaukajala)

   Pri spovedi treba jednoznačne povedať, že sa sebaukajal(a) z nečistých sexuálnych predstavach. Ak sa bude knaz pýtať na podrobnosti, tak potom môže uviesť aj detaili, či to bolo s osobou rovnakeho pohlavia alebo s rodinnými prislušnikmi atd…

   Knaz sa pýata taketo detaili, ked vidí, že dotyčný kajucnik dlhodobejšie má problem s takým hriechom, aby ho vedel lepšie pochopiť a nasledne poradiť ako vyriešiť jeho problem. Neide pritom o to, aby kajucnikovi vyčital či ho odsudzoval za to, ale aby zistil koreň problemu.

   • Matej
    22 marca, 2021

    Čiže je to hriech iba vtedy, ak si to človek predstavy zámerne s úmyslom vzrušiť sa? Ja som taký divný prípad…. Ja som tomu celkom nerozumel a keď som mal nečisté predstavy a uvedomil som si ze ma to vzrušuje tak som na to prestal myslieť ale potom som mal take myšlienky že naozaj ma to vzrušilo? Tak som si to predstavil ešte raz ale nie s úmyslom vzrušiť sa, len aby som zistil ci ma to naozaj vzrušilo. Ide tuto o hriech?

    • emanuelbohsnami
     24 marca, 2021

     Správne si napísal, že je hriechom, ked si zámerne predstavuje človek s umyslom vzrušenia, ale ked sa pýtaš, či je hriechom aj to ako si si to znova predstavil len za učelom, či to naozaj išlo o vzrušenie, tak to je hriech zvedavosti.

     Ináč povedané, niekto zhreší v myšlienkach, lebo mu ide o vzrušenie (sebaukajanie) alebo zo zvedavosti ako Lotova žena.

     Totižto hriešne predstavy (erotické akty s cudzími osobami) sú sami o sebe pokušením od diabla. On je ten, ktorý tieto predstavy dáva do ludskej mysle a zahrava sa s nou, aby človek zhrešil rôznymi stupnami.

     Tieto pokušenia niekedy musia prisť, ale je na nas, aby sme im odolavali ráznym a odmietavým spôsobom, lebo či už sa o ne bude človek zaujímať len zo zvedavosti alebo kvôli sebaukajaniu, v každom pripade padne do hriechu, lebo tieto akty (od Zlého) maju za ulohu človeka uviesť do hriechu a to najprv v mysli a potom aj v skutkoch:

     Zhrešiť v mysli je ako hovorí sám Ježiš, o tom človeku, že už v mysli zcudzoložil, pričom prakticky nemal sex.styk s osobou, ktoru si predstavoval.

     Zhrešiť v skutku je nasledkom toho, že už v mysli si to s tou osobou predstavoval.

     Ide o postupné vyvrcholenie hriešneho stavu, ktoré začína v mysli a končí skutkami.

     Lotova žena je typickým expemplárnym prikladom osoby, ktorá zhrešila zo zvedavosti. Chcela vedieť čo sa stane s ludmi v meste alebo s jej domovom. Vedela, že sa nemá obzerať a aj tak sa obzrela, mala na to svoj dôvod, ktorý si myslela, že je malicherný a predsa sa jej stal osudným.

     Podobne Eva v Raji zo zvedavosti otrhla zakazane ovocie, pretože chcela vedieť aké bude mať poznanie, ku ktorému ju nahovoril diabol, že dosiahne.

     Na týchto prikladoch je vidieť hriech v rôzynch stupnoch, od menšieho po väčší ale vždy sa jedná o hriech.

 80. Matej
  26 marca, 2021

  A je hriech ak človekovi číta nečisté vtipy ale bez úmyslu vzrušiť sa a ani ho to nevzruší?

  • emanuelbohsnami
   26 marca, 2021

   …je to hriech, lebo nemravné vtipy su sami o sebe hriešne a potom nezaleží ani tak na umyslu, ale výsledku, čo ten hriech s ním spôsobí. Niekoho vzrušuje, iného privádza k iným nemravnostiam a iného k neucte voči sebe, či ludom.

