Boh – Ježiš Kristus – Cirkev – Matka všetkých národov

Just another WordPress.com site

Mons.Zvolenský k odvolaniu Mons.Bezáka

Žiadosť Svätého Otca, aby sa biskup vzdal úradu, je podľa predsedu Konferencie biskupov Slovenska Stanislava Zvolenského otázkou poslušnosti. V dejinách cirkvi sú podla neho prípady, keď neposlušnosť voči rozhodnutiam Svätého Otca cirkev poškodila.

„Ak nastane situácia, že by Svätý Otec odo mňa žiadal, aby som sa úradu vzdal, bola by to veľmi bolestná situácia, ale je to otázka poslušnosti. Viem si predstaviť, že aj pre mňa by to bolo veľmi ťažké a bolestné rozhodovanie, ale prísaha vernosti alebo to vedomie, že musím byť poslušný Svätému Otcovi, je znakom spoločenstva. To neznamená, že strácam nejaké postavenie v cirkvi a že moje schopnosti by nemohli byť inak využité. Tá poslušnosť by musela byť prejavom lojality a vernosti prísahe,“ povedal bratislavský arcibiskup v rozhovore.

Podľa Zvolenského každá takáto situácia, akou bolo odvolanie trnavského arcibiskupa Róberta Bezáka je bolesťou pre veriacich. „Aj pre mňa osobne, pre biskupov. Lebo, ak je raz niekto už vysvätený za kňaza, alebo za biskupa, tvorí aj časť spoločenstva kňazov, biskupov. V tomto spoločenstve je to akoby jeden organizmus a ako hovorí Sväté Písmo, že ak jeden z toho organizmu, z toho spoločenstva trpí, aj ostatní trpia,“ uviedol predseda KBS.

Zvolenský chápe, že ľudia by sa chceli zorientovať v problematike, ale ich pozornosť bola upriamená na rozličné otázky, ktoré sa vynorili ako hypotézy a mohli súvisieť s odvolaním Róberta Bezáka. „Pre mňa je dôležité uvedomiť si, aj tak sám za seba to nahlas hovorím, že môže byť veľmi zaujímavé hovoriť o hypotézach. Ale keďže ide o osud človeka, je to aj veľmi nebezpečné. Lebo môžete, môžem aj ja sám, keď sa budem tými hypotézami zaoberať, zbytočne ublížiť ľuďom, ktorých do týchto hypotéz zakomponujem,“ povedal arcibiskup.

Podľa Zvolenského je dôležité prijať rozhodnutie Svätého Otca, pretože ide o princíp základnej vernosti vo vzťahoch. „Ak niekomu niečo sľúbite, je dôležité, aby ste ten sľub dodržali. Ak niekomu niečo sľúbite pod prísahou, je dôležité, aby ste túto prísahu dodržali. Toto je základná korektnosť, základná vernosť človeka k človeku aj vo vzájomných vzťahoch, vyjadrenie dôstojnosti,“ uviedol s tým, že je tu aj rozmer viery v Boha, že prísahu alebo vernosť sľubujú biskupi Svätému Otcovi nielen kvôli jeho osobe, ale vo vedomí, že on má osobitné postavenie v cirkvi.

„Je napríklad na čele kolégia biskupov, je hlavou tohto kolégia. V cirkvi vo vzťahu k Bohu máme veľmi silné vyjadrenie, že je námestníkom Ježiša Krista. Teda, že reprezentuje, sprítomňuje Ježiša Krista. Toto sú dôvody tej vernosti. Je tam aj ľudská vernosť alebo úcta k dôstojnosti človeka ako takého, ale potom aj úcta k Bohu,“ zdôraznil.

Arcibiskup pripomenul, že v dejinách cirkvi sú prípady, keď neposlušnosť voči rozhodnutiam Svätého Otca cirkev poškodila. „Ktorúkoľvek krajinu takýto postoj neposlušnosti poškodzuje. Platí to aj pre Slovensko, aj pre slovenskú cirkev,“ vyhlásil.

Advertisement

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

Informácia

This entry was posted on 30 decembra, 2012 by in KAUZY-exkomunikácie-svätorečenia.

Diskusné FÓRUM

december 2012
Po Ut St Št Pi So Ne
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31  

Najlepšie články a strany

Aktuality – NEWS – správy – novinky

Kúpiť knihu: Modlitby ku Kristovej Krvi

Kúpiť knihu: Ničivá sila okultizmu

Kúpiť knihu Zjavenia sv. Brigity Švédskej

Nový pápež – František – “Peter Rímsky”

NEOMYLNOSŤ pápeža

BREVIÁR – Liturgia Hodín – ŽALTÁR

ZJAVENIA Panny Márie (MEDJUGORJE)

HRIECHY-OKULTIZMUS

LÁSKA-VZŤAHY-SEXUALITA

EKUMENIZMUS – “Aby všetci boli jedno…”

Ó Srdcia lásky! Ó Srdcia navždy spojené v láske! Dajte mi schopnosť stále vás milovať a pomáhajte mi, aby som mohol naučiť druhých milovať Vás. Ó Ježíšu, vezmi moje úbohé, zraněné srdce k sebe a nevracaj mi ho, pokiaľ sa nestane planúcim ohňom Tvojej lásky. Viem, že si nezaslúžím byť pri Tebe, ale vezmi ma k sebe a posväť ma v plameňoch svojej lásky. Vezmi mě k sebe a nalož se mnou, ako sa Ti v Tvojej dobrote páči, veď Tebe úatrím. Amen. Ó Ježiš, čistá Láska, svätá Láska! Prebodni ma svojimi šípmi a nechaj stekať moju krv do rán Nepoškvrneného Srdca Tvojej Svätej Matky. Ó Nepoškvrnené Srdce, Srdce Matky, zjednoť ma s Najsvätějším Srdcom Tvojho Syna. Ó Srdcia lásky, dajte svetu život a spásu, slávu a lásku! Amen. Ó Ježíš! Ó Maria! Vy ste srdcia lásky. Milujem vás. Vezmite ma k sebe. Vám patrí moja úplná oddanosť.Amen. Ó Srdcia lásky! Vezmite ma k sebe. Vám patrí moja úplná oddanosť. Amen.