   Nemravnosť má rôzne podoby a následky, na to treba dávať pozor, lebo človek nie vždy dokaže vidieť na sebe, čo s ním hriech robí, dokonca aj ked iný mu to ukazuje.

   • Matej
    26 marca, 2021

    A ešte mám jednu otázku. Mám hriech, ak som veril v evolúciu, pretože sme sa to tak učili v škole a tak som si myslel že Adam a Eva sú iba nejaké podobenstvo ako vznikol hriech?

 81. Matej
  30 marca, 2021

  Pochválený buď Ježiš Kristus, pred nejakým časom som vám písal o mojom klamstve a mal som otázky ako napraviť toto klamstvo. S niektorými ľuďmi som každý deň a nemám odvahu im povedať pravdu, a zároveň sa bojím, že spácham hriech proti Duchu Svätému, pretože si vždy poviem, že ak to nie poviem tak sa z tohto vyspovedám. Vedeli by ste mi nejako pomôcť alebo poradiť?

  • emanuelbohsnami
   29 júla, 2021

   …to, že nedokažeš vyznať hriech svojim bližnym, nemusí byť hned ťažký hriech a chce to len čas a oslobodiť sa najprv od iných viazaností. Potom to príde, aj odvaha atd…

   ako som už písal predtým, tak hriešnik sice môže mať tužbu sa zmieriť s bližnym-vyznať mu svoj hriech, ale nakoniec aj tak rozhodnutie nemusí byť silnejšie ako túžba.

   To však nie je najhoršie – je to celoživotný proces, pretože každý človek hreší voči svojim blížnym a tak celý život bude mať tužbu sa za niečo ospravednovať. Niečo z toho dokáže vyznať skôr a inokedy neskôr.

   Dôležitejšie je, či napreduje v plnení Božích planov.

   napr. chcel by si sa ospravedlniť človeku, ktorému si ubližil slovami alebo len gestami, avšak Boh ťa volá na cestu niekde inam, aby si tam pomohol ľudom, ktorí ťa teraz potrebuju viac… tak, čo urobiš?

   Predsa pôjdeš a pomôžeš im, lebo ťa Ježiš potrebuje skrze nich teraz viac ako sa ospravedlnovať človeku. Ospravedlnenie (slovami) je dôležité ale nie viac ako plnenie povinnosti vyplyvajuce z povolania Boha

   Dobrým prikladom su zachranari, ktorí den čo den obetuju svoj čas pre ludí ktorí su v nebezpečenstve života. Zachranari su tiež hriešnici a maju vela toho, čo by mali naprávať vo svojom živote, aj sa ospravedlniť ale pre Boha a aj zraneneho človeka je dôležitejšie aby zachranari dali prednosť zachrane človeka ako ospravedlneniu, ktoré môže urobiť aj neskôr.

   …a v tvojom živote je tiež niečo tak dôležité (Boží plán) ked ťa volá zachranovať alebo evanjelizovať. Potom príde čas a odvaha aj na ospravedlnenie sa svojim bližnym. Ten čas zachrany a boja na mieste, kde ťa Boh volá ti dá zaroven aj odvahu sa ospravedlniť tým, ktorých si sklamal.

   Všetko má svoj čas Kaz 3,1

 82. Anonym
  9 apríla, 2021

  pekny pozehnany den , mam taku otazku prisahal som bohu ze nieco neurobim a podlahol som a prisahal tym sposobom ze ak to urobim nech idem zato do pekla …ani neviem preco som tak prisahal a teraz ma to trapi ze som to porusil .Prosim poradte mi .Dakujem

  • emanuelbohsnami
   29 júla, 2021

   Najlepším liekom je sv.spoved, ale tú predchádza dôkladné sytovanie svedomia a sukromné vyznanie svojich hriechov – všemohucemu Bohu.

   …to, že ťa napadla taká myšlienka (vlastneho zatratenia) je síce od Zlého, čiže Satan ťa k tomu vyzval, ale ked človek tomu podľahne, tak to predchádza iný hriech.
   Môže byť pýcha, namyslenosť, ctižiadostivosť… a to vyžaduje zrieknutie sa toho, ae aj sv.spoved, čiže vyznanie hriechov Bohu skrze kňaza.

 83. Anonym
  28 júla, 2021

  Dobrý večer,
  Mám na Vás celkom súrnu otázku, včera som bola na spovedi vyspovedala som sa so všetkých hriechov, ale však dnes prišiel na návštevu môj priateľ a potom sme boli a začal ma orálne uspokojovať avšak najprv som bola som ho odháňala ale na pár sekúnd som tomu podľahla avšak potom sme prestali skôr ako k niečomu vážnemu došlo, avšak moja otázka na Vás znie tak, že čo mám teraz robiť, či je to hriech keďže sme potom prestali bez žiadneho uspokojenia ale teraz mám veľké výčitky z toho lebo som bola na spovedi a za pár dní pôjdem na kresťanský tábor a preto sa vás chcem opýtať či to stačí oľutovať na omši alebo v modlitbe a či môžem ísť vlastne na prijímanie, strašne moc je mi ľúto, že som to spáchala ale teraz neviem čo mám robiť.. Vopred ďakujem za odpoveď

  • emanuelbohsnami
   29 júla, 2021

   Pokoj s Tebou…
   Ako sama cítiš vo svedomí, tak “oralne uspokojenie” – ako píšeš – v preklade “jazýčková-francuzák” v skutočnosti nie je uspokojením duše, ale len žiadostivosti, ktorá je pokušením pre partnerské vzťahy a nezriadeným skutkom v oblasti bozkávania.

   Partneri pred sobášom sa môžu pobozkať na líce, na čelo a to podobne ako kamaráti (bratia a sestry v Kristovi) ktorí sa zvyknu zdravť “bozkom Pokoja” (na líce). Je to pozdrav Pokoja a úcty, ktorý vytvára medzi nimi puto prateľstva, avšak nie žiadostivosti.

   Naproti tomu vášnivé bozkávanie (jazýčková) je tak intímnym spojením muža a ženy, že vytvára puto, ktoré je dovolené až v maželstve, pretože je určené na intimne zjednotenie manželov.

   Kedže ešte nie ste manželia tento akt vášne u vás prirodzene vzbudzuje túžbu po ešte väčšom spojení (intimite) avšak ktoré si nemôžete dovoliť (pred manželstvom) a to v Tebe vyvoláva nespokojnosť.

   Chyba nie je v samotnom vášnivom bozku, ale u partnerov, ktorí ho používajú ešte pred manželstvom. Cítiš to, vnímaš, že niečo s tým nie je v poriadku a to je správne, lebo svedomie ti hovorí, ako prekračujete rubikon povoleného a zakazaného.

   Preto odporučam sa z toho vyspovedať ale tiež sa vysporiadať aj s priatelom, čiže určiť mu hranice povoleného a dať čas na to, aby sa rozhodol. Partneri sa spoznávaju 1 rok lv pozitivnych strankach svojich vastností, ale až o 2 roky spoznaju aj tie zlé stranky a tak 3 roky spoznávania ti zaručia, či tvoj partner je naozaj ten, ktorý ťa bude milovať v manželstve alebo len používať na uspokojenie svojich žiadostivostí.

   PS: ak boli aj intímne dotyky na telo (erotogenné zony), tak z toho sa tiež vyspovedaj. Prajem uprimnu a spokojnu sv.spoved

 84. anonym
  7 septembra, 2021

  Pochválený buď Ježiš Kristus. Táto otázka sa mi nepíše ľahko. Som veriaca, no posledné roky som svoju vieru veľmi zanedbávala. Pred pár rokmi, keď som začínala so štúdiom na VŠ som podstúpila potrat. Vtedy sa to zdala byť “prijateľnejšia” cesta… Odvtedy sa utápam v žiali a výčitkách a každý deň prosím Boha o odpustenie. Tento ťažký hriech úprimne ľutujem každý jeden deň a viem, že už by som nikdy nič také neurobila. Od tej doby som však ani nebola na spovedi, lebo o tom nedokážem hovoriť. Avšak stále sa modlím a “rozprávam” sa s Bohom, verím, že raz pocítim pokoj a odpustenie. Veľmi by som chcela ísť na spoveď a vyznať svoj hriech. Veľmi ma to trápi a cítim obrovskú potrebu sa s kňazom porozprávať. S tým istým priateľom, s ktorým sme to postúpili, plánujeme svadbu. Budem môcť mať svadbu v kostole? Ďakujem za odpoveď.

  • emanuelbohsnami
   8 septembra, 2021

   Pokoj s Tebou…
   Predovšetkým treba povedať, že je dobré ako ľutuješ ten hriech a je len otazkou času, kedy budeš mať lepšiu priležitosť sa vyspovedať. Určite pred svadbou, ked vás kňaz bude pripravovať na sobáš, ale možno ešte predtým, to záleží od okolností.

   Keď sa pýtaš, či budeš môcť mať svadbu v kostole, tak je otázne, aký kňaz vás bude sobášiť. Ide o to, ako ten kňaz bude s Tebou komunikovať:

   – ak sa mu vyspovedaš z hriechu, podla cirkev.práva ťa musí zosobášiť.
   Poväčšinou v Cirkvi sú liberálni kňazi, takže by s tým nemal mať problem a zosobáši ťa, možno aj keby si sa nevyspovedala.

   – ak by si sa bála tento hriech mu vyznať vo spovedi, čiže by o tom nevedel, tak radšej hladaj iného knaza na spoved, u ktoreho by si sa to nebála uskutočniť a potom už ťa môže zosobášiť aj ten určený na sobáš.

   – určite neodporučam že by si sa zosobašila s ťažkým – nevyznaným hriechom, lebo by si si tým pokazila nie len sobáš, ale aj manželstvo. Do maželstva treba vstupiť s čistým srdcom, pretože je to rozhodnutie na celý život.

   Odporučam predtým zajsť namiesto dovolenky k moru či niekde do hôr – na putnicke miesto zjavenia a tam sa vyspovedať. Pomáha to nie len preto, že su tam neznámi knazi, ktorým sa je lachšie otvoriť vo spovedi s nevyznanými hriechmi, ale aj preto, lebo je tam ovela väčšia milosť posvätenia, práve tou mimoriadnou pritomnosťou zjavených … či už Panny Márie alebo iných Svätých z Nebeksého Královstva.
   (Medjugorie, Dechtice…)

 85. Šimon
  23 novembra, 2021

  Pochvalený buď pán Ježiš Kristus,
  chcem sa opýtať na ľudí ktorí sa majú radi aj sa zosobášili .
  no jeden z nich umrie a povedzme že sa dostal do neba kde je láska.
  ja sa nedokážem stotožnít s tým že si ten človek ktorý ešte žije,môže zobrať druhého
  ako ho ten čo žije mohol milovať keď ten čo umrel ju miloval to nechápem
  povedzme že si ta osoba čo žije napr vdova zoberie muža aj oni umrú tiež povedzme že sa dostanú do neba a stretne sa tam zo svojím prvým mužom.
  V nebi je láska ja viem že v neby nie je manželstvo preto lebo nieje potrebne sa rozmnožovať ale ostáva láska medzi ľuďmi a to si myslím že bude pokračovať
  ako tam môže žena milovať dvoch mužov
  prosím povedzte mi?
  mňa to veľmi bolí keď si predstavím, že ženu ktorú mám rád a je napríklad mojou ženou a nedaj Bože že by som umrel a Moja žena si zoberie druhého mne by puklo srdce keby som to vedel , že si zobrala druhého ja by som bol žene verný aj po jej smrti
  ja si neviem predstaviť keby sme bolí v neby
  a ona by mala rada obidvoch to sa nedá veď láska muža a ženy to je iba medzi dvomi osobami nie 3
  prosím odpovedzte mi
  s pánom Bohom

  • emanuelbohsnami
   23 novembra, 2021

   Pokoj s Tebou, Šimon.
   Nech Boží Pokoj Ťa naplní a Božia múdrosť zaplaví poznaním ako nebeský dar pre pochopenie toho, čo je v Nebi a čo na zemi.
   Správne si napísal, že v Nebi je láska, len by bolo dobré, keby si aj správne pochopil, že aká láska je v Nebi.
   Totižto láska v Nebi nie je ako tá, ktorá je medzi manželmi, ale ako medzi priatelmi.

   Pre lepšie pochopenie:
   1.kamarátska laska je vtedy, ked sa dvaja (muž a žena) spoznávaju ale len preto, lebo musia kvôli škole alebo praci atd…
   2.priatelská láska je vtedy, ked tí dvaja sa spoznávaju, aj ked nemusia a tak sa stáva že kvôli vzajomnemu spoznávaniu precestuju aj dialku, pomáhaju si i ked sa im nechce, su unavení a podo.
   3.snubenecku teraz vynecham
   4.manželská laska sputava obidve osoby tak, že na jednej strane im pomáha žiť manželstvo v plnosti, ale na druhej strane uberá čas na spoznávanie ľudí v takom meradle, aké by mal ešte pred manželstvom

   Ináč povedané, ked sa vmanželstve stanu dvaja jedným telom, tak nastáva isté prirodzene obmedzenie. Toto obmedzenie však nie je mimo manželstva a ani v Nebi.

   Myslím si, že tomuto rozumieš a aj vieš, že Boh a Jeho anjeli takéto obmedzenia nemaju, avšak ešte nechápeš, ako by bolo možné, žeby Svätí, čiže zosnulí kresťania, ktorí sa dostanu do Neba – by mohli v Nebi ZRAZU byť neobmedzení v láske, ked na zemi dlhé roky žili obmedzení v láske.

   napr. ako by bolo možné, že manželka, ktorá na zemi milovala (manželska laska) len svojho manžela, bola mu verna atd.. a ZRAZU, ked by sa dostala po smrti do Neba, tak by už nemala ten istý vzťah k svojmu manželovi?

   …a to je ten problém, ked ludia žijuci na zemi si myslia o ludoch v Nebi ako zmýšľaju rovnako. Ak chceš ty alebo ktokolvek iný pochopiť vzťahy medzi manželmi je potrebne spoznať aké su vzťahy v Nebi resp. aké budu vzťahy aj v Nebi medzi oddelenými manželmi a to životom ktorý je na zemi a ktorý je v Nebi.

   V Nebi ľudia menia nie len svoje správanie, vzťahy… ale dokonca aj výzor tváre, lebo sa z nich stávaju dokonalé bytosti. To znamena, že ich telo nemá žiadny fyzický hendikept (zlomeniny, okyptenia, nedokonalý vzrast…) ale z ich telom a dušou je to tak ako pri stvorení Adama a Evy. To znamená, že ich telo vyzera na vek 33 rokov.
   Ked Boh stvoril Adama a Evu, tak ich telo vyzeralo ako osoba, ktorá má 33 rokov a výzor ich tváre bol ako výzor Ježiša a Márie. To bolo Bohom zjavené ct.Márie z Agredy.

   Lenže tak ako s telom nastanu v Nebi zmeny, aj s dušou nastanu zmeny a tu prichadzame k tomu, ako je možné, že manželka v Nebi už nebude tužiť po manželovi tak ako tužila na zemi. Ked na zemi tužila po manželovi aby bol jedinou osobou v jej živote a dokonca aj ona bola jedinou osobou v jeho živote (i po jej smrti), tak v Nebi už na to nemyslí. Nemyslí na to ako byť s manželom, ale ako manžel by mal byť šťastný na zemi i ked ona už s ním nie je.

   napr.manžel ostane bez manželky, ale ostali mu deti. Deti potrebuju na výchovu aj mamu (ženu). Potrebuju žensku výchovu, nestačí len mužsku (od otca), musí byť aj ženská výchova a vtedy prichadza na rad láska, lenže nie slepá, či sputana pocitmi, ale rozumová, ktorá hovorí z Boha a Jeho Svätých, čiže aj z vôle manželky (už z Neba), ktorí chcu aby sa jej “manžel” oženil a vzal za manželku ženu, ktorá dochová jej deti.

   Toto je velmi podstatné pochopiť ale hlavne prijať za skutočnosť, že človek, ktorý je už v Nebi myslí na blaho celej rodiny a nie len na pocity vyplyvajuce z predchadzajucho vzťahu, ktorý mal(a) na zemi.

   Ona už v Nebi myslí na deti viac ako len na predstavy manžela, ktoré ešte v smutku myslia na manželku, aby bola jediná v jeho živote. Ona myslí viac na deti, aby mali materinsku lasku, ktorá musí byť od živej bytosti na zemi a nie len od duchovnej, čiže od nej.

   Dalo by sa vela písať o tom, aké je dôležitejšie pre deti mať živu mamu pri dospievaní, napriek tomu, že si budu musieť zvykať na novu mamu a je na mužovi, aby sa modlil o láskavu ženu (nie macochu). To je výzva pre muža.

   Ležne, čo ak po smrti manželky neostali deti, lebo ešte ich ani nesplodili?

   Niektorí svätí kresťania, ako napr. sv.Rita po smrti manžela (deti už boli dospelé) sa rozhodla pre zasvätený život (celibát). Aj to je cesta a aj ked sa to pre niekoho zdá trufale tvrdiť, že je to lepšia cesta ako žiť znova v novom manželskom zväzku alebo ako vdovec, predsa sám sv.Pavol píše v Biblii že je tomu tak, pokial ten človek sa nevie zdržať. To znamená, že celibat je pre silné povahy, pre osoby, ktoré su rozhodnuté podstupiť celibát až do smrti a to i napriek skuškam ktoré ho už počas celibatu budu odrádzať.

   ale vratme sa k manželke, ktorá je už v Nebi a manželovi, ktorý ešte žije na zemi resp.spoznávajme viac zmýšľanie osoby v Nebi a tej, ktorá je na zemi. Tá na zemi zmýšľa viac svetsky, ale tá v Nebi zmýšľa dokonale božsky. Nie, žeby bola bohyňou alebo Bohom, ale už zmýšľa ako Boh, ktorý dokonale pozerá na vzťahy s uprimnosťou a bez toho, žeby mala skreslené predstavy o vzťahoch, ktoré mala ešte na zemi.

   Toto je ulohou každého, či už sa rozhodne pre manželstvo alebo celibát, potrebuje vedieť, ako nazerať na vzťahy, aby upokojili svoju dušu.

 86. Šimon
  24 novembra, 2021

  schválený buď pán Ježiš Kristus
  mám ešte jednu otázku jedná sa oto že keď som bol menší snažil som sa byť dokonalý pred Bohom no a vždy keď som urobil ťažký hriech tak som sa s neho vyspovedal ale sľúbil som Bohu že toto už nikdy neurobím (ten hriech) a takých hriechov som mal veľa a na každý som sľúbil že ho už neurobím
  čo keď som starší a napokon ten hriech spravím mam vinu za to ,že som spáchal hriech a plus ďalšiu vinu že som porušil sľub ktorý som dal Bohu že to nespravím .
  Poraďte mi čo mám robiť mal som okolo 14 rokov (cca aby som neklamal ) keď som to sľuboval a možno už si nepamätám či som si aj uvedomoval závažnosť ja som chcel Bohu dokázať že mi to je ľúto a že to nespravím tak som to Bohu sľúbil a teraz to stále porušujem
  Druhá otázka:+som dával aj sľúbi ktoré su až smiešne napr. že si nebudem ohryzat nechty bola to závislosť
  a teraz keď ohryzam tak to mam porušenie Božieho sľubu
  Prosím nerozumiem čo mam robiť porušovanie sľubov nieje ľahký hriech a ja nechcem byť zatrateny
  s pánom Bohom

 87. Šimon
  24 novembra, 2021

  a ešte k tým mojím otazkam
  ja som dal Bohu toľko sľubov že na niektoré situácie som si už není istý či som Bohu dal ten slub či nie niesom si istý (nepamätám si)

  • emanuelbohsnami
   25 novembra, 2021

   … to je tým, že si ešte neobjavil hlbku slubov. Totižto slub sa nedáva na niečo, čo nie je v moci človeka splniť a každý hriech je pre človeka ťažké nespáchať. Kresťan nie je dobrý tým, že nespácha hriechy, lebo každý kresťan nejaké spácha, ale tým že ich vyzná Bohu a NAPRÁVA ich.

   Sluby sa dávaju vtedy, ked človek chce s Bohom uzavrieť zmluvu, ale na dokončenie nejakej ulohy ako napr. manželský slub, slub pre život v celibate, slub, že ak Boh niekoho uzdraví alebo oslobodí z niečoho, tak mu čosi za to splní ale konkretne. To je v moci človeka a samozrejme musí to byť niečo, čo dokaže splniť ako napr. že postaví Bohu kaplnku alebo kríž, či daruje chudobným niečo apod.

   Vtedy slub má svoje opodstatnenie, ale slubiť Bohu, že nespáchame hriech je častokrat nadludské sily, čo môžeme vidieť na sebe, ked sa častokrat spovedáme s tých istých hriechov.

   Ináč, podobne sa stalo istému japoncovi, ktorý sa stal kresťanom, ale kedže v jeho krajine boli kresťania prenasledovaní, tak aby si zachranil život, zriekol sa pred vojakmi kresťanskej viery. Potom šiel na spoved a toto opakoval častokrat, lebo často bol vojakmi preverovaní. Knaz už mu ani nechcel dať rozhrešnie, ale aj tak mu dal.

   Tu vidíme 2 skutočnosti:
   1.spovedne rozhrešnie
   2.opakovaný hriech

   Poučenie: Boh cez knaza odpušťa každý vyznaný hriech a čo sa týka lutosti a napravy tak to je u každého kresťana individuálne a preto nie je na nás ludí odsudzovať za opakované hriechy, ale skôr rozmýšľať nad tým ako skvalitniť spoved. Zamerať sa viac na kvalitu ako na kvantitu.Ak bude príprava na spoved kvalitnejšia, potom bude aj samotná spoved a nasledne i náprava.

 88. anonym
  7 decembra, 2021

  Pochvalený buť pán Ježiš Kristus
  chcem sa opýtať ja so si dal zaprenie že nevikonam môj častý hriech (je hriech keď som porušil čo som si zaprel počas adventu) a mal som takú túžbu po zamestnaní a keď som si to išiel zaprieť tak som si povedal že ak ho porušim nech sa mi to nesplní (niečo takým spôsobom) čítal som že to ľuďom našepkáva satan
  ja som sa za tu svoju túžbu modlil a teraz sa bojím že mi mohla byť splnena ale kôli tomu že som povedal že neporušim ale porušil som že mi to už možno dané nebude.

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

Diskusné FÓRUM

jún 2023
Po Ut St Št Pi So Ne
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930  

Najlepšie články a strany

Aktuality – NEWS – správy – novinky

Kúpiť knihu: Modlitby ku Kristovej Krvi

Kúpiť knihu: Ničivá sila okultizmu

Kúpiť knihu Zjavenia sv. Brigity Švédskej

Nový pápež – František – “Peter Rímsky”

NEOMYLNOSŤ pápeža

BREVIÁR – Liturgia Hodín – ŽALTÁR

ZJAVENIA Panny Márie (MEDJUGORJE)

HRIECHY-OKULTIZMUS

LÁSKA-VZŤAHY-SEXUALITA

EKUMENIZMUS – “Aby všetci boli jedno…”

Ó Srdcia lásky! Ó Srdcia navždy spojené v láske! Dajte mi schopnosť stále vás milovať a pomáhajte mi, aby som mohol naučiť druhých milovať Vás. Ó Ježíšu, vezmi moje úbohé, zraněné srdce k sebe a nevracaj mi ho, pokiaľ sa nestane planúcim ohňom Tvojej lásky. Viem, že si nezaslúžím byť pri Tebe, ale vezmi ma k sebe a posväť ma v plameňoch svojej lásky. Vezmi mě k sebe a nalož se mnou, ako sa Ti v Tvojej dobrote páči, veď Tebe úatrím. Amen. Ó Ježiš, čistá Láska, svätá Láska! Prebodni ma svojimi šípmi a nechaj stekať moju krv do rán Nepoškvrneného Srdca Tvojej Svätej Matky. Ó Nepoškvrnené Srdce, Srdce Matky, zjednoť ma s Najsvätějším Srdcom Tvojho Syna. Ó Srdcia lásky, dajte svetu život a spásu, slávu a lásku! Amen. Ó Ježíš! Ó Maria! Vy ste srdcia lásky. Milujem vás. Vezmite ma k sebe. Vám patrí moja úplná oddanosť.Amen. Ó Srdcia lásky! Vezmite ma k sebe. Vám patrí moja úplná oddanosť. Amen